Choď na obsah Choď na menu
 


KAPITALIZMUS, ČI KOMUNIZMUS?

     Človek by povedal, že je ešte skoro na nejaké historické vyhodnotenie, či porovnanie. Ale reálne v dobe, keď média vlastní jedna skupina ľudí a v dobe, keď ľudia stratili morálne hodnoty a za peniaze sú schopní urobiť všetko, sa nedá čakať na nejaké objektívne porovnanie. Ale skúsim sa pozrieť len tak, sedliackym rozumom na tento problém, cez krátke nadpisy.
 
 
Kritika režimu. V 50-tych a 60-tych rokoch boli veľmi tvrdo postihnutí komunisti a sympatizanti v USA. Rovnako boli postihnutí oponenti komunizmu u nás. Jedno je isté, že aj za tvrdého komunizmu nikto neskončil na ulici, a bez práce, ako je to teraz za kapitalizmu, aj bez prenasledovania. Ale skúste aj dnes vyhlasovať, že nebol holokaust. Odsedíte si viacej, ako keď zabijete človeka. Takže prenasledovanie bolo, je a bude tam, kde sú skupinové, či politické záujmy.
 
Ekonomika. V kapitalizme ide o zisk. Veľa sa neplánuje a tak vzniká periodicky nadvýroba (každý chce zarobiť na tom, čo letí – napr. teraz autá, počítače). Potom zatváranie fabrík, zníženie odbytu a je tu kríza. Keď je konjunktúra, všetci sa snažia vás čo najrýchlejšie obrať o vaše zarobené peniaze – reklamný terorizmus.
V socializmu bola podvýroba, ale všeobecná zamestnanosť, sociálna istota. Plánované hospodárstvo dokázalo predísť krízam pri nadvýrobe. Zisky z fabrík, družstiev, firiem zostávali štátu a štát používal peniaze na rozvoj štátu. Zoberme len takú výstavbu bytov, kultúrnych domov atď. Socialistické štáty doplácali na podporu chudobných, taktiež „socialistických“ štátov. Kapitalistické štáty vývozom „demokracie“ získavajú odbytištia a lacné pracovné sily, keď zničia hospodárstvo štátu, ktorý si „zaslúži“ demokraciu. Príkladom je aj naša krajina a proces prebieha stále.
 
Sociálne istoty. Za socializmu bolo právo na prácu, bolo podporované manželstvo cez pôžičky, prideľovanie bytov, zadarmo bolo vzdelanie, lacná kultúra dostupná všetkým, zdravotníctvo a lieky zadarmo. Poistenie, čo fungovalo. Keď budeme ďalej pokračovať podľa vzoru USA, tak budeme mať stále viac bezdomovcov, samovrážd, neúnosnú kriminalitu. Veľa vzdelaných, ale zadlžených vysokoškolákov, ktorí budú nútení pracovať ako robotníci. Nedoplatíme sa v zdravotníctve a lieky nebudú každému dostupné.
 
Globalizácia. Keď niekto hovorí dnes o globalizácii má pravdu, len keď myslí na internet a telefonovanie. Totiž v roku 1914, pred začiatkom I. svetovej vojny bola globalizácia väčšia ako dnes. Kapitál, aj človek sa mohol voľnejšie pohybovať. A to bez šikanovania, ako to robí napríklad USA, lebo sa boja, aby tam rozumní ľudia zo zahraničia prišli „otvoriť“ oči domácim. Tak ako USA dolármi „otvára“ oči v rôznych štátoch, čím provokujú prevraty v tých štátoch. Ale nemyslite, že to robia pre blaho toho – oného štátu. Pozrite si mapu, kde sa dostalo NATO za posledných dvadsať rokov (väčšinou cez podplatené vlády, prevraty).
 
Terorizmus. Za socializmu boli nepriatelia štátu, či už skutoční, či „urobení“. Boli, ale takýto sú v každom štáte. V USA postrieľali prezidentov, vyhodili budovy do vzduch, atď. Socialistické štáty boli označené ako policajné štáty. Dnes sa ukázalo, že nielen v USA, ale aj  u nás máme nepomerne viac policajtov na 100 tisíc obyvateľov a v USA je vo väzeniach viac ľudí, ako bolo v Rusku za Stalina. Terorizmus, ako ho vidia USA je novovzniknuté „partizánske“ hnutie zo zemí, kde sú okupantmi USA, či NATO (novodobý terorizmus začal používať Izrael po II. Svetovej vojne). Potlačiť, či zničiť terorizmus znamená zmeniť politiku USA a Izraela.
 
     Samozrejme, takéto jednoduché porovnanie nie je o ničom, ale predsa len dá možnosť, aby sa človek zamyslel. Každému musí byť jasné, že jeden štát nemôže fungovať, keď „bohatý“ za svoje peniaze podplatí súd, politikov, políciu a podobne. Hovorí sa, že za socializmu boli všetci rovní, len niektorí rovnejší. Bolo to tak, ale bolo to málo badateľné. Dnes sú rozdiely drastické, na jednej strane miliardári, na druhej strane bezdomovci. Ďalej mladí bez perspektívy, starí so strachom, či im bude poskytnutá zdravotná starostlivosť, či bude na lieky. Spravodlivosť? Dnes nie je a asi nebude. Pokiaľ toto číta niekto mladý a zdá sa mu, že som neobjektívny a vychvaľujem socializmus, tomu môžem povedať, že som žil v socializme, teda za kapitalizmu, (žil som v Nemeckej spolkovej republike – ekonomicky najsilnejší európsky štát, žil som v banánovej republike, v čase vojenskej diktatúry, tiež v demokratickej „banánovej“ republike (horšej, ako predošlá) a nie je mi cudzí život v Slovenskej republike. Tragické na tom je to, že to, čo je na Slovensku, je veľký bordel. Ináč to nazvať neviem, ale prišlo to s „demokraciou“, tak to asi nazvime „demokratickým“ životom na Slovensku.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

za komunizmu bolo lepšie

(alexander, 16. 11. 2013 15:44)

za komunizmu bolo lepšie prácu mal každý aj ten posledný človek neboli bezdomovci nebola vražda vlámanie podvod mafia a podobne. všetko fungovalo priemysel závody bane a všetko na 100 percent dneska to je pravý opak nezamestnanosť kríza prepúšťanie zatváranie podnikov lump krádež vražda vlámanie sa a podobné v potravinách všetko drahé takže podla mňa je to horšie než bolo vtedy viem to lebo už som vtedy žil mám 34 rokou

mas pravdu

(taktak, 20. 8. 2013 11:06)

ako vravis za socializmu bolo strasne ako si to opisal cisty odpad