Bojujme proti drogám, má to veľa výhod. A kto nemá rad výhody? Už aj samotný obchod s drogami má svoje výhody. Zoberme si len taký predaj alkoholu, alebo cigariet. Ale hej, aj to sú drogy, ale na tých zarába štát, preto treba pred tým privrieť oči. Tie fantasticky nízke výrobne náklady a tie zisky. Lepšie ekonomické výsledky sú len pri výrobe a predaji zbraní. Ale aj na tom zarába štát, tak zase privrime oči.
Zostaňme ešte pri cigaretách a alkohole. Ešte nikto nespočítal koľko dodatočných nákladov vznikne pre štát z dôsledku ich používania. Dalo by sa povedať, čo už alkohol, to si každý alkoholik ničí svoje zdravie. Na prvý pohľad. Ono ten alkoholik môže mať deti, ktoré môžu prísť na svet degenerované, choré a pod., čo štát stojí dlhodobo veľa peňazí. Od liečenia až po výstavbu a udržovanie všelijakých ústavov pre takto postihnutých. Použijem údaje z knižky Červená inkvizícia (Grigorij Klimov Chelemendik, Slovanský dom), kde je uvedené, že z hľadiska dedičnosti má alkoholizmus strašné následky. Od alkoholika Maxa Jukeho sa v priebehu 75 rokov narodilo 200 zlodejov a vrahov, 280 ľudí trpiacich na slepotu, alebo idiotizmus, 90 prostitútok a 300 detí, ktoré zomreli predčasne. Tie čísla sa mi zdajú veľmi okrúhle, ale keby to bola len polovica, je to pre štát drahá záležitosť.
Jediná výhoda, s ktorou asi počítajú politici v štáte, bude asi tá, že predaj alkoholu prináša okamžité zisky a následky sú rozdelené na dlhší čas a to už oni pri vláde nebudú. Druhá strana veci je, že aj liečba alkoholikov, vyšetrovanie ich trestných činov, ich stráženie vo väzení, náhrada nimi zničených vecí atd. atd. prináša pracovné miesta. Dokonca aj výroba, distribúcia a predaj alkoholu zaisťuje dobrých pár pracovných miest. Platí to aj o cigaretách.
Ale poďme k tým tvrdým drogám. Tu je to pre štát problematické. Najhoršie, že tento obchod štát nemá priamo pod kontrolou a uteká mu preto veľa peňazí preč. Ale na druhej strane, tie peniaze do štátu prídu, ako sa teda zachovať? Treba vyhlásiť boj proti drogám. Boj proti výrobe, predaji a používaní drog. Teda aspoň tri boje. Ale myslí sa to skutočne tak? Štát - zoberme to podobne ako s rodinou - má tiež určité príjmy a výdaje. V rodine sú otec, matka, čo zarábajú a sú deti, čo potrebujú. Nie je problém spočítať, na čo je dosť peňazí a kde budú chýbať. Ale zrazu príde do rodiny stará mama a rozdá deťom darčeky v podobe peňazí. To je navyše do rodiny, čo poteší, hoci im to rodičia nemôžu zobrať. Tak je to aj v štáte, drogové peniaze prídu, vylepšia situáciu ale vláda sa k nim nedostane. Samozrejme, že by bolo nanajvýš hlúpe proti takýmto peniazom niečo robiť. Týmito peniazmi sa predsa podarí uspokojiť ľudí, čo by boli inač nespokojní a robili štátu problémy.
