Choď na obsah Choď na menu
 


ŽIJEME SI LEPŠIE

     Žijeme si lepšie, hoci si to nemyslíme. Toto je názov článku Hospodárskych novín. Kúpil som si ich, lebo som niekde čítal, že zmenili majiteľa a tak som bol zvedavý, čo to bude znamenať v realite. Prečo? Lebo vychádzam z toho, že HN nečítajú ani robotníci v automobilkách, či robotníci na stavbách a ani tí, čo pestujú u nás potraviny. Teda, skôr ich čítajú mladí super “manažéri“, aby si doplnili vedomosti a verili tomu, čo tam čítajú, lebo sa nemajú o čo oprieť. Vedomosti minimálne, všetko rovnaké prednášky, trendy a skúsenosti žiadne. Preto je jasné, že HN budú ovplyvňovať a ako som zistil, zase len v tom istom.
     Ale k hore uvedenému článku s podnadpisom “Slovákom sa v súčasnosti darí viac, ako pred 20 rokmi.“ Je tam síce konštatované, že nemáme pocit, že by to bolo lepšie a je tam spomínaný aj určitý podnikateľ, ktorý sa vyjadril v tom, že by aj viac zaplatili svojím zamestnancom, ale nemôžu. Tu odbočím: Niekde píšem, ako som počul z DW, kde rozprávali s nejakým Číňanom a vytýkali mu, že málo platí svojich zamestnancov a tí že robia v neľudských podmienkach. Jeho odpoveď bola v tom duchu, že on by rad investoval aj zaplatil viac svojím ľuďom, keby mu ten obchod, ktorý predáva jeho výrobky v Európe viac zaplatil, lebo obchod ich predával s niekoľko stonásobným ziskom. Takže sme na tom rovnako.
     V článku sa spomína niekoľko potravinárskych výrobkov, s cenovým porovnaní v rokoch 1993 a 2013 a to v Eurách. Už toto je zavadzajúce, veď rok 1993 bol chaotickým rokom, keď sa kradlo, privatizovalo, špekulovalo, rok s veľkou infláciou. Teda rok, čo bola hanba po rokoch pred revolúciou. Ale k tomu porovnaniu pre zaujímavosť, ceny stúpli za tých 20 rokov o 99,18 % a mzdy o 361,22 %. Jednoducho uvedené údaje určite súhlasia, o tom nepochybujem, len pre objektívnosť by bolo zaujímavé, keby tam boli aj ceny za energie, vodu, plyn, pohonné hmoty, ceny za lieky, nájomné, dopravu, vzdelanie a podobne. Potom by sa ukázalo, že to, že si nemyslíme, že sa nám žije lepšie, je aj skutočnosťou. Pod článkom sú vyjadrenia štyroch „moderných expertov“ z rozličných bánk, ktorí pochybnými, ale asi „platnými“ argumentmi súhlasia, že sme na tom lepšie.
     Ich argumenty? Naša ekonomická úroveň, s porovnaním s inými krajinami EU, bola vtedy pod 50%, teraz je nad 70%. HDP za 20 rokov vzrástlo zo 40-45 % na obyvateľa na približne 75% priemeru v EU. Jeden pán rozumne vykorčuľoval s tým, že je otázne o koho z obyvateľstva sa jedná. Podotýkam, že podľa fotografii, títo experti v období revolúcie boli nanajvýš študenti, možno niektorému polichotím, niekoho urazím, ale fotky mi hovoria toľko. Škoda, že dnes máme všade mladých „západniarsky“ sebavedomých expertov, a nie aj starších, ktorí by týmto mladým ukázali, že bolo niečo dobré aj pred revolúciou a že to fungovalo aj keď sa to dnes popiera. Len tak mimochodom, dnes nikto nepovie, že ekonomika v komunizme nefunguje. Pozrite si Čínu. Že zdravotníctvo v komunizme nefunguje? Občania USA sa chodia liečiť na Kubu. Vysmievať sa z obdobia  spred revolúcie, je skutočne primitívne a je to len zakrývanie toho, že vtedy bol človek u nás niečo, o ktorého sa staral štát a dokázal sa postarať. Dnes je určite veľa ľuďom lepšie, hlavne tým mladým manažérom, či novinárom, či rozhlasovým pracovníkom, jednoducho tým, ktorí bez skúseností, už vycvičení zo škôl urobia to, čo sa im rozkáže.
     Tým chcem povedať, že títo mladí sú len figúrky, síce s dobrým zárobkom, ale figúrky. Je to pochopiteľne boj o zamestnanie. Všimli ste si, že nás poučujú vo všetkých oblastiach mladí? A všimli ste si, že tí majú skoro rovnako mladých šéfov? Jasné, rovnaké školy, rozumejú si, tvoria ovládateľný tím, čím sa potláča kreativita. Na to myslí málokto. Popri tom, by si nemohol mladý manažér dovoliť zobrať starého odborníka, lebo by sa ukázalo, aký je ten mladý v skutočnosti obmedzený a že väčšinou len realizuje príkazy šedej eminencie z tmy. Toto som zažil niekedy v Nemecku. Firmy sa zbavovali starých a potom zistili, keď sa začalo ekonomike dariť, že treba zobrať znovu tých so skúsenosťami.
     Dobre teda, ak sa vám žije dobre či lepšie, buďte radi, keď nie, nechajte sa o tom presvedčiť médiami. Samozrejme sa bude ďalej robiť propaganda, že nám je lepšie a ako vidieť aj cez HN. Propaganda za komunistov s pozitívnymi informáciami bola zlá, terajšia je už dobrá aj keď len  s  manipulovanými číslami bez reálnej hodnoty. Lenže vtedy sa budovalo, ľudia mali prácu a istotu. A aj bez revolúcie by tu teraz už socializmus nebol takým, akým bol predtým, ale človek by tu zostal asi ďalej človekom. Môžu nás média presvedčovať číslami, ale jedno je iste, že aj tu platí to, čo vedia hlavne Nemci a veľmi na to dbajú. Oni hovoria jedno a to si treba zapamätať. Pokiaľ funguje ekonomika, potiaľ je aj sociálny pokoj. Ja by som k tomu dodal pre slovenských „expertov“, že je myslená reálna ekonomika, ktorá prinesie skutočné zlepšenie života národa, nie ekonomika čísiel, povyberaná z akýchsi porovnaní.
P.S. A podľa tohto čísla HN, nemyslím len tento článok, škoda ho kupovať aj keby zostal na terajšej cene..
 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.