Choď na obsah Choď na menu
 


    Na všetko sa nedá pripraviť, ani by nemalo zmysel. Ale niekedy je dobre si niečo pripomenúť, aby sa niečo zlé nemuselo zopakovať. Nechcem hovoriť o privatizácii u nás, hoci sme sa mohli poučiť z privatizácie v DDR. Chcem teraz hovoriť o niečom inom.
     Môžeme sa utešovať našimi makroekonomickými výsledkami, môžeme byť teoreticky hrdí na stúpajúcu cenu našej koruny, môžeme sa smiať padajúcemu doláru, prípadne obdivovať úspech Číny, kde ale pracujú sedem dní v týždni.
 Môžme sa prihlúplo tváriť, že začína byť nedostatok potravín vo svete, môžeme o chvíľu nechápavo krútiť hlavami, prečo sa nekupujú autá, čo sa aj u nás vyrábajú a môžme zhrození zostať stať nad tým, ako sa zavedením € predražia aj naše výrobky a že už nebude ta manipulačná možnosť, ktorá tu bola, pokiaľ sme ešte mohli kalkulovať v korunách. Toto je to, čo sa týka nás, ale vo svete sa to prejaví ešte horšie. USA už nebude svetovou ekonomickou veľmocou, svet bude zatiahnutý do veľkej ekonomickej krízy.
     Takých bolo už dosť a tie sa nedajú vylúčiť. Nedá sa ale ani následné vylúčiť možnosť veľkých vojen, ktoré ako mokrá špongia na tabuli zmaže spústu malých problémov a urobí len jeden veľký problém. Mokrú tabuľu, na ktorú sa nedá nič napísať. Teda vojnu, s ktorou sa nedá nič robiť. Ale dá sa na to nejako pripraviť?
    Najprv ku konfliktu. Najskôr vznikne ako dôsledok toho, čo sa odohrá medzi Izraelom a USA, Iránom a Sýriou. Možno sa bude musieť zapojiť aj viac arabských štátov. Čo nám z toho vyplýva?
     Keď sa niečo udeje, kde samozrejme bude zapletený Izrael, tak tam budú Izraelom vmanévrované USA, teda člen NATO. Tým pádom budú okamžite u nás tlaky na pomoc USA a u nás máme tiež veľa Izraelčanov so slovenskými pasmi a dokonca aj v našej vláde, ktorým na Slovensku nezáleží, ale na pomoci Izraelu. Nezabudnime, že pokiaľ by to nešlo takýmto vnútropolitickým nátlakom, tak Izrael je v stave raketami s atómovými hlavicami zničiť nielen Bratislavu, ale každé väčšie európske mesto. To priznal vysoký izraelský politik novinárom a nie pri mučení. Dokonca dodal, že to Izrael aj v prípade potreby urobí. Takže najrozumnejšie by bolo v prípade konfliktu, kde sa objaví Izrael, vyhlásiť núdzový stav v republike a okamžite zbaviť u nás z funkcii týchto Izraelitov. Hneď ich ale aj s rodinami a aj ostatných Židov sústrediť do táborov, ako to urobilo USA so svojimi občanmi japonského pôvodu, hneď po napadnutí USA Japonskom. Sú to možní vnútorní nepriatelia, lebo cez nich by mohlo byť Slovensko vtiahnuté do vojny. Tým pádom sa môže začať vecne uvažovať a rozhodovať. Armádu už vďaka USA a NATO nemáme, tak nemôžeme nikomu pomáhať, dá sa to teraz použiť ako argument proti ním a tak by sa aspoň to čo máme, malo pripravovať na obranu. Samozrejme, nie ako Irak, že poslal všetko do predných línii. Tých našich snáď 200 vojakov, čo by vedelo niečo urobiť, by aj tak veľký úsek brániť nevedelo. Lenže čo aj s takými vojakmi, čo berú plat za to, aby slúžili NATO? Nemajú už veľmi prepláchnuté mozgy, nebudú lojálnymi len NATO? Vedia vôbec ešte, že sú aj Slovákmi?
     S Arabmi u nás si robiť problémy nemusíme, pokiaľ uvidia, že sme si dali do poriadku záležitosť so Židmi a nepodporujeme Izrael a NATO proti Arabom. Zato by nás mohli atakovať teroristi z USA a preto by druhým krokom malo byť vyhodenie všetkých občanov z USA, alebo odsunutých tiež do táborov.
