Choď na obsah Choď na menu
 


FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ

     Slováci majú nízku finančnú gramotnosť, hlási sa v médiach a hlásia to zástupcovia bánk a podobní experti. Do slovenčiny preložené, sprostí Slováci nám nedajú dosť zarobiť. Ale nech vás to neurazí, tieto vyhlásenia robia veľmi sprostí a nevzdelaní bankoví experti a ekonomovia, čo nedošli ani tak daľeko, ako obyčajní riaditelia bánk v banánových republikách. Prečo? V banánovej republike, čo má ich menu v porovnaní s korunou k doláru rovnaký kurz, vám vedia zadarmo viesť účet a všetky pohyby a neprerobia pritom, keď tam máte viac ako 100 dolárov. Na Slovensku tí blbečkovia v banke s ich supermanažérmi to nedokážu ani vtedy, keď máte na konte tisíce EUR. Na druhej strane, možno by to dokázali, keby museli, ale keď tu majú takých sprostých klientov, načo by to bezplatne robili. Slováci majú na kontách 25 miliárd EUR. Pekne a berme to tak, že to skutočne hovorí o slovenskej sprostosti. Totiž tento obrovský kapitál je mŕtvy kapitál. Okrem toho stratený. Peniaze by sa mali otáčať, ovšem nie podľa predstáv moderných bankových expertov, že si ich nechate na vašich bežných účtoch, či v iných ich PRODUKTOCH - „konzervatívných sporeniach na nizky úrok“, ale radšej ísť do rizika (rizikové akcie, akciové trhy) s vidinou vysokých ziskov, ako to fungovalo s pyramídami.
     Musím sa zasmiať, ked nejaká banka, alebo sporiteľňa hovorí o ich produktoch. Oni, čo sú neproduktívnými príživníkmi, hovoria niečo o produktívnej práci, či produktoch. Na smiech. Príživníci a verte, keby ich do rána 90 % umrelo, nič by sa nezmenilo, vlastne by ste to ani nezistili. Zato keď by umrel váš automechanik..... Ale späť. Keby ste za svoje peniaze nakúpili akcie a tie ich všelijaké voloviny, ktorým ani oni nerozumejú a čo je horšie, nemajú na ne žiadny vplyv, boli by vaše peniaze v pohybe. V  rýchlom, dnes ich máte, zajtra nemáte.
     Ale prečo stratené? To, čo máte na účtoch v bankách, to nie sú už vaše peniaze, to sú peniaze, ktoré ste požičali banke, za nejaký úrok. Vysvetlím. Príde za vami Cigán a povie, dajte mi vaše peniaze, ja vám dám písomne, že vám to vrátim aj s úrokom. Presne v tejto situácii ste aj vy, vo vzťahu k vašim peniazom uloženým v banke. Keď si banka zmyslí, že už nie je čo zarobiť, alebo že je už výhodné zavrieť, stojíte pred ich dverami, ako pred cigánskou búdou. A poistné, nebláznite, to je keď by skrachovala jedna banka, ale oni sú tak previazané, že keď skrachujú, tak do radu a to nevie nikto poistiť.
     Rovnako, ako dôchodcovské správcovské organizácie. To sú akciovky, s konkrétnými majiteľmi, nenechajte sa oklamať tým, že štát vás núti si tam odvádzať peniaze. A vy nielenže neviete, kto je majiteľom týchto spoločností, ale si ani neuvedomujete, že keď tam bude veľký balík peňazí, niekto si ho rozkradne. A štát? Bude, aspoň verím, organizovať teplú polievku v uliciach, ale gulášová to určite nebude. Myslíte si, že vás zachránia aspoň zlaté šperky a mince uložené v trezore v banke? Naivní, nepustia vás tam. Bude z technických príčin zavreté. A vaše peniaze v zahraničí? Tie tam zostanú, kde ste ich dali. Nedostanete sa k nim, sem vám ich nepošlú, z technických dôvodov, vypadol nám systém, a cez hranice sa zase nebude dať dostať.
