Choď na obsah Choď na menu
 


KDE SPORIŤ

     Nedávam tam otáznik, lebo mne je pomerne jasné, kde dnes štát môže sporiť, aby sa to nedotklo obyvateľstva. Ale začnem ináč. Za komunistov sa stavali školy, kultúrne domy, nemocnice, športové areály, udržiavala sa armáda čo by nás nielen ubránila, ale nám mohla dobyť aj nejaké územie pri mori. Bolo na nemocnice, na kultúru a aj na šport. Jednoducho ekonómovia za komunistov nemali tituly „manažérov!“ z renomovaných západných univerzít, ani tam nechodili (“na šťastie“) ani na stáže, ale jednoducho vedeli, čo je mikro a aj makro ekonomika a čo vedeli navyše, to dodnes okrem nich asi nevie nikto, je to, ako sa vyhnúť ekonomickým krízam. Viem, ozve sa hneď nejaký múdry mladík a povie, o čom to meliem, veď Západ porazil ekonomicky Východ. Sprostosť, hneď odpoviem. Len západné maniere, korupcia, podrazy a vydieranie zapríčinilo, že v poslednej chvíli, pred krachom kapitalistického Západu, prišla ekonomická “záchranná injekcia z Východu, čo ich zachránila od kolapsu. Pod tou injekciou rozumejme to všetko, čo sa u nás a okolí rozkradlo, zničilo s pomocou podplatených „politikov“. Aj to, čo nám sem dodali, aby si zachránili pracovné miesta a u nás zničili konkurenciu, čím hneď získali lacných otrokov, keďže u nás zničili pracovné príležitosti.
     Ale  naspäť. Jednoducho dnes máme supermanagerov, kontrolné, dozorné rady a aj iné zložky a organizácie, či orgány, jedine čo nemáme, je fungujúca ekonomika. Dobre, zase povie múdry mladý supermanager, je to celosvetovo zlá ekonomická situácia. Je, v tom má pravdu, ale na Západe boli veľké krízy už vtedy, keď u nás nútili aj Cigánov do práce, lebo  tu chýbali pracovné sily. Nielen Cigánov, ale mali sme tu aj „gastarbeitrov „ z Vietnamu a okolia, čo u nás síce študovali ale aj robili. Áno vtedy, keď v USA zase predstupoval pred mikrofón novozvolený prezident a začal s obvyklým: „nachádzame sa vo veľkej ekonomickej kríze, ale......“  Takže argumentovať tým, že je to celosvetovo, to je argument pre sopliakov, čo majú svoje „tituly“ z posledného obdobia a teda nič nevedia a o ničom sa neučili.
     Teda, ale k tomu, kde sa dá sporiť. Najprv na dotáciách pre Slovenskú televíziu a rozhlas. Táto „firma“ sa venuje reklamám, lacným zábavám, súťažiam, jednoducho všetkému, čo prináša peniaze, ale nič to nestojí. Prínos pre obyvateľstvo nulový a dlhodobé s zničujúcimi vplyvmi pre Slovákov. Musí im vystačiť to, čo si zarobia a peniaze z povinnej platby obyvateľstva, hoci v skutočnosti im neposkytujú absolútne žiadne služby a skôr by mali oni platiť divákom či poslucháčom.
