Choď na obsah Choď na menu
 


PREČO ĽUDIA UTEKAJÚ Z KAPITALIZMU?

 
Prevzaté, voľne preložené aj skrátené z nemeckého:        
 
 www :Alles Schall und Rauch Warum flüchten Menschen aus dem Kapitalismus.htm
 
Mittwoch, 5. Februar 2014, von Freeman um 19:00
 
 
    Voľakedy, keď bola ešte železná opona medzi východnou a západnou Európou a bola tzv. studená vojna medzi kapitalistickým a komunistickým systémom, často si kládli západní politici a média otázku: Čo je to za neľudský systém, keď tí ľudia musia utekať zo svojej domoviny?“
     Touto otázkou samozrejme chceli upozorniť, aký demokratický, slobodný a ľudský je západný systém oproti tomu východnému. Od rozpadu Sovietskeho zväzu pred viac ako 20-timi rokmi skončila väčšina štátov bývalého sovietskeho bloku v EU, majú Euro, sú v NATO a užívajú si teda už viac rokov všetky výhody ako na Západe. Tá otázka, ktorú si tu dávam je, prečo je to želanie ľudí z Východu utiecť teraz  ešte väčšie ako vtedy, pod komunistickým panstvom? Prečo chce niekto svoju domovinu opustiť, keď my všetci predsa žijeme v tom fantastickom kapitalistickom systéme a narodili sme sa do EU rodiny. Sú to dvojciferné milióny ľudí, ktorí v posledných rokoch utiekli a táto tendencia stále rastie. Tu niečo nie je v poriadku. Veď ten dôvod na opustenie svojej domoviny by tu už nemal vôbec byť. Tí migranti sú predsa už dosť dlho v systéme po ktorom vtedy tak túžili.
     Tá otázka má opodstatnenie. Keď niekto vtedy na Západe s vypnutou hruďou a hrdo povedal, že komunizmus je zlá spoločnosť a preto chcú mnohí z Východu do kapitalizmu na Západ, tak teraz, keď ten kapitalizmus už dlho majú, prečo sa chcú ešte viacerí ako kedykoľvek predtým vysťahovať a aj to urobili ? Je ten kapitalizmus, čo prišiel do východnej Európy nie až tak dobrý? Podľa štúdie OSZD je to 14 miliónov ľudí, čo takto opustili svoju krajinu.
     Viem pochopiť, že po páde múru tam bol určitý nazhromaždený tlak k úteku, ktorý sa uvoľnil a veľa prešlo vtedy  na druhú stranu. Ale o tom už nemôže byť žiadna reč. Celá Európa je už viac ako 20 rokov „slobodná“ a je tam všetko presne ako tu. Tie krajiny boli s veľkou dlžobou vypiplané a už sú tam miestami aj modernejšie a lepšie infraštruktúry ako na Západe. Už jedna celá generácia nevie čo je to komunizmus a ako bolo vtedy. Doterajší život prežili už len v kapitalizme. Prečo teda chcú akurát títo mladí najčastejšie preč?
     4 milióny Poliakov opustilo svoju krajinu, 1 milión Rumunov a státisíce Bulharov. Pre túto migračnú vlnu, ktorá sa v poslednom čase privalila z východu Európy, sa na Západe u obyvateľstva vytvoril proti nim odpor a v diskuziach na túto tému býva horúco. Špeciálne v dvoch krajinách je tento prípad a to vo Veľkej Británii a Švajčiarsku. Na ostrove budú sociálne služby pre migrantov veľmi skrátené a 9. februára  bude vo Švajčiarsku referendum o migrácii (medzitým referendum bolo a vo Švajčiarsku zaviedli kvóty pre cudzincov).
     Myslím si, že viem prečo toľko veľa ľudí z Východnej Európy uteká. Preto, lebo v tých 20 rokoch od „oslobodenia“ od komunizmu zažili kapitalizmus len z tej zlej stránky. Ale má vlastne kapitalizmus aj dobrú stránku? Zistili ako je, keď nie je žiadna sociálna istota, ich vlastný priemysel a poľnohospodárstvo bolo zničené a západné koncerny zaplavili ich krajinu so svojimi výrobkami. Takto sa McDonalizuje. To prebieha tzv. rozširovanie trhov a rast. Tí ľudia nemajú už žiadnu prácu, ale musia tie západné výrobky a aj to žrádlo kupovať za tú istú cenu ako tu (v Nemecku).
     Tie východné krajiny neboli a nie sú ako rovnocenný člen integrované do EU rodiny, ale sa na ne pozerá ako na dobyté zeme, ktoré sa môžu využiť a vykradnúť. Alebo ako prameň lacných pracovných síl, pomocou ktorých sa dá vlastným pracovníkom tlačiť dole zárobok, či odbytištia pre výrobky a služby bez miestnej konkurencie a aj ako možnosť svoje vojská umiestniť bližšie k ruským hraniciam. Rovnaká stratégia beží teraz s Ukrajinou, tiež jedno obyvateľstvo, ktoré masovo emigrovalo.
     Keď je to želanie utiecť, dnes väčšie ako predtým, potom to obšťastnenie s kapitalizmom  tam ľudom neprinieslo v skutočnosti žiadne výhody. Možno si teraz uvedomia, že preplnené regále veľa nepomôžu, keď nie sú peniaze na nákup. Život sa stal drahším, či jedlo, nájomné, elektrika, alebo voda. Všetko sa „trhovosprávne„ zvýšilo. Preto, že tie krajiny sú v bankrote, sú stále viac obmedzované sociálne výkony. Od štátu sa nedá nič očakávať.
    Áno, maska padla a tie neľudské črty kapitalizmu sa objavili. Skutočnosť nie je ako ukazuje Hollywoodska propaganda. Teraz ale neutekajú len z východu, ale aj z juhu. Kríza kapitalizmu núti EU obyvateľov z Grécka, Talianska, Španielska a Portugalska sa vysťahovať.
     Tá otázka z vtedy : Čo je to za neľudský systém, keď tí ľudia musia utekať zo svojej domoviny?“ platí aj dnes.
     Mimochodom, počet migrantov, čo hľadajú svoje šťastie v Rusku je medzi 13 a 14 miliónmi. Z toho je 10% z bývalých štátov východného bloku, ktoré sú teraz v EU. 77 % zo strednej Ázie, ako z Tadžikistanu, Turkmenistanu a Kazachstanu. Zbytok je z druhých bývalých štátov Sovietskeho zväzu, ako baltické štáty, Bielorusko či Ukrajina. Takže približne toľko, koľko emigrovalo na Západ, emigrovalo aj do Ruska.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.