     Ale vráťme sa k tým 25 miliardám, čo majú Slováci uložené v bankách. Viete, čo to bankám zarába, denne, mesačne, ročne? Neviete si to predstaviť, ani ja nie, ale je jasné, že tých dvadsať zahraničných bánk, čo tu máme na Slovensku, by tu neboli, keby na tom nezarábali. No samozrejme, vám z toho zárobku nedajú nič, alebo o trošku viac ako nič. Potom iné. Negramotní Slováci majú okolo 20 miliárd EUR dlžoby v bankách. Už sa nehovorí prečo, pre tie žobrácke platy. Viete, koľko na tom banky zarábajú? Denne, mesačne, ročne? Zase spolu nevieme, ale oplatí sa im to. A viete, že my máme 2,5 x viac exekútorov na Slovensku, ako majú v Čechách, napriekt tomu, že ich je dva krát viac ako nás? A viete, že do škôl k vašim deťom chodia „poradcovia“ z bánk a vysvetľujú vašim deťom, aké výhodné veci im banka poskytne? Myslím, že by mali dovoliť chodiť po školách aj drogovým dílerom, aby tiež mohli deťom vysvetlovať, aké blažené pocity im poskytnú ich drogy. Neviem, prečo nie, obe sú najmenej rovnako zničujúce.
     Áno, sme finančnými analfabetmi. Nevieme, že z peňazí, čo sa prehánajú cez počítače existuje v skutočnosti len niečo medzi 3 až 7 % v hotovosti. Ináč povedané, keď by ste mali to obrovské štastie pri poriadnej finančnej kríze a dostali by ste zo svojích peňazí len 3 - 7 %, mohli by ste byť spokojnými, ale také štastie mať nebudete. Banky totiž peniaze nemajú. Zahraničné banky sú tu ako vysávače, hotovosť sťahujú do zahraničia. Príklad? Choďte si do banky vybrať vašich napríklad 10 000 EUR. Napriek tomu, že nie je panika, ani kríza, budete si musieť pár dní počkať, než ich banka niekde pre vás požičia. Áno, tie vaše peniaze. Čo sa dá proti tomu robiť? „Radšej si uložiť peniaze do ponožiek, ked mi to nič neprinesie aspoň ich mám po ruke a Žid ma nezaujíma“, povedala by stará mama.
     Vláda by mala založiť čiste Slovenskú banku a sporiteľňu, bez účasti súkromných osôb, cudzieho kapitálu a cudzích bánk. Tá by mohla s peniazmi pracovať, ako pracovali u nás banky za komunistov, keď boli ešte odborníci na ekonomiku. Ako by presvedčila, ľudí, aby si tam dali peniaze? Lepšími podmienkami a mohla by si to vláda dovoliť, lebo zisk by zostával u nás a rovnako ako peniaze by sa dali zmyselne využiť, čo by zaručovalo väčšie výnosy. Lenže k tomu by sme potrebovali najprv SLOVENSKÚ vládu a bankových odborníkov. Nemyslím holohlavých, ani tých s podbradníkmi, ani Židov, myslím tých odborníkov so šedivými vlasmi, ktorí vedeli naplánovať, že bolo voľakedy aj na cesty, nemocnice, obrovskú armádu, na zdravotníctvo, na školstvo, na kultúru, na priehrady, na železnice a dokonca aj na prácu a aj byty mladým.. Takých, čo voľakedy tušili, že banány, pomaranče, citróny, dokonca ani dovolenka pri mori nezlepšia naše zdravie a pocity v prípade, že nebude práca a ľudia budú robiť za otrocký plat, lebo sa stali novodobými otrokmi bánk. A tá slovenská vláda, to je taká, čo by mala na zreteli Slovensko a jeho slovenské obyvateľstvo. Lenže....
 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.