     Keď sme pri službách, hneď ma napadlo cirkev. Tá dnes už tiež nie je to, čím bývala pred tisíc rokmi a dnes sú už skutočne len poskytovateľmi služieb. Krsty, svadby, pohreby, teda všetko lukratívne (myslím tým finančne) služby, veď keby nie, už by si cirkev našla pre toto nejakého subdodávateľa, alebo by tieto služby vyradila so svojich ponúk. Teda inými slovami, cirkev má dosť na to, čo dostane do zvončeka, či pán farár do vrecka a nepotrebuje ešte dotácie od štátu. To pritom nehovorím o tom, že čo cirkev predkladá štátu k zaplateniu platov pre svojich „pracovníkov“, to musí štát, bez možnosti kontroly zaplatiť. Také niečo nefunguje ani v mafii. Potom, ako vieme cirkev neplatí žiadne dane, ani z toho, čo prenajíma. Opakujem, ani z toho čo prenajíma, alebo čo predá. Podobne to u nás majú len Cigáni, čo kradnú drevo napriek tomu, že dostávajú podporu a potom to drevo draho predávajú tým bielym, čo sú celý deň v práci, platia dane na Cigánov. Takže pridať platy učiteľom, hoci neviem začo, lebo voľakedy bolo školstvo na úrovni, dnes, veď vieme.....Pridať lekárom, hoci neviem začo, veď voľakedy bol národ zdravší a to lekári nebrali bočné od výrobcov liekov. Ale prosím, to všetko sa dá, len treba zobrať cirkvi, čo poskytuje  tiež len služby, hoci len mizerné, ale pozor, len určitej skupine ľudí. Cirkev a štát, ako vieme z ústavy, sú rozdielne veci a preto nie je každý občan automaticky kresťan. Preto cirkev nemá ani právo v nedeľu do obeda na Rádio Slovensko 1 vysielať svoje omše, zvlášť, keď majú svoje rádio, čo je ešte oveľa lepšie počuť, ako maďarské stanice na Slovensku a tie sú počuť aj tam, kde SR 1 nie je počuť (tiež by mali u nás platiť dane).
     A ďalej o sporení. Armádu máme profesionálnu, ale žiaľbohu tam už neplatí ako v stredoveku, že „bojuj za toho, kto ťa platí!!“ Dnes platíme my na niečo, čo sa nazýva profesionálna armáda, pritom majú svojich kňazov, ako by sa jednalo o zverbovaných pubertiakov. Armáda, to bola vždy len pre dva účely. Alebo obranu, alebo dobývanie. Teraz sa musím opýtať: „kto na Slovensku potrebuje Afganistan?“ Nikto sa nehlási, tak potom aspoň ópium, no nie? Veď načo tam za naše peniaze držíme našich vojakov? Netvrdím, že treba to ópium dotiahnuť ku nám, nás už dosť oblbuje západná propaganda, anglická reč, ale nech to armáda predá na trhu do USA a nech si na seba a svoje dôchodky takto zarobí. Keď to nezvládnu, nech idú bojovať do Francúzskej cudzineckej légie, len nech sa netvária ako naši vojaci. Ale úprimne povedané, musím uviesť, že je mi jasné, že armáda je vždy slúžkou politikov a môže sa ma nejaký vojak opýtať: „Čo kecáš, vystrieľaj vládu a keď príde iná, budeme pracovať pre ňu.“ Čo dodať, mal by pravdu, ale ja by som mu musel pripomenúť. že v takých kolóniách, ako je dnes Slovensko, väčšinou vystrieľa vládu armáda a dosadí si svojich ľudí. Príkladom je Lýbia, kde z najzaostalejšej krajiny v Afrike, urobil Kadafi vojenským prevratom krajinu, ktorú musel Západ zničiť skôr, než si v ich krajinách uvedomia ľudia, v akom prepychu a výhodách oproti nim žije ľud v Lýbii. A to bez dlžoby jedného dolára zahraničiu. Ale to bolo. Ale aj dnes sa už chodia liečiť obyvatelia USA na Kubu, lebo zistili, že to, čo je v USA napriek bla bla bla u nich, len odvar zo zdravotníctva. Odbočím. V Nemecku sme mali priateľov, ona Švajčiarka, zdravotná sestra, on občan USA. Ona s ním najprv žila v USA a pracovala tam ako zdravotná sestra a rozprávala nám o tom. V skratke, ich nemocnica mala povolenie, teda včítane vybavenia a odborného pripraveného personálu (čo v USA nebolo jednoduché dosiahnuť) prevádzať operácie na otvorenom srdci. „Nikdy to žiadny pacient neprežil“, hovorila, „ale boli sme jediný na širokom okolí, čo mohol také operácie, robiť, tak nemali inú voľbu.“ Takto to funguje v USA a zajtra možno tu.
