Choď na obsah Choď na menu
 


     Elektrická energia je nám taká samozrejmá, ako napríklad soľ, podľa tej rozprávky Soľ nad zlato. Až keď nebola soľ, tak si uvedomili, ako chýba. Viete si predstaviť, že by vám vypadla elektrika? Pre lepšiu predstavu, že vypadla elektrika v celom meste? Neviete a keď aj hej, takže to bude hneď zase opravené. Ale čo keď.....? Viete si predstaviť ako by to bez elektriny fungovalo, vlastne nefungovalo? Teraz poviete, že samozrejme, ale ja som presvedčený, že si to neviete dobre predstaviť. Možno celkom ani ja, hoci som žil pár rokov bez elektriny, ale to bola iná situácia. My sme mali čas si to pripraviť a riešiť.
     Ale zoberme si, že vypadne elektrina v meste. Poďme na to. Neskoro večer vám zhasne televízor, zhasnú svetlá. “No to sú nám zase veci,“ poviete si a skúsite sa potme dostať k oknu, aby ste zistili, či to je len u vás, alebo aj na okolí. Všade tma. „Tak ideme aspoň skôr spať a do rána to je v poriadku“ poviete si a ide sa do postele. Medzitým sa pár krát potknete, ale hľadať zápalky, sviečku, alebo baterku potme sa vám nechce, veď niekde len sú a ráno nebude treba. Ráno elektrina ešte nie je. Divné, ale čo, veď je vlastne deň, tak čo. Idete si skúsiť niekde zavolať a overiť si, že či aj tam elektrina chýba. Akurát, že mobil nejde, nie je nabitá batéria a tak ju dáte nabíjať. Zbytočne, uvedomíte si, ale už ju tam necháte. Teplú vodu na kávu si zohrejete na plyne, ale keď otvoríte chladničku, tam už je vidieť, že niečo nie je v poriadku. Zapnete rádio, aby ste sa dozvedeli o čo sa jedná, ale nehrá. Aj to sa dá prežiť, poviete si a idete do garáže, aby ste nasadli do auta a odišli do práce.
     Ale garážová brána nefunguje. Posuvná brána na elektrinu sa tiež nepohne. Ale ste snaživý a aj tieto nástrahy nejako prekonáte a vyrazíte do práce, ale treba dávať pozor, semafory nefungujú. Horšie, že treba natankovať a pri benzínke je rada aut, ale nič sa nedeje. Nepredáva sa, nie je elektrina. Nejdú pumpy, nejde pokladňa, tak sa nepredáva. Kývnete rukou, veď niečo ešte v nádrži je a idete do práce. Výťah nejde, počítače nejdú, telefóny nejdú. Počkám, veď dlho to trvať nemôže. Keď sa vyberiete na záchod, zistite, že netečie voda a nefunguje ventilácia. Jasné, voda sa pumpuje a to elektrickými pumpami.
     Bolo by dobré si ísť vybrať nejaké peniaze, lebo je to divné, ale banka nefunguje, bankomaty tiež nie. V niektorých obchodoch sa predáva, lebo už zohnali, či pustili náhradné generátory. Vo mnohých nie, lebo všetko je na počítačoch a pokladniach, tak radšej si nechcú urobiť chaos a tak si povedali, že radšej nepredávať. Domáci banking nefunguje tiež, lebo systém nefunguje, aj keď je k dispozícii prenosný počítač na batériu.
     Spomeniete si na chladničku a mrazničku, čo budú o chvíľu robiť problém. V tom si uvedomíte, že aj deti asi nezostali v škole a poslali ich domov. Nefunguje tam svetlo, dosť učiteľov sa nedostalo do práce, nefunguje tam voda a záchody, tak deti poslali domov. Hneď vás napadne, že deti nemôžete nechať len tak doma, nemajú čo robiť, lebo si nemôžu pustiť televízor, nemôžu ísť na záchod, nemôžu si umyť ruky. Na pitie tam ešte niečo doma bude, ale toho nie je veľa.
     Zoberiete sa teda domov aspoň organizovať, nech to akosi funguje. Bude treba urobiť niečo s vecami z chladničky, či mrazničky, čo sa už začína topiť, ale čo? Nie je voda a ako variť bez vody. Bez elektriny, bez plynu? Treba zohnať vodu, ale kde? Kde sa dá niekde zohnať voda v meste? Kto má niekde studňu s ručnou pumpou? Zavolať sa nedá a teraz si uvedomíte, že sa akosi spoliehame v živote priveľmi na druhých a na služby, ktoré keď fungujú tak sú dobré. Ale keď príde nejaká havária, alebo katastrofa, všetko toto je o ničom a potom sa bude musieť postarať každý viac menej o seba. A že to nebude jednoduché, tomu sa dá veriť, len sa zamyslite. V našich pomeroch je to podstatne horšie ako niekde v Karibiku.
     Stačí sa zamyslieť a zistite, že mestá sú akési pasce a chýba tam možnosť stiahnuť sa do prírody a tam prežiť. U nás aj dediny sú už veľmi závislé na elektrine, plyne a blízkych supermarketoch v mestách. Preto nestačí dnes len ľutovať niekde ľudí na Haiti, kde to zranení majú ťažké, ale ostatní sú na tom aj tak oveľa lepšie, ako by sme boli my v strede Európy, keby vypadla vo veľkom elektrina. A to ešte nehovoríme o tom, aké škody by to spôsobilo vo fabrikách a na následok z toho. Takže......
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.