Choď na obsah Choď na menu
 


 

AK MÁ SLOBODA VÔBEC NIEČO ZNAMENAŤ, POTOM ZNAMENÁ  PRÁVO  HOVORIŤ ĽUĎOM  TO,  ČO  NERADI  POČÚVAJÚ.  
(George Orwell )
 
      Tak, ako je to s tou slobodou? Voľakedy - za totality - sa nedalo povedať, čo si myslíš. Samozrejme, že sa o to viac neoplatilo niekomu priamo povedať, čo ten druhý počuť nechcel. Takže jasné,  vtedy podľa  hore uvedeného kritéria sloboda nebola.
      Dnes je situácia o 180 stupňov otočená. Dneska môžeš hovoriť, čo si myslíš, ale nikoho to nezaujíma. Je jedno, či si myslíš a rozprávaš múdro, alebo rozprávaš sprostosti. Absolútny nezáujem. Alebo absolútna sloboda? Myslím, že ako vo veľa ostatných veciach, ten fígeľ je v detailoch. Dnes máš právo povedať, aj si povieš. Ale nedostane sa to ďalej. Voľakedy sa to ďalej dostalo - ale nie vždy. Voľakedy si režim hľadel, aby sa proti nemu niečo nerobilo a nerozprávalo. Dnešnému režimu, teda jeho predstaviteľom je to jedno. Iný režim  vo svete nie je, nie je tu už konkurencia, že by ho bolo možné za niečo iné vymeniť. To už samo o sebe dáva dobrý pocit istoty. Tak si môžeš rozprávať čo chceš. To je toľko, čo sa tyká režimu.
      Už iná vec je, čo sa tyká týchto jeho  predstaviteľov. Títo predstavitelia sú vymeniteľní a to vedia aj oni. Samozrejme, že vymenení nechcú byť, veď sú radi, že sú pri koryte. Tak tu prichádza ku zmene. Oni si urobili právo povedať iným to, čo počuť majú, nie čo by počuť nechceli.
      Teda zhrnieme, sloboda je to, povedať druhým čo nechcú počuť. Potom opak bude otroctvo, kde sa hovorí druhým to, čo majú počuť. Dnes si zaplavený rovnakými informáciami od vládnucej skupiny, cez všetky mediálne prostriedky. Jednoducho oni rozhodujú, čo sa ti povie, aby si to počul. To je ako za totality, nie? Aj tam sa muselo počúvať zovšadiaľ, čo prišlo zhora.
      Takže zo slobody si väčšiu slobodu urobili zase tí hore. Iných  nepočúvajú, pokiaľ niekomu z nich konkrétne nepovieš, čo on nechce počuť, ale ty musíš počúvať ich. Pokiaľ ho urazíš, dá ťa na súd, a ešte si to odskáčeš. On tebe cez média narozpráva veci, čo ťa urážajú, ale on má imunitu na robenie a rozprávanie sprostostí.
      To je tá sloboda? Pre niektorých hej, ale niektorí boli a vždy budú  slobodní, jedno aký by bol režim, alebo pomery. Lenže keď niektorí sú slobodní, čo sú tí druhí?
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.