     Naspäť. K šetreniu toľko. Ako som spomínal, socialistickí ekonómovia vedeli ako na to. Radšej podvýrobu, ako nadvýrobu. Radšej nízke platy a radšej lacné dodatky, čím sa vytvorí zamestnanosť. Teda lacné dovolenky, liečenia, školstvo, kultúra atd. Keď by ste dnes k bývalým platom, teda nízkym, ale vždy niekoľko krát vyššími ako dnes, hoci, ceny sú rovnaké, keď nie vyššie _ nájom, voda, elektrika, kúrenie, telefóny, doprava, školstvo, zdravotníctvo - jednoducho všetko- pripočítali to, čo štát vtedy poskytoval, tak by ste žasli, akí to museli byť odborníci v ekonomike, aby to dokázali zladiť. Ale fungovalo to.. Samozrejme, bolo obmedzené vyhadzovanie peňazí na dovolenky pri mori, pochopili, že dovolenka doma zamestná ďalších ľudí a devízy zostanú doma. Taktiež ukázali, akí boli múdri, že nedovolili svoje úspory ukladať v zahraničí, ale tu doma, kde to prinieslo zisky nášmu štátu. Dobre, ten kto tomu trochu rozumie mi povie, štát mal ale veľké príjmy z bánk, fabrík atd., tak to mohol riadiť. Áno, veď presne o to ide. Len terajší naši „politici“ sú takí sprostí, že nechajú peniaze unikať von zo Slovenska. Vlastne, oni až takí sprostí nie sú, skôr sme sprostí my, že im to dovolíme. Im to vždy prinesie, na úkor Slovenska.
     Doporučoval by som šetriť na železnici. Nie ako si myslíte, že by som tam škrtal. Naopak.  Vidím často ako popri Hrone, či hore, či dole idú vlaky s pár vozňami a v celom vlaku 3-4 cestujúci. Pre Boha, prečo tam ten supermanager nezruší tie vlaky a nepošle tam miesto vlaku ručnú drezinu, ktorú by poháňal Dzurinda. Aspoň raz by urobil niečo užitočné a znížil by straty pre železnicu. Ale mám dojem, že u železnice je to opačne. Oni potrebujú čo najväčšie straty, aby bola potom predaná Maďarom. Železnica na Slovensku, to bola a je dodnes maďarská záležitosť. Prečítajte si dejiny z obdobia 1918-19 čo nám maďaroni ukradli vozne a lokomotívy a rýchlo presunuli do Maďarska.. Ale čo, veď keď neviete maďarsky u slovenskej železnice aj dnes, tak tam môžete robiť nanajvýš rušňovodiča, alebo konduktora. Takže u železnice sporiť, ale na stratách. Čo takto, bez akýchkoľvek nákladov, ručne dopísať na lístok, že platí pre dve osoby? Zistili by ste, že ľudia budú vlakmi cestovať a nielen to, miesto straty tu budú zárobky, Ale má niekto na tom záujem? Maďari nie. Takže šetriť sa dá aj na dotáciách, len treba zase vytiahnuť staré ekonomické skriptá a prísť s tým, čo fungovalo. Nebojte sa, už dávno sú známe vzorce na optimalizáciu, či maximalizáciu. To všetko tu bolo a zaujímavé, že to fungovalo. Pripúšťam, že by sa na tom dalo niečo zlepšiť, ale najprv dosiahnuť stav, aby niečo ako tak išlo a potom vylepšovať. Dnes nič nejde, aj keď propaganda bude tvrdiť, že od zajtra, najneskôr od ďalšieho štvrťroku už zase bude všetko dobre. Nebude. Samo od seba nebude nič.
 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.