Choď na obsah Choď na menu
 


      Že Ježiš bol Žid, je známe. Ako zahynul, či vlastne nezahynul, je tiež známe, hoci ako to dopadlo je už vec výkladu.. Pre zhrnutie asi toľko.
     Určite som pri tom nebol, preto tak isto ako ostatní, čo o ňom písali, píšem čo som počul, alebo čítal. Naproti tým prvým, čo o ňom písali, ako to potrebovali, skúšam čítať to, čo akosi bolo zistené z písomností. Minule som narazil na zaujímavý článok z ktorého som vybral toto:
      Pilát bol v čase Ježiša menovaný rímskym cisárom Tiberiom za miestodržiteľa v Judei, podľa Ríma v tej dobe, barbarského územia. Teda v tej dobe, čo existujú písomné záznamy, nebolo nijako vidieť, že by židia mali byť Bohom vyvoleným národom. Alebo to bude ako s tvrdením Maďarov, že Staromaďari a Starouhri priniesli do Európy kultúru. Teda mohlo to byť v oboch prípadoch jasné len im, ale navonok bol vidieť opak.
      Súdnictvo v Judei vykonávali židovské sudy, len prípady s trestom smrti sa predkladali miestodržiteľovi. V prípade Ježiša, tohto vydali závistliví židovskí kňazi, aby sa takto zbavili „konkurencie“, čo bolo Pilátovi od začiatku jasné. Tí obviňovali Ježiša, že sa prehlasuje za kráľa. Pilát po prešetrení, kde zistil, že Ježišovým poslaním je vydať svedectvá o pravde, ho uznal nevinným. „Nevidím na tomto človeku žiadny zločin.“ Svedectvo evanjelistov Jána a Lukáša.
      Tu nastal pre Piláta problém. Židia trvali na smrti Ježiša. Pilát preto skúsil tento prípad „posunúť“ oblastnému vládcovi Galileje Herodovi Antipovi. To z dôvodu, že z tade Ježiš pochádzal. Pilát neuspel. Ježiš mu zostal na krku. Teda problém „Ježiš“. Využil príležitosť, že pri „pasachu“ bolo zvykom prepustiť jedného väzňa a zhromaždeným židom, pred svojim palácom navrhol na prepustenie Ježiša. Ľudia ale túto ponuku zamietli a žiadali prepustenie Barabáša, ako dosvedčuje Lukáš. Preto si Pilát, podľa židovského zvyku nechal priniesť vodu a umyl si ruky so slovami, že za túto smrť, ktorú úradné schválil, nenesie žiadnu vinu. Nakoniec sa ešte raz pokúsil dať Ježišovi život, ale zhromaždený ľud mu začal vykrikovať, že keď to urobí, potom nie je priateľom cisára. Toto Pilát ozaj nepotreboval. Na druhej strane je vidieť, že Židia sa dodnes nezmenili. Špinavú robotu, šikovne a vypočítavo nechajú za seba robiť iným. Pilát si teda pre bezvýznamného Žida nechcel robiť problémy v Ríme a tak sa dostal do histórie.
      On do histórie a v druhej svetovej vojne asi veľa Židov do koncentráku, že im toto kresťanský cítiaci Hitler, ktorému vatikánski sluhovia žehnali tanky a delá, nevedel odpustiť. Alebo mu na nich vadil len ich rasizmus? Alebo len odkukával z Maďarska, kde už v roku 1920 prijali prvý protižidovský zákon a že tam Horthy vtedy ustanovil prvý fašistický štát. Kto vie? Ale Židia a Izrael to dnes svetu zase vracajú. Rasizmom a nevídanou agresiou.
      Takže celkom na koniec, bol by som nerád, keby si niekto myslel, alebo ma chcel presvedčiť, že Ježiš trpel na kríži za mňa. Ani nápad. Trpel tam chudák pre závistlivosť a zlobu Židov a to by sa im nemalo zabudnúť.
Hn-1107
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.