Choď na obsah Choď na menu
 


AKO NA TO

     Ekonomická kríza, finančná kríza, banková kríza, nezamestnanosť, demografický vývoj, to všetko poznáme z denného diania. Že nám už zajtra bude zase lepšie, to tiež poznáme zo sľubov a prognóz. Lenže pozrime sa na to sedliackym rozumom. Už to, že sme naleteli na kapitalistické sľuby lepšieho života majú na svedomí naši bývali politici. Myslím tým ešte komunistov. Keby vedeli voľakedy jasne poukázať na to, že určitým nedostatkom produktov riadia hospodárske dianie, teda aj ekonomickú situáciu tak, aby nevznikla nadvýroba a tým zaručujú zamestnanosť a poukázali na periodicky sa opakujúce krízy z nadvýroby na Západe, zabránili by dobytiu socialistických zemí „pomocou Trojského koňa“, teda sprostej propagandy Západu a korupcie politikov. Len pre zaujímavosť uvediem, že v USA reálne začali ľudia lepšie žiť až cez druhú svetovú vojnu, keď sa výborne začalo zarábať na vojenskej výrobe a vojaci dostávali v armáde týždenný žold viac, ako zarobili v civile. Po vojne bolo už len potrebné nesťahovať všetkých vojakov domov, nechať ich na základniach v zahraničí, alebo navrátilcov poslať na vysoké školy, čím nenarušili pracovný trh. Výroba bežala ďalej a produkty boli poskytnuté ako „pomoc, či podpora“ tým, kde sa potreboval vplyv, alebo odtiaľ sa sľuboval dobrý zárobok. Preto bola pre USA zaujímavá zničená Európa.
     Už iná bola situácia koncom 80-tych rokov smerom na bývalé socialistické štáty. Tu bolo síce odbytište, ale v prvom rade tu bola konkurencia. Napríklad Československo bolo svetovo tretím najväčším výrobcom obrnenej techniky. Okrem iného. Toto bolo treba zničiť, aj keď pomocou takého blbca ako bol Havel, s vyjadreniami, že výroba zbraní je nehumánna. Blbeček, a takého Západ u nás potreboval presadiť. Zbrane sa vyrábali vždy a asi aj ďalej budú. Lenže blbcov máme stále dosť aj na Slovensku, lebo Sýria by chcela od nás teraz kúpiť zbrane, ale politici to u nás nepovolili. A pritom by to znamenalo pre nás pracovné miesta. Nie, sme pod diktátom a tvárime sa ako slobodný štát. Sme akurát slobodná cirkevná provincia, toto ale skutočne a oficiálne. 
     Dobre. EU nám vytýka drahé energie a akoby sme už zabudli, že oni nás nútili odpojiť reaktor v Jaslovských Bohuniciach, napriek investovaným miliardám do bezpečnosti tohto reaktora, ktorý už spĺňal všetky „západne“ kritéria. EU nás upozorňuje na vysokú nezamestnanosť a pritom štáty z EU nás prevalcovali, zlikvidovali u nás konkurenciu tým, že u nás lacno skúpili funkčné fabriky a potom zavreli. Neviem koľko na Slovensku, ale v Čechách je 80 % podnikov, či firiem v rukách cudzincov. U nás to nebude ináč. Lenže nebuďme im za to vďační, za to že v  „našich“! firmách dnes zamestnajú našich ľudí za žobrácke platy. Teší vás, že našu vodu v našich potrubiach vám dnes dodáva francúzska firma a to niekoľko stonásobne drahšie, ako bola predtým? Teší vás, že miesto našej automobilky, kde išli zisky pre štát, dnes máme cudzie automobilky, kde zisky idú preč do zahraničia? Ja viem, poviete aspoň niečo, ale my sme predtým mali dosť práce. To ich pričinením sme takto dopadli, že sa im podlizujeme, ako psy o kosti z nášho stola. To že aspoň mladí môžu robiť v zahraničí, ani za to im nemusíme byť vďační, predtým si mladí zarobili aj u nás a tí múdri, čo na nich boli vynaložené náklady na štúdium, potom robili niečo pre náš štát. Dnes, za naše peniaze, nám mladí vedci utekajú preč. Že tam majú lepšie podmienky? Jasné, ale predtým bývali podmienky aj u nás dobré a Československo niečo znamenalo vo svete.
