Choď na obsah Choď na menu
 


NEMECKÁ ARMÁDA V TURECKU

 

NEMECKÁ ARMÁDA V TURECKU-
 Alles Schall und Rauch Deutsche Bundeswehr in Trabzon.htm
Freitag, 19. Juli 2013 , von Freeman um 10:00
 
 Úvodom moja poznámka
     Zaujal ma tento článok v nemčine a vložím  môj preklad medzi originálny text. Kým začnem s voľným prekladom, spomenul by som toto:
     V Turecku  pri hraniciach so SSSR inštalovali USA pred Kubánskou krízou (okolo roku 1960) svoje atómové rakety a keď dali ako odvetu Rusi svoje rakety  na Kubu, skoro bola atómová vojna. Ešte je zaujímavé, že pri druhej vojne proti Iraku chceli USA začať útok na dvoch frontoch na Bagdad, od juhu - od Kuvajtu a na severe z Turecka. Ale 1.3.2003, keď už bola americká 4. pešia divízia na ceste do Turecka, turecká vláda z dôvodu silných  demonštrácii obyvateľstva , zamietla v poslednej chvíli vstup tejto americkej divízie do Turecka a to napriek tomu, že je Turecko  tiež v NATO. USA preto vyslalo ku Kurdom do Turecka aspoň svoje špeciálne jednotky a členov CIA  (CIA trvale podporuje Kurdov, lenže tí sú za ich slobodný štát a robili zle Iraku a teda robia zle aj Turecku). Títo  zmobilizovali kurdské milície, vyzbrojili a tieto potom s podporou špeciálnych jednotiek USA tvorili tento druhý front proti Iraku.
 
Preklad článku
     Pri mojej ceste Tureckom som urobil prestávku v meste Trabzon na Čiernom mori. Ako som sa túlal mestom, všimol som si v uliciach vojakov v nemeckých uniformách. Bol som teda zvedavý a keď som sa viezol popri prístave uvidel som tam stáť stovky vojenských vozidiel nemeckej armády - Bundeswehr-u. Pýtal som sa seba, čo robí tak veľa terénnych áut, obrnených transportérov a tankov tu v Turecku, tak blízko hraníc s Georgiou, Arménskom a Iránom. Tretina územia prístavu je obsadená vojenskou technikou Bundeswehr-u.
     Bei meiner Fahrt durch die Türkei machte ich einen Zwischenhalt in Trabzon am Schwarzen Meer. Als ich in der Stadt herumschlenderte fielen mir Soldaten in deutschen Uniformen im Strassenbild auf. Neugierig geworden fuhr ich am Hafen entlang und sah dabei hunderte Militärfahrzeuge der Bundeswehr dort stehen. Ich fragte mich, was machen so viele deutsche Geländewagen, Truppentransporter und Panzerfahrzeuge in der Türkei so nahe an der Grenze zu Georgien, Armenien und Iran? Ein Drittel des Hafengeländes von Trabzon ist mit Militärgerät der Bundeswehr belegt.

nemecka-armada1.jpg

nemecka-armada2.jpg

nemecka-armada3.jpg

nemecka-armada4.jpg

nemecka-armada5.jpg

nemecka-armada6.jpg

 

     Pri opýtaní sa jedného pracovníka prístavu som sa dozvedel, že Bundeswehr si tu dlhodobo prenajal  väčšiu časť prístavnej plochy. Jedná sa o vojenskú techniku z Afganistanu. Táto technika bola letecky dopravená do Trabsonu a odstavená v prístave. Malo by sa jednať o časť operácie  návratu  Bundeswehr-u z Afganistanu a vojenská výzbroj by mala pokračovať ďalej loďami do Nemecka.


     Nach Rückfrage bei einem Hafenarbeiter erfuhr ich, die Bundeswehr hätte einen Grossteil der Fläche für längere Zeit gemietet. Es handle sich um Kriegsgerät aus Afghanistan. Dieses wurde per Luftfracht nach Trabzon geflogen und am Hafen abgestellt. Angeblich ist es eine Teiloperation des Rückzug der Bundeswehr aus Afghanistan und das Militärgerät soll per Schiff nach Deutschland gebracht werden.

