Choď na obsah Choď na menu
 


PODOBNOSŤ ČISTE NÁHODNÁ

      Dostalo sa mi toto do rúk a bol som prekvapený, že sa tu nepíše o Slovenskom parlamente dnešných čias. Ale neuveriteľné, presne slová, čo pasujú našim slovenským politikom. Je tu len jedna vec, myslel som si doteraz, že Slovensko je na úrovni banánovej republiky. Toto ma ale presvedčilo, že sme padli ďaleko „hlbšie“, hlboko pred dobu nášho Jánošíka.
 
 
S týmito slovami rozpustil parlament:
 
      „Je najvyšší čas ukončiť vaše zasadnutie, ktoré ste potupili opovrhovaním všetkým dobrým a poškvrnili vašimi neresťami. Nie ste nič iné, ako zberba a odporcovia blahodarnej správy. Nie ste nič iné, ako nájomní ničomníci. Svoju krajinu by ste predali za misu šošovice ako Ezau, svojho Boha zradili pre pár drobných, ako Judáš.
 
       Je vo vás vôbec niečo dobré? Existuje hanebnosť, ktorá by vám nebola vlastná? Veriaci nie ste o nič viac, než môj kôň. Zlato je vašim Bohom. Kto z vás neumlčal svoje svedomie za úplatok? Je medzi vami aspoň jeden, ktorý by aspoň trochu obhajoval záujmy vlasti?
 
      Vy odporné prostitútky. Či ste svojimi nehanebnými intrigami a podlosťami neznesvätili toto posvätné miesto a z Božieho stánku neurobili brloh lotrovský. Ako hnusne odporní ste celému národu, ktorý vás poveril napravovaním krívd. Tak teda! Zoberte si svoje saky-paky, zamknite za sebou a v mene Boha, choďte!“    
 
    
 
 Oliver Cromwell - Londýn, 20. apríla 1653
  
      Čo z toho vyplýva? Doba sa mení. Technika sa mení, kultúra sa mení. Vojny sa stále vedú, ľudia vystupujú ako vzdelanejší, inteligentnejší, menia sa spoločnosti, zriadenia, ale človek zdá sa, človek je v podstate stále rovnaký nepodarok ako bol v dobe, keď bol zato vyhnaný z raja. Čas nehrá v tomto prípade žiadnu rolu.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.