Pre istotu by bolo potrebné zakázať činnosť vyslanectva USA v Bratislave. Predsa je to len nebezpečný cieľ v strede mesta .
      Stará sa vôbec niekto, aby aspoň staré socialistické ochranne kryty, boli aspoň ako tak pripravené na ochranu obyvateľstva? Nezabudnime, že ešte koncom 80 -tých rokov, sa v Nemecku dotovali a vo veľkom stavali aj pod civilnými objektmi protiatómové bunkre. Že je to proti atómovým zbraniam málo platné je jasné, ale nie ešte všetko musí byť zničené a bunkre chránia aj proti rádioaktívnemu prachu. Existuje ešte vôbec niečo ako civilná ochrana a nebol aj materiál pre tieto účely rozkradnutý? Plynové masky, zásoby potravín a podobne. Neverím totiž, že na toto niekto myslel v dobe, keď bolo treba kradnúť a kradlo sa očividne na povrchu, tak čo ešte zo zásob uložených v podzemí?
     Strčiť hlavu do piesku, pomáha možno niekedy, ale v prípade nejakého konfliktu sa pomstí každá zabudnutá maličkosť. Nepomôže vyhováranie, že pre stranícke problémy,...........alebo že potrebné financie boli dané maďarónom a nešli na civilnú ochranu. Neverím, že dnes ma niekto čas, alebo záujem otvoriť verejne túto otázku, aby sa ukázala skutočná biedna pravda o tom, ako je náš štát málo pripravený aj na ochranu svojho obyvateľstva. A nemusia sa tešiť ani tí bohatí, že si odletia v prípade konfliktu, na svoje majetky v zahraničí. Nebude to fungovať, lebo hneď zase budú hranice a banky nebudú vydávať zahraničným osobám svoje vklady. Nie, v takomto čase, budú aj bohatí len cestujúcimi na Titaniku, síce aj keď ako cestujúci v prvej triede, možno s väčšími šancami na prežitie, ale bez záruky. O zásobách potravín ani nehovorím. Pokiaľ by rovno vtrhli všetci ľudia do supermarketov a vykradli by ich, veľmi by si nepomohli. Väčšinou sladkosti, všelijaké dobroty, ale zo základných surovín, čo sa dajú aj skladovať, tam nájdu málo. Nehovorím, že väčšina mrazených veci sa aj tak znehodnotí, pre nemožnosť skladovania.
     Jedine, čoho tam nájdu, je dosť pitia, ale aj to nebude rozdelené rovnomerne.
A potom uvedomme si, že v prípade väčšieho konfliktu vypadne plyn a určite aj elektrika. Na záhradnom grile sa síce dobre griluje, ale veľmi pomaly varí a to ešte zistíte, že hrnce nemôžete používať, lebo majú rúčky z umelej hmoty.
     Odskočiť si niekde na dedinu pre nejaké jedlo nepôjde, či už preto, lebo bude určite zakázané jazdiť a okrem toho, dedinčania dnes nakupujú tiež v meste.
     Nezabudnite, že ani telefóny nebudú fungovať a v internete vám nikto neporadí. Takže je určite o čom premýšľať, hoci ako som navrchu napísal, na všetko sa pripraviť aj tak nedá.
     Samozrejme, nechcem tu robiť strašiaka, ani vzbudzovať deprimujúce nálady. Ale nezabudnime, že takéto zlo môže prísť. Vlastne ono takéto zlo vždy niekde na Zemi je, len nie u nás. To je ako s chorobou. Vie sa o nej, ale vždy je to akési vedľajšie, lebo sa to týka iného. Až jedného dňa sa človeku môže stať, že tá choroba postretne jeho a vtedy je veľmi prekvapený. Neviem, mám dojem, že všetci majú dosť starostí so zarábaním peňazí, riešením politických sporov a zaoberaním sa „veľmi dôležitými“  vecami, ale napriek tomu, keby si každý úprimné priznal, niečo je vo vzduchu cítiť. Ono aj po najlepšej zábave príde raz vytriezvenie. Dá sa niečo pre to robiť, aby to nebolo zlé vytriezvenie?
HN 48
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.