Choď na obsah Choď na menu
 


      Tiež jedna zaujímavosť. Odmerať kyslosť, zásaditosť, dnes už nie je taký problém. Ale ako vždy, nezaujímavé veci sa doriešia, ale dôležité, s tým sa nikto netrápi. Koho  zaujíma, aký je kyslý citrón ? Nikoho, citrón je kyslý ako citrón a to stačí, načo merať.
      Ale so sladkosťou je to iné. Nechcem hovoriť, že sa s tým dajú vzbudzovať aj klamné dojmy, skoro podvod. Ideš si kúpiť nejakú sladkosť a je viac horká od čokolády ako sladká. Niekto ti povie, poď, dám ti sladkú pusu. A čo dostaneš? Nevieš, lebo nie je na to  jednotka sladkosti. Označme ju JS ( pozor, nie je to Jozef Stalin, ale ako som uviedol jednotka sladkosti - dopĺňam, že to nemám ešte patentované).  Takže tu je vidieť našu  zaostalosť.
      Keby bola jednotka sladkosti, tak ti Anička zakričí poď, dostaneš bozk 18 JS. A hneď vieš, na čo sa máš pripraviť. Technicky jasné, obojstranne porozumené a je to bez problémov.
      Ďalšia vec. Ponúknu ti niekde kávu a pýtajú sa: a cukor?  Zo slušnosti povieš, trochu a máš pokazenú chuť z kávy. Aké by to bolo jednoduché povieš: ,,Aaa, kávu, jasne 25 prosím. A vieš čo dostaneš.
      Predstav si, koľko by sa ušetrilo na tých písmenách, čo sú na všelijakých obaloch na sladkostiach. Je tam popísané, čo tam je, aj keď je to otrava, ale nedozvieš sa, aké je to sladké. No vidíš, to je všetko podvod a ešte sa míňa aj farba na to popísanie. Keby tam bolo Kávenka 31 JS, čo tam treba ešte vysvetľovať? Dnes máš dobrý deň a stačí ti nejaká sladkosť 17 JS a ani sa nepozrieš na sladkosť s 20 a viac JS. Keď dostaneš doma ešte dva - tri bozky (manželské ) po 4 JS, tak už máš dnes JS aj prečerpané. No a to bol návod k tomu, že by sa dalo jednoducho kontrolovať ako to je s dennou spotrebou JS.
      Predstav si doporučená dávka denne špeciálne pre teba 93 JS. Ráno sa zobudíš, zistíš, že je krásny slnečný deň, treba odpočítať 23 JS. To je preto, že nebudeš depresívnym a preto potrebuješ menej sladkého. Zostava 70 JS na cely deň. V práci zbadáš šéfa a hneď si môžeš zase tých 23 JS pripočítať (proti depresii). Dáš si kávičku 25 JS, ako sme sa dohodli, potom ešte jednu, ešte raz 25. Takže ti zostalo 43. No namiesto poobedňajšej kávy radšej nejaké tie bozky (tie sladké, nie domáce, poznámka) a limit je vyčerpaný.
      No aspoň môžeš večer vyhlásiť, že dnes je limit JS prečerpaný a to hneď vo dverách pri príchode. Doma je hneď jasné, ako bude prebiehať večer. Žiadne rozčarovania a nijaké   falošné nádeje. Verím, že tieto JS, by nielen ušetrili veľa nejasností  u sladkostí, ale by priniesli aj príjemné obojstranné porozumenie do domácnosti. Prečerpané  denné JS môžu byť ako u jedného, tak aj u druhého.
:-) Áno, o kalóriách sa nebavíme, to je iné kafe.
 
 
   
     
 
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.