Vysvetlenie - nič ľahšie. Tí policajti v uliciach, ktorí za slabé platy robia nepríjemnú a nebezpečnú robotu, by sa hlásili o zvýšenie platu, keby sem - tam, nedostali niečo do vrecka od tých, čo na ulici predávajú drogy. Už aj tí predavači, by bez predávania boli nezamestnaní, chceli by od štátu podporu, alebo by ešte zvyšovali kriminalitu. A poďme vyššie. Aj tí právnici, čo pracujú na prípadoch s drogami, by nemali také zárobky. O sudcoch pomlčme, ale myslíme si svoje. No a politici sú známi tým, že sú neschopní, ale majú vplyv a peniaze. Takže aj títo by bez drogového pozadia tiež neobstáli. Výnimku samozrejme tvoria politici okrádači, privatizéri, ale to len teraz a v Európe. A samozrejme, tieto peniaze v štáte, musíte myslieť na čísla za ktorými je veľa, veľa núl - zase v štáte fungujú ako stimulátor spotreby, teda na nákup a služby. Tým pádom môžu fabriky vyrábať, obchody predávať, atď. atď. Toto znamená pre štát zachovanie veľa pracovných miest, ktoré by odpadli pri nižšom odbyte a samozrejme ďalšie dane, čím sa fakticky drogové peniaze sami očistia.
A pritom nezabudnime na ďalšie dôležité uspokojovanie ekonomicky slabšieho obyvateľstva. Ako? Ten posledný v rade, čo je závislý na drogách si musí denne obstarať peniaze. Nehovorme o tých, čo na to majú a tiež chcú mať pocit, že sú niečo viac a že si za svoje peniaze môžu niečo zvláštne - aj drogy -zohnať. To sa dá pochopiť, predstavte si, že ste ťažkí milionári a museli by ste tiež kupovať u Číňanov na trhu, nebolo by to k zlosti? Hovoríme teda o tých, čo sú na dne a potrebujú peniaze. Idu kradnúť a samozrejme k bohatým. Čo tam nakradnú, samozrejme musia predať pod cenu a takto sa drahé veci dostanú medzi ľudí, ktorí by na to za normálnu cenu nemali. Hneď je pár ľudí spokojnejších. No a ti okradnutí, tí sú poistení. Poisťovňa zaplatí, veď čo to je pre nich pri ich ziskoch. Boháč si kúpi novú vec a fabrika môže ďalej vyrábať a obchod predávať.
Dokonca ešte aj tí drogovo závislí, keď idú na liečenie, sa pričiňujú o zachovanie pracovných miest. Ich zdravie? Koho zaujíma zdravie alkoholika alebo fajčiara? Situáciu s drogami treba vidieť aj celosvetovo. Pozrime sa ako otravujú - žobrú o peniaze štáty, cez ktoré sa drogy transportujú. Pritom tam zostávajú také ťažké peniaze za tento transport, že bez týchto peňazí by tie štáty nemohli vôbec existovať a čo by svet robil s týmito národmi? A aj tieto štáty su dôležité, lebo pomáhajú prať tieto peniaze. A čo je hlavné, aj tu sú, či už z transportu drog, alebo z boja proti transportu drog, ďalší spokojní ľudia so zárobkom a čo nezaťažujú štát.
Poďme ale k tomu vyhlásenému boju proti drogám. V jednom štáte, ktorý sa do boja zapojí, sa týmto bojom vytvárajú nové pracovné a ďalšie príležitosti, čo sa samozrejme prejaví spokojnosťou ďalších ľudí. Okrem iného, sú tu potrební od obyčajných donášačov, cez lepšie vzdelaných policajtov a detektívov až po vysoko platených odborníkov z viacerých oblastí. Samozrejme, títo ľudia potrebujú od výstroja, výzbroje, aut, lietadiel a rozličnej inej techniky tiež budovy, zariadenia atď. atď. Teda je tu určitá spotreba drahých vecí, na čom sa dobre zarába (je tam aj dobrá provízia), je to práca, kde sa dá popri tejto práci urobiť ešte veľa inej a ťažko sa tu sledujú výdaje. Teda ďalšia možnosť vytvoriť ďalších spokojných ľudí. Tým pádom je tu aj väčšia spokojnosť v národe a o to ide, nie? (už iné je, kto je spokojný) A zdá sa, že politici skutočne majú v úmysle, aj keď to znie neuveriteľné, na očiach len väčšiu spokojnosť v národe. Ináč by si veľmi jednoducho s drogovým problémom poradili, veď kokove listy by mohli drahšie vykupovať od pestovateľov a vyrábať z nich veľmi, veľmi zaujímavé produkty pre chemicko - medicínsky priemysel.
6.7.2005
6.7.2005
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.