Choď na obsah Choď na menu
 


VAŠA AKCIA (NÁŠ PODVOD, NAŠE PENIAZE)

      Určite ste sa z médií dozvedeli, že pokiaľ máte nejaké akcie z kupónovej privatizácie, môžete ich bezplatne previesť na Fond národného majetku. Už táto „reklama“ musela stáť kopu peňazí. A nielen to, sú aj kvalitne vypracované „prospekty“, kde vás o tejto možnosti tiež informujú. To tiež určite nebolo zadarmo. Potom na túto tému existuje bezplatná infolinka. Bezplatná pre vás, ale niekto tie hovory platiť musí. Ďalej existuje aj informačná stránka na internete. Tiež nebude zadarmo. Ešte aj názov tejto stránky je vhodný – akcie bez hodnoty.
Teraz si to dajme trochu dohromady. V čase krízy, sporenia, niekto tu vynakladá spústu peňazí len na to, aby ste sa zbavili „bezcenných“ akcií a hlavne, aby ste ušetrili poplatky majiteľa za vedenie účtu, na ktorom sú evidované papiere v celkovej menovitej hodnote nad 35 €. Pokiaľ viem, minimálny poplatok je cca 9,60 €, teda skoro 30%, pokiaľ máte minimálnu hodnotu. Medzi nami, o toľko neokrádajú ani naše „zahraničné“ banky. Keď sa „bezcenných“ cenných papierov zbavíte formou „bezplatného“ prevodu do Fondu národného majetku, zaplatí za vás poplatky za vedenie účtu FNM, teda nový majiteľ. Ináč, tieto prevody robia pobočky nejakej firmy RM –S Market o.c. P., a. s., alebo na vybraných pracoviskách Slovenskej pošty. Teda zase ďalšie náklady a to všetko pre vás. Ušetríte! Neviem, kto je tu najsprostejší v tejto záležitosti, alebo o čo tu vlastne ide. Ale skúsim napísať svoj dojem.
      Vychádzam z toho, že keby celá táto záležitosť mala slúžiť radovým občanom, bola by dávno zakázaná. Že to ale niekomu bude slúžiť, je jasné. Za toľko vložených „nákladov“ (ako som hore uviedol), sa musí očakávať vynikajúci zárobok. FNM vyzerá ako nejaká štátna ištitúcia, teda aspoň mne sa tak zdá. Žeby štát rozhadzoval peniaze v dobe krízy za „bezcenné“ akcie? (Ak áno, mal by za to niekto visieť). Nie, tu má niekto záujem o to, zarobiť na tejto akