Choď na obsah Choď na menu
 


NÚTENÁ PRÁCA

     Dosť nezvyklý názov v dnešnej dobe, no napriek tomu myslím, že práve naopak, až veľmi aktuálny, hoci sa tento výraz u nás  teraz nepoužíva. Pri slove nútená práca si v prvom rade spomeniem na povinnú prácu mladých ľudí (celé ročníky), z českého protektorátu v nacistickom Nemecku. V dnešnej dobe slobody by sa také niečo nemohlo opakovať. Máme slobodu, demokraciu, kapitalizmus, teda všetko, za čo sa štrngalo kľúčmi a k tomu dokonca aj zaručené ľudské práva. Máme ale skutočne všetko? Chýbajú síce nejaké maličkosti ako životná istota, práca, ale na druhej strane sme mali po revolúcii a stále máme „politikov“, akých sme nemali. Čo nám to celé prinieslo?
     Než prídem k negatívam, spomeniem jeden jasný prípad, prečo bola revolúcia taká potrebná a tým vám zároveň ukážem, že viem byť objektívnym. Po revolúcii sa akoby zázrakom zlepšili k pozitívnemu všetky WC, čím sme sa dostali z paliem na zem. Teda aspoň na prvý pohľad. Ale už musím prejsť na tie negatíva a hlavne k nadpisu. Pri revolúcii nám náš šašek Vašek, ožran Havel sľuboval, „viac žiadne spolky ako NATO, EU“. Rozumní ľudia si mysleli, že naše skúsenosti s RVHP - Rada vzájomnej hospodárskej pomoci - nám stačili, aby sme sa poučili a že si niečo lepšie urobíme sami. Ale kde, človek je jediný tvor
(zviera), čo padne 2x do tej istej jamy. Keby len to, lenže nám sa tá diera ešte akosi prehĺbila. Je to paradox, že u nás sa študoval Lenin, Marxov Kapitál, fungovalo plánované hospodárstvo, vedelo sa že kapitalizmus sa vyznačuje krízami, že kapitalizmus potrebuje nové trhy, vedelo sa že kapitalizmus potrebuje lacné pracovné sily, len akosi nevedeli tieto vedomosti vidieť v praxi a tak dovolili zdvihnúť tú železnú oponu. Áno bol akceptovateľný nedostatok tovaru, ale neboli krízy z nadvýroby. Ľudia museli stávať v radoch v obchodoch, ale stojíte v nich aj dnes. Ľudia museli šetriť na niektoré veci, ale s peniazmi v sporiteľni zatiaľ pracoval štát. Dnes zisky z bánk miznú v zahraničí.
     Ale k tej nútenej práci. Západ nás prevalcoval, namastil si vrecká, zaručili si pracovné miesta novými odbytišťami a hlavne sa u nás zbavili konkurencie. Za socializmu sa hovorilo, že  sa kradne, ale ako nám ukázal kapitalizmus, to bolo nič proti tomu, čo sa rozkradlo potom. Samozrejme to viedlo k tomu, že sa rušili fabriky, firmy, a tým sa u nás strácali pracovné miesta. A tak naši pracovníci odchádzali do zahraničia na práce. Ale asi si niekto povedal, že s tým máme historické skúsenosti, veď „Slováci boli novodobými otrokmi Maďarov, pracujúcimi za nízku mzdu, alebo aj za nedobré produkty. V Maďarsku statok bol lepšie ubytovaný ako robotníci – Slováci. Pri pobádaní k robote teror a tresty hrali hlavnú úlohu. Stratu tohto pracovitého ľudu Maďari nemôžu zniesť, preto vynaložili všetky sily, aby rozhodnutie Dohody zmarili“. (Vznik Československa, pozn.) toto je citát z knihy K. A. Medvecký:  Slovenský prevrat str.90.
     Dnes si Západ pochvaľuje. Prišli lacné pracovné sily, platia u nich dane, kupujú tam, bývajú tam, čím podporujú zárobky a pracovné miesta (tie lepšie) domácim. Ja viem, veľmi sa dotknem tých čo sa chvália, že ich deti, rodina pracuje v zahraničí, chápem. Samozrejme to majú aj tak lepšie, ako keď by u nás boli bez práce. Lenže o tom hovorím, voľakedy tu mali prácu všetci. Len keď sa tie pracovné miesta zrušili, boli nútení ľudia odísť do zahraničia. Doslova, boli nútení, teda sú tam na nútených prácach, môžete to otáčať ako chcete. Že tam zarábajú viac ako tu? Nie je argument, stále väčšina pracuje pod svoje vzdelanie, či schopnosti. Som presvedčený, že 80 % našich ľudí by sa vrátilo nazad, keby dostali tu pracovné miesto. Okrem toho, čo má z toho tento štát, že tu vzdelávame ľudí, čo odchádzajú do zahraničia. Nejaké výroky, že tam získajú prax, sa netýka väčšiny týchto ľudí. Naopak, čo odchádzajú na nejakú lepšie platenú prácu, odchádzajú ako ľudia s praxou a väčšinou odborní pracovníci. Okrem toho platí štát školu maďarónom, čo tiež pomáhajú Maďarsku, ale nie tomuto štátu. A to nehovoriac o tom, že tu na maďarských školách vzdelávame Maďarov z iných štátov, za naše peniaze.
