Dnes si už pomaly svet bez mobilov ani nevieme predstaviť, hoci je to len pár rokov, čo táto “vymoženosť“ funguje. Slovo vymoženosť som dal do úvodzoviek, lebo nie som si istý, že to až taká vymoženosť je. Prečo? Osobne si myslím, že Cheopsovu pyramídu pred tými pár tisíckami rokov dostavali len preto, že nemali mobily. Zase otázka prečo? No, pri toľkej komplikovanej práci by to bez veľa mobilov nešlo a to by stalo zase toľko navyše, že by v polovičke pyramídy už boli minuté všetky peniaze, čo takto stačili na celú pyramídu. Že preháňam? Trochu, na druhej strane, keď už uvádzam tú pyramídu, dalo sa veľa urobiť a stihnúť aj bez mobilov. Toto je dnes už málokomu porozumiteľné.
Ale teraz si zase ja kladiem otázku, že prečo. Voľakedy a teda ešte nedávno sa stavali aj atómové elektrárne, dokonca aj u nás a išlo to aj bez mobilov. Podľa mňa to bolo tým, že voľakedy museli byť vedúci pracovníci trošku lepšie na tom, ako sú tí dnešní moderní menežéri, ako sa píše po slovensky. Vysvetlím môj názor. Keď si vypočujete takého dnešného menežéra ako telefonuje a čo vysvetľuje, tak sa jedná vždy o to, že niečo je nejasné a presúva termín schôdzky, alebo že nemá čas a zavolá neskôr. Pritom je z toho jasné, že si nevie zmenežovať ani svoj čas, či pracovnú dobu. Že nevie jasne stanoviť úlohy a presne formulovať čo vlastne od druhého chce. To ďalšie je o tom, že ho telefonáty len vyrušujú, preto sa nevie sústrediť na prácu či jednanie a čo z toho vyplýva je jasné. Neskoršie telefonáty s upresňovaním, strata času a presúvanie schôdzok atd. Pritom je tu jedno nebezpečie, čo si málokto uvedomí. S mobilmi už dnes nikto nerozmýšľa dopredu, len rieši momentálny problém. Pretože pokiaľ niekto telefonoval voľakedy z pevnej linky, mal čas si urobiť poznámky, nebolo to také drahé, tak sa pripadne nejasnosti hneď spresnili a všetko fungovalo. Dnes si menežer musí pamätať čo narozprával v rýchlosti cez mobil, ale žiaľbohu málo si z toho zapamätá, lebo preto neskôr prichádzajú tie ďalšie súrne telefóny. Nasľuboval, čo si nepoznačil a zabudol na to, dohodol schôdzky na ktoré zabudol a to všetko dookola.
Ale aby som nebol takým pesimistom, priznávam, že mobil priniesol veľa. Priniesol neuveriteľné zárobky firmám, ktoré poskytujú mobily. Neveríte? Nemusíte, len sa pozrite, čo vás stojí mobil mesačne a keď sa vám to zdá málo, tak si to spočítajte za rodinu a potom za rok. Budete prekvapení. Najzaujímavejšie je, že sa pritom nezvýšila produktivita práce a ani sa nezjednodušil život. Ste si istejší, keď viete že každý člen rodiny má telefón a keby sa niečo stalo, tak sa ozve. Stalo sa? A keď sa stalo, bolo to také dôležité? Možno sem tam. My ľudia, či si to priznáme, alebo nie, máme skoro stále v hlave hororový film, čo nám tam stále beží. Môže sa stať to, alebo ešte horšie ono a podobne. Ale viete tak dobre ako ja, že sa ten horor nestane a naopak stane sa niečo celkom iné. A ako to v živote býva, tie neuveriteľné náhody, tak si buďte istý, že práve vtom momente buď mobil nebude fungovať, alebo tam už nebude kredit, alebo naň nebude čas, pripadne niečo podobné. Tak s mobilom to je podľa mňa rovnako ako s bankami, keď ich nepotrebujete, tak im platíte a keď ich potrebujete, tak zrazu nie sú pre vás.
Ale žarty bokom. Väčšinou si všimnite, že keď niekomu voláte prečo ešte neprišiel, tak vám povie že za pár minút je doma. Alebo bude skutočne a bolo škoda volať, alebo nepríde a volanie bolo zase zbytočné. Len by som chcel upozorniť, že nie som až taký spiatočník, aby som tvrdil, že mobily treba zahodiť. To by bolo škoda, keď už ste za to dali peniaze. Nie, veľa vecí sa dá vybaviť v kľude aj z pevnej linky a vyjde to podstatne lacnejšie. Keď máte veľa peňazí a nepotrebujete šetriť, kľudne nad touto poznámkou mávnite rukou.
Len jedno je isté, mobily sú drahé a nie až tak potrebné, ako sme si zvykli. A tiež nie sú také neškodné, ako sa nám snažia nahovoriť. Nie, nemám dôkazy, ale sedliackym rozumom je jasné, že keď mikrovlnka dokáže zohriať niečo a sú tam určité bezpečnostné opatrenia, tak to už niečo je, čo treba brať do úvahy. Jasné, rozdiel tu je, ale keď si zoberieme do úvahy, že signál na mobil máte aj v izbe a aj v aute, kam sa musia tie mikrovlny dostať, nerobí im určite žiadny problém prejsť aj našim telom. Niekde som čítal, že v okolí telefónneho vysielača by mala byť cca 500 m ochranná zóna. Ale asi sa to nedodržuje, lebo to by sa muselo obyvateľstvo polovice každého mesta vysťahovať. Ale až tak ďaleko nepôjdem pri posudzovaní, lebo dnes si už každý píše čo chce, či sa v tom vyzná, alebo nie. Presne tak ako ja a preto si musí každý vybrať sám. Stačí niekedy myšlienka a ďalej nech si každý pokračuje sám. Myslím si, či z takých, alebo onakých dôvodov, používanie mobilov by sa mohlo obmedziť. Keď nič iné, aspoň by sa začalo serióznejšie a zodpovednejšie plánovať a aj pracovať.
Komentáre
Prehľad komentárov
Velmi pekne ste to vystihol, napisal.
Absolutne s Vami suhlasim.
Posielam pozdrav z Calgary.
Mobil.
(Calgarcanka., 28. 7. 2010 7:13)