Choď na obsah Choď na menu
 


     Samozrejme, že nie som žena, ale ako to už vo svete beží, najviac sa do žien starajú muži a samozrejme aj do ich problémov. Jedno, či už sú to dedkovia z Vatikánu, alebo iní dedkovia, vekom už budem môcť pomaly aj ja strkať nos do ženských záležitostí. Chcel som napísať vecí, ale niekto by si to mohol zle vysvetľovať. Tak o čo ide u tých nespokojných žien? Uhádli ste, o nespokojnosť. Myslím, že musím trochu upresniť, aké ženy mám na mysli. Tie, ktoré snívajú o dni, kedy budú stredobodom pri druhej udalosti, ktorá patrí vyslovene ženám. Zase ste uhádli, nemyslím na svadbu, to je tá prvá udalosť. Mám na mysli tú druhú a to je deň pohrebu manžela a deň, keď si žena vydýchne ako vdova. Nie, nemyslím to ironicky, to je normálne a viem pochopiť, že pre ženu, ktorá sa stará o svojho, či už opotrebovaného, alebo len znechuteného, nudného a frflavého manžela, je to veľký deň. Pokiaľ má manželka peniaze po manželovi, ešte má možnosti. Ale nechcem písať o takýchto spokojných ženách. Chcem písať o tých nespokojných o tých, čo si nemôžu ešte robiť, čo by chceli, alebo ktoré si môžu už konečne robiť čo by chceli, ale nie sú finančne na tom veľmi dobre. Ako som napísal, alebo chcel, viem tieto ženy pochopiť, lebo mám priateľky a som vo veku ich manželov. Tak čo s tým?
     Ženy od prírody žijú dlhšie ako muži. Asi to bude okrem iného tým, že muži sa nedožívajú Matuzalemovho veku. Nechcem tvrdiť, nemám to overené, ale že vraj žil okolo 800 rokov. Vysvetliť by som si to vedel len tak, že to bolo dávno a predtým, než sa objavili lekári s chorobami a liekmi.
 Ale k téme. Ženy v zrelom veku sú vitálnejšie ako muži. Je to dané prírodou, muži si už svoje odrobili už sú nepotrební a konečne chcú mať kľud. Už sa zmierili s tým, že sa k mladej, peknej žene môžu priblížiť len s otvorenou a plnou peňaženkou a na to väčšinou nemajú. Chuť ešte snáď aj hej, ale peniaze nie. Tie dávali poctivo svojím manželkám. Tak im zostalo len si sadnúť pred televízor, alebo k pivu. Hlavne mať svoj pokoj.
 Manželka ale rozmýšľa ináč. Vnúčence nemá už doma, deti sú s nimi ďaleko, tak treba niečo špekulovať. Najlepšie by bolo konečne cestovať, možno sa tam stretnúť s nejakým playboyom a kto vie ešte čo..... Keď aj nie, tak aspoň sa niekde potúlať. Rozmýšľa k tomu vytiahnuť aj svojho muža, ale tomu sa zdá škoda aj dať na lístok na vlak, nie ešte stráviť čas na nejakom podivnom, alebo dokonca neznámom mieste. On vie aspoň o sto lepších možnostiach, ako minúť peniaze, čo by šli na výlet. A okrem toho, sa to nedá absolvovať v kresle, v ktorom sa mu tak dobre podriemkava pred zapnutým televízorom.
 Tie usilovné ženy sa teda pustia do tapetovania, maľovania a iných užitočných vecí v byte, čo samozrejme manžel považuje za celkom zbytočné a tak sa pri tom nezúčastňuje. Ale prejde aj táto doba a žena je stále nespokojná. No a o tom chcem písať.
 Tento trend, teda stále viac a viac nespokojných žien, bude pribúdať. Zákonite a zhoršuje sa to tým, že dnes ženy vo veku, v ktorom pred pár rokmi chodili ženy v čiernom kroji a vyzerali ako babky, dnes vyzerajú dobre a sú si toho vedomé. Rodina sa rozpadáva, stretáva sa len na sviatky a čo s ostatným časom? Je síce pravda, že muži sa hneď dajú dohromady aj keď väčšinou pri alkohole, u žien je to komplikované. Asi tým, že ženy videli v inej žene možnú protivníčku, teda sú veľmi kritické a nepotrebujú sa s druhými ženami nejako zvlášť priateliť. Ale časy sa menia. Mám dojem, že ženy by si mali ujasniť jedno. Pokiaľ chce ešte aj v neskoršom veku niečo zaujímavé vidieť, zažiť a netrčať len doma, treba sa spojiť s podobnými ženami. Načo?
 No, aby spolu niečo podnikali. Dnes aj s internetom sa ponúka viac možností nadviazať aj keď povrchnejšie, ale napriek tomu akési priateľstvo. A ako píšem, takéto nespokojné, či dobrodružné ženy žijú v byte, ktorý je dosť veľký, keď sú už deti preč. Tým by sa ponúkalo, aby si ženy dohodli akési návštevy s tým, že spoločne niečo podniknú a potom si návštevu vymenia. Dalo by sa tým docieliť, že by to nemuselo byť finančne náročné a možno sa takto stretnú ženy, čo si budú rozumieť a budú viacej podnikať. Koniec koncom, dnes sa dá zoznámiť na internete aj s osobami v zahraničí, čo by pristali na takúto výmenu návštev. Viem, problémom je jazyk, ale je dosť žien vonku, čo majú podobné problémy. Ide o to, aby sa ženy nesnažili jedna druhú predbehnúť v pohostinnosti, čo by vyšlo draho. Nie, dohodnúť sa na návšteve a stravovanie ako sa je v rodine u navštívenej ženy. Veď domácu stravu má každá doma a zmena nezaškodí. Keď to aj nebude to najlepšie, nejedná sa o stravu, ale o niečo spoločné. Výlet po okolí, spoznávanie pamiatok, prípadne nejaké kultúrne podujatie. Myslím, že toto je jedno z riešení, čo by mohlo mať budúcnosť. Nehovorím už o tom, že vo väčších mestách by mohli byť domy, kde by mali možnosť ženy cestovateľky lacno prenocovať. Vo svete sú takéto domy pre mladých študentov a keď to môže pre nich fungovať, malo by aj pre ženy. Veď ženy si to zaslúžia tiež a že si finančne veľa dovoľovať nemôžu, je rovnako jasné, ako aj u študentov. Myslím, že by sa mala vytvoriť nejaká nezisková organizácia, čo by toto začala.
 Samozrejme, návšteva do bytu, predpokladá určitú serióznosť a ohľad, ale myslím, že to by sa dalo dnes pomocou internetu vyriešiť a potom, dá sa dobrá osoba ďalej doporučiť.
 Je vám jasné, že sa starám do čoho sa nemám, ale myslím si, že by to mohlo fungovať. Jedno ako vzdelaná žena, jedno v akom spoločenskom postavení, jedno, teda skoro jedno s koľko peniazmi, ale keď príde tá nespokojnosť a spomenie si na minulosť, tie roky, čo tak rýchlo niekam utiekli a rýchlosť, akou začal čas bežať, chcela by rozumne využiť zbytok času, ale sama? 
HN 4-9
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.