     Že dnes sme na tom demograficky veľmi zle, že nám národ starne určite, ale prečo? Prečo za komunistov u nás mali mladí nárok na prácu, budúcnosť a bolo veľa detí? Že je dnes kríza? No a čo ,takých kríz mal Západ veľa aj v období nášho socializmu. Nie, s tým nech nikto neargumentuje. Hej, dnes je to tak, ale prečo, keď my vieme, že to fungovalo aj ináč. Oni na Západe nemajú také skúsenosti s plánovaným hospodárstvom ako my. Treba vylepšiť, ale vieme že to ide. Oni nie. Darmo nám bude EU niečo rozprávať o Cigánoch. My sme im 40 rokov dávali šance, ako sa EU ani nesníva. Vtedy za socializmu sa Cigáni vzdelávali a aj pracovali. Terajšia situácia Cigánov je výsledkom trhu a to nás naučili zo Západu. Investovať do Cigánov? Funguje, len keď budú mať strach, ináč padnú nazad, ako je vidieť. A strach nemajú, lebo kriminalita ako je vidieť, je sprievodným znakom kapitalizmu. Chudoba tak isto.
     Čo nám ide niekto rozprávať do zdravotníctva? Veď sme mali lepšie zdravotníctvo a menej chorých ako dnes. Jasné, dnes je treba na chorých zarábať, na liekoch, na drahých terapiách, čo majú liečiť dôsledky toho žrádla, čo nám EU sprostredkuje. Školstvo?   O čom to dnes je. Bude viac zranených cez prestávky, lebo bude viac žiakov v triede. Čo za blbca príde s takým argumentom? A kde sú učitelia? Jaj, že systém urobil z učiteľov priehľadné nič v triede, toto tiež nebolo. Treba to len dostať naspať, na predrevolučnú úroveň. Bohaté deti? Keď sa im nepáči, nech im rodičia zaplatia štúdium v USA, pokiaľ si myslia, že z nich bude niečo viac. Bude väčší idiot, ale keď na to majú peniaze, nech majú čo chcú. Chcú bohatí lepšie zdravotníctvo, prosím, nech sa nechajú zabiť v nemocniciach v USA, stačí zaplatiť.
     Ale to všetko všetci vieme. Len neuvedomujeme si jedno. Ekonomika štátu je vtedy funkčná, keď štát môže prerozdeľovať získané prostriedky podľa potreby a tiež podľa  výnosnosti. Keď nám zisky z fabrík, čo nám nepatria utekajú, nie je čo prerozdeľovať. Keď si nakradnú naši politici a peniaze dajú do zahraničia, nie je čo prerozdeľovať, keď nám stavajú „naše“ diaľnice zahraničné firmy za „naše“ peniaze, nie je čo rozdeľovať. Keď nám kradnú naše prírodne suroviny cudzie, či „naše“ privátne firmy a Slovensku nechajú odrobinky, nie je čo rozdeľovať. Keď dávame peniaze na „našu armádu“, čo nás nebráni a ani nám nedonáša žiadnu korisť, nie je čo prerozdeľovať. Keď štát platí „zahraničnú firmu“ Vatikán, čo poskytuje za miliardy pofidérnu službu pár tisícom ľudí, nie je čo rozdeľovať. Keď utekajú dane, či od zárobkov cirkvi, či od firmy, čo ťaží naše zlato a nikto nevie koľko a nevadí, že ťaží z oblasti, čo je ako štátna rezerva, alebo z podvodov politikov, nie je čo rozdeľovať. Jednoducho a krátko, štát môže plniť svoju funkciu, keď má aj svoje príjmy. Keď si politici delia časť týchto príjmov a druhá časť politikov je taká sprostá, že to nechápe, alebo sa starajú tiež len o svoje, takto to fungovať nemôže. A že to funguje aj ináč, to my vieme.
     Zdôrazňujem, že plánované hospodárstvo je jedine riešenie a nie nejaký zákon trhu. Na trhu sa dá všetko dohodnúť a na trhu sa jedná preto, aby sa zarobilo. Pozor, aby zarobil ten chytrejší, či bezcharakternejší jedinec, ale nie všetci a v tom je ten rozdiel. Lenže aby toto všetko fungovalo musí tu byť jeden pádny argument. Strach. Strach z následkov podvodov, kriminality a podobne. Je to neuveriteľné, ale ľudia sa nemenia, tak potom je treba aj vodcov takých ako bol Hitler, či Stalin, ktorí dokázali ľuďom argumentovať tak, aby mali strach a potom to ide. Pozrite si čo zase vyvádzajú Židia v Izraeli a po svete. Za Hitlera a Stalina sa starali o iné veci a pre svet to bolo asi dobre, ako sa dnes ukazuje na okraji ďalšej svetovej vojny, čo zase organizujú Židia ..
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.