NEMECKÁ ARMÁDA V TURECKU
Pri opýtaní sa jedného pracovníka prístavu som sa dozvedel, že Bundeswehr si tu dlhodobo prenajal väčšiu časť prístavnej plochy. Jedná sa o vojenskú techniku z Afganistanu. Táto technika bola letecky dopravená do Trabsonu a odstavená v prístave. Malo by sa jednať o časť operácie návratu Bundeswehr-u z Afganistanu a vojenská výzbroj by mala pokračovať ďalej loďami do Nemecka.
Nach Rückfrage bei einem Hafenarbeiter erfuhr ich, die Bundeswehr hätte einen Grossteil der Fläche für längere Zeit gemietet. Es handle sich um Kriegsgerät aus Afghanistan. Dieses wurde per Luftfracht nach Trabzon geflogen und am Hafen abgestellt. Angeblich ist es eine Teiloperation des Rückzug der Bundeswehr aus Afghanistan und das Militärgerät soll per Schiff nach Deutschland gebracht werden.
Čo je to len za námahu a čo tento spiatočný transport stojí. Nebolo my rozumnejšie túto použitú techniku tam prenechať „spojencom“ a „partnerom“, ako ho transportovať späť okolo polovice Zemegule? Veď aj tak má Afganská národná armáda prevziať tú úlohu Bundeswehr-u v oblasti Kundus . Alebo sú snáď tieto vojenské autá z nejakého iného dôvodu vo východnom Turecku prechodne skladované a budú skoro použité pri novom nasadení-
Wow, was für ein Aufwand und was diese Rückführung kostet. Wäre es nicht sinnvoller dem "Alliierten" und "Partner" in Afghanistan das gebrauchte Zeug zu überlassen statt um die halbe Welt zu transportieren? Schliesslich soll die Afghanische Nationalarmee die Aufgabe der Bundeswehr in Kundus übernehmen. Aber vielleicht sind die Militärfahrzeuge aus einem anderen Grund in der Osttürkei zwischengelagert und kommen bald zu einem neuen Einsatz..
A moja poznámka záverom k tejto situácii čo je uvedená v článku. Určite sú aj nepokoje v Turecku vyprovokované USA a malo by to svoju logiku. USA si potrebuje v Turecku zaistiť, aby sa im situácia so zákazom vstupu ich armády do Turecka neopakovala. Samozrejme je to o to dôležitejšie, že USA organizovaný a podporovaný prevrat v Sýrii im nevyšiel a tak potrebujú o to viac Turecko ako východiskové územie proti Iránu. Zatiaľ, ako to vyzerá aj z tohto článku, sú Turci povoľnejší smerom k Nemecku.
Aj to má svoje vysvetlenie a to sú státisíce Turkov, žijúcich a pracujúcich v Nemecku. Nie menej zaujímavým je to, že koncom 80-tých rokov podpísalo Nemecko s Tureckom obchod (ako si spomínam), kde sa jednalo o licenčnú výrobu 1000 nemeckých tankov Leopard 2 v Turecku. Veľkú časť tohto obchodu malo financovať NATO. Inými slovami, v blízkosti budúceho konfliktu, či pôjde NATO najprv proti Arabom a potom proti Rusku je už pripravená tisícka moderných tankov, výrobné a opravárenské kapacity a bez vzbudenia podozrenia z presunov, čo nie je maličkosť.
Pre lepšie pochopenie organizačných a transportných problémov, aj pri dnešnom vedení vojny, si treba uvedomiť, že prvá vojna proti Iraku nebola dotiahnutá do konca pre problémy so zásobovaním. USA so spojencami nasadili priveľkú armádu a nestačili ju zásobovať, keď sa dostala hlbšie do Iraku. Nie je sa čomu diviť, len jeden tank USA spotrebuje 14 litrov pohonných hmôt na 1 km. Dobre čítate, na jeden km, nie na 100 km, ako sa to počíta pri autách. No a aký tam bol chaos, to USA zamlčujú, ale už existuje literatúra priamych účastníkov z bojov. Keď som si prečítal knihu člena SAS (názov presne neviem, ale nejako podobne ako „Vrátil sa sám“), tak som žasol. Boli im dané zbrane, ale nedodali náboje, dali im prístroje na komunikáciu s lietadlami, čo nefungovali a podobné veci. Boli celkom zle oblečení, lebo im zabudli povedať, že na púšti je v noci zima. Výsledok tejto akcie špeciálnych síl je zrejmý už z nadpisu knihy.
Takže nestačilo by pre USA vyraziť proti Iránu z Afganistanu , či Iraku, keď Syria neprichádza do úvahy. Je treba aj Turecko. Ale možné je aj to, že USA sa rozhodne najprv proti Rusku (čo je ich strategický plán - stačí si porovnať mapu štátov v NATO - či územia pod NATO z roku 1988 a dnes), lebo neskôr to nepôjde. Putin začal modernizovať ruskú armádu a zbrojiť. A dobre robí.