Choď na obsah Choď na menu
 


      Určite ste už rozmýšľali, čo je v živote najdôležitejšie. Láska, rodina, peniaze.

 Vedľa. Najdôležitejšie pre život je dýchanie. Správne, vedeli ste to, len to beriete ako samozrejme. Ale až tak samozrejme to zase nie je. Každý z nás dýcha a väčšina zle. Jasné, na prežitie to stačí, ale na viac nie. Pritom s dýchaním sa dá urobiť veľmi veľa, niekde som o tom písal. Správnym dýchaním zaženiete strach, trému, uvoľníte sa, dokážete sa uspať, naladiť do stavu eufórie, dokonca dýchaním sa dokážete priviesť do stavu, že bude astrálne lietať. Už vás počujem, že lietadlom je to zaujímavejšie, ale ako komu a ako pre koho. Teda to dýchanie je najdôležitejšie a je veľa druhou dýchania. Ale my ľudia sme už takí, dýchame, ako sme od mala zvyknutí. Tak isto aj s plávaním, uspokojíme sa s tým, že sa neutopíme a väčšina sa už s plávaním ďalej nezaoberá. Podobných príkladov je ale ďaleko viac. A tak podobne dýchame, len aby sme prežili.
       Poďme ale ďalej, čo je druhé najdôležitejšie v živote. Zase to, čo vás napadlo, posuňte ďalej. Druhé najdôležitejšie v živote je pitie. Pokiaľ vás hneď napadne Metala, alebo nejaké dobre víno, alebo len pivo, trochu ste vedľa. Myslím na prijímanie tekutín, aj keď to predtým sú tiež tekutiny, myslím skôr vodu. Bez dýchania vydržíme asi tak dve minúty, zato aj vydychujeme často. Bez tekutín vydržíme asi tak 3 dni, ale nedoporučujem to skúšať, záleží od okolnosti. Takže ako sme sa dohodli, že dýchame zle, takisto aj s tekutinami robíme rovnaké chyby. Nechcem tvrdiť, že treba vypiť dva litre vody denne, lebo telo je veľmi prispôsobivé a je to otázka zvyku a iných faktorov. Predstavte si, že aj obyčajný motor auta si zvykne napríklad na veľa oleja a bude potrebovať veľa oleja, tak prečo by si ľudské telo nemalo vytvoriť návyk. Keby ste dali Arabovi niekde v púšti dva litre vody, tak mu to stačí aj na okúpanie ťavy, nielen na dlhé prežitie. A Arab je tiež len človek. Dôležité je ako piť. O tom som nepísal, tak aspoň v skratke. Keď si zoberiete liter piva a vypijete na dúšok, dostanete ten správny smäd. Veď nie nadarmo sa hovorí, až pivo robí ten smäd pekným. No a v tom je ten problém. Vypiť tekutinu rýchlo naraz, nezaženie smäd. Začnete sa potiť, stratíte na výkone a smäd máte ďalej. Piť treba malými dúškami, pomaly, vodu si nechať v ústach, premiešať jazykom, opláchnuť si celé ústa a potom pomaly prehltnúť. Stačí aj hlt vody a prestanete mať smäd, teda určite sa ten hlt vody vyrovná tomu litru piva, aj keď veľa ľudí by mi povedalo, aby som si to išiel overiť. Ale poznám to. S pivom sa smäd nezaženie. To si pamätám z vojny, keď som s mojou pracovnou čatou záložákov odpochodoval miesto  do práce do krčmy a tam ma nalievali pivom.
       Po veľa pivách som dostal taký smäd, že som musel vypiť ešte dva piva naraz a potom ma asi smäd prešiel, lebo prišla tma. Čím je teplejšie, tým viac chutí niečo tekuté s chladničky, ale to je omyl. To je výhodné pre výrobcov tých tekutín, nie pre vaše telo. V horúčave, podobne ako na púšti. Malý teplý čaj a pomaly popíjať. Ja viem, nikto na to nerobí reklamu, ale v reklame nejde o vaše zdravie a pocity, ale o vaše peniaze. Čaj je lacný a preto je reklama na studené pivo a podobne. A nezabudnite, pokiaľ máte aj dosť jedla, ale nemáte tekutiny, nejedzte. Veď bez jedla vydržíme aj tri týždne. Takže kľudne nejesť, kým sa nedostanete k tekutinám, ide o to, že telo pri trávení potrebuje tekutiny na trávenie. Takže nezabudnúť na poradie, dýchanie, pitie a jedenie. Veď to hovorí aj samo o sebe, vydychujeme tiež najviac, pipi robíme častejšie ako pupu.

      No a keď sme pri jedle, tak tam je ten istý problém ako s dýchaním, pitím. Vieme, počuli sme čítali sme, ale keď... U jedla je to iste ako s pitím, môžete nahádzať do seba za pár minút takú spustu jedla, že by vám to bolo ťažké aj v kabele, nie ešte v žalúdku, ale hlad neprešiel - je to presne ako s tým litrom piva. Aj jesť treba pomaly, malými sústami, jedlo vychutnať, pohrýzť a až potom prehltnúť. Nejde len o to, že je to ekonomické, lebo takto zjete o dve tretiny menej, ako to len nahádzať do seba, ale aj zdravšie. A potom, kto  si dá tú námahu trochu rozmýšľať, dá si tých dvadsať minút pred jedlom, niečoho malý kúsok na zjedenie, kúsok rožka, kúsok suchého chleba a pri obede už nebude taký hladný a nebude s jedlom ponáhľať.

       Takže myslím, si že toto je dôležité vedieť. Vlastne nielen vedieť, ale aj používať v praxi, samozrejme komu sa chce niečo robiť pre seba, alebo pre druhých.
       Ale medzi nami, trápiť sa s tým nemusíte, veď už sa všetko dôležité napísalo a je to stále horšie a horšie. Takže. ....
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.