     Na čo sa ale zabúda, uvedomme si, že keď sa bude ekonomická situácia zhoršovať, prvých vyhodia na Západe cudzincov a vráti sa nám armáda nezamestnaných. Nepomôže nám, že dnes sa registruje u nás nezamestnanosť okolo 13%. Skutočná nezamestnanosť je u nás dvojnásobná, lebo tí čo sú vonku, sú naši nezamestnaní, čo si tu prácu nenájdu. Stala sa niekde chyba? Určite len u nás, Západ to mal takto pripravené a vychádza mu to. Kapitalizmus potreboval na prežitie túto ekonomickú injekciu z bývalých socialistických zemí. Horšie je, že účinky injekcie už prešli a na obzore nie je viditeľná možnosť získať ďalšiu. Ten odliv peňazí od nás, cez banky, poisťovne, obchodné centrá, to nezachráni situáciu. To že sa naším ľudom ponúkajú hypotéky, kredity, aby sa ľudia zadlžili a stali sa aj tu otrokmi so sekerou nad hlavou, funguje dovtedy, kým ľudia niečo zarobia. Aj keď málo, ale aspoň na splácanie. To je tiež spôsob, ako z roboty urobiť nútenú prácu, lebo človek s hypotékou  je nútený zobrať aj prácu za menej ako minimálnu mzdu, len nech nepríde o strechu nad hlavou. To už je v kapitalizme započítane.
     Aby naši politici operovali tým, že veď lákame ku nám investorov „darovanými“ miliónmi na daniach, je dobré pre nich. Každý z nich si vie vypočítať, koľko provízie z ušetrených peňazí mu skončí od tých zvýhodnených firiem vo vrecku. Že nie je iná možnosť?  Sprostosť. Zoberme si len naše nerastné suroviny. To je majetkom štátu podľa ústavy a mi to darujeme súkromným zahraničným firmám. O darovaní hovorím preto, lebo tie zmluvy sú smiešne a jedine kto okrem zahraničného majiteľa z toho niečo má, okrem zle platených miest našich robotníkov u tých firiem, sú naši „politici“. Zoberme si len zlato. Ťaží sa v Hodruši - Hámroch, kde je zamestnaných cca 100 pracovníkov v baniach čo sa vybudovali predtým. Zmluva s firmou, čo ťaží sa robila vtedy, keď cena zlata bola možno 300 dolárov za uncu. Dnes je cca 1700 dolárov. Štát by tu dokázal zamestnať určite 500-600 ľudí a stále by to bolo výhodné, lebo by to bolo približne podľa prepočtu, keď tá firma začala. Okrem práce pre tie stovky ľudí, by štát získaval zlato, ktoré bude stúpať, o čo horšia bude ekonomická situácia. A to nehovorím o tom, že by sa zlato mohlo spracovávať aj z Kremnice, či  Detvy, ale na rozumnom mieste. Lenže istejšie je provízia vo vrecku politikov ako rozumný koncept, čo by potiahol štát, ale nie „politikov“. Ďalej, ceny potravín pôjdu hore a suchom sa situácia bude komplikovať. Tu máme neuveriteľné rezervy. Samozrejme, dnes sa zarába na školstve a treba každému tri vysoké školy. Dobre, tak sa bude robiť v kravínoch s dvomi, tromi diplomami, na poliach len s jedným, ale skôr či neskôr sa pochopí, že sa u nás musia zamestnať ľudia v poľnohospodárstve. Sme skutočne taký sprostý národ, že potrebujeme kupovať, či jesť odpadky z druhých štátov, keď si dokážeme vyprodukovať kvalitne potraviny? 
     Že to vyvolá problémy s EU? No a čo? Dostávame z tade aj tak menej ako ostatní a to je dôvod k neposlušnosti. Opačne, my ešte máme odborníkov, čo vedia plánovať a mali by vedieť vysvetliť, že jedine plánované hospodárstvo dokáže zabezpečiť sociálny pokoj. Píšem špeciálne sociálny pokoj, lebo ten je len vtedy, keď ako tak funguje ekonomika. So sociálnym nepokojom prídu vojny, to musí byť každému jasné. A rozumný človek pochopí, že radšej žiť skromnejšie, ale istejšie. Aby sme mali naše, radšej kupovať u nás, aby sme u nás mali pracovné miesta. Radšej podporovať “rozumný“ štát, čo ponúkne istoty, ako zahraničného investora, čo tu okráda a zisky si berie preč. Radšej robiť doma, ako rovnocenný a nie ako na nútených prácach v zahraničí, kde sa na teba dívajú ako na človeka druhej, či tretej triedy. Možno bude najprv treba vymeniť politikov, či prejsť na plánovane hospodárstvo, ale to sa dá zmeniť, len tu a nie vonku. Z vonku nám to podplatením pripravili k štrnganiu kľúčmi, a to stačilo.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.