 

     Čo je to len za námahu a čo tento spiatočný transport stojí. Nebolo my rozumnejšie túto použitú techniku  tam prenechať „spojencom“ a „partnerom“, ako ho transportovať späť okolo polovice Zemegule? Veď aj tak má Afganská národná armáda  prevziať tú úlohu Bundeswehr-u v oblasti Kundus . Alebo sú snáď tieto vojenské autá z nejakého iného dôvodu vo východnom Turecku  prechodne skladované a budú  skoro použité pri novom nasadení-

     Wow, was für ein Aufwand und was diese Rückführung kostet. Wäre es nicht sinnvoller dem "Alliierten" und "Partner" in Afghanistan das gebrauchte Zeug zu überlassen statt um die halbe Welt zu transportieren? Schliesslich soll die Afghanische Nationalarmee die Aufgabe der Bundeswehr in Kundus übernehmen. Aber vielleicht sind die Militärfahrzeuge aus einem anderen Grund in der Osttürkei zwischengelagert und kommen bald zu einem neuen Einsatz..

 

     A moja poznámka záverom k tejto situácii čo je uvedená v článku. Určite sú aj nepokoje v Turecku vyprovokované USA a malo by to svoju logiku. USA si potrebuje v Turecku zaistiť, aby sa im situácia so zákazom vstupu ich armády do Turecka neopakovala. Samozrejme je to o to dôležitejšie, že  USA organizovaný a podporovaný prevrat v Sýrii im nevyšiel a tak potrebujú o to viac Turecko ako východiskové  územie proti Iránu. Zatiaľ, ako to vyzerá aj z tohto článku, sú Turci povoľnejší  smerom k Nemecku.

     Aj to má svoje vysvetlenie a to sú státisíce  Turkov, žijúcich a pracujúcich v Nemecku. Nie menej zaujímavým je to, že koncom  80-tých rokov podpísalo Nemecko s Tureckom obchod (ako si spomínam), kde sa jednalo o licenčnú výrobu 1000 nemeckých tankov Leopard 2 v Turecku. Veľkú časť tohto obchodu malo financovať NATO. Inými slovami, v blízkosti budúceho konfliktu, či  pôjde  NATO najprv proti Arabom a potom proti Rusku je už pripravená tisícka moderných tankov, výrobné a opravárenské  kapacity a bez vzbudenia podozrenia z presunov, čo nie je maličkosť.

     Pre lepšie pochopenie organizačných a transportných problémov, aj pri dnešnom vedení vojny, si treba uvedomiť, že prvá vojna proti Iraku nebola dotiahnutá do konca pre problémy so zásobovaním. USA so spojencami nasadili priveľkú armádu a nestačili ju zásobovať, keď sa dostala hlbšie do Iraku. Nie je sa čomu diviť, len jeden tank  USA spotrebuje 14 litrov pohonných hmôt na 1 km. Dobre čítate, na jeden km, nie na 100 km, ako sa to počíta pri autách. No a aký tam bol chaos, to USA zamlčujú, ale už existuje literatúra priamych účastníkov z bojov. Keď som si prečítal knihu člena SAS  (názov presne neviem, ale nejako podobne ako „Vrátil sa sám“), tak som žasol. Boli im dané zbrane, ale nedodali náboje, dali im prístroje na komunikáciu s lietadlami, čo nefungovali a podobné veci. Boli celkom zle oblečení, lebo im zabudli povedať, že na púšti je v noci zima. Výsledok tejto akcie špeciálnych  síl je zrejmý už z nadpisu knihy. 

     Takže nestačilo by pre USA vyraziť proti Iránu  z Afganistanu , či Iraku, keď Syria neprichádza do úvahy. Je treba aj Turecko. Ale možné je aj to, že USA sa rozhodne najprv proti Rusku (čo je ich strategický plán - stačí si porovnať mapu štátov v NATO - či územia pod NATO  z roku 1988 a dnes), lebo neskôr to nepôjde. Putin začal modernizovať ruskú armádu a zbrojiť. A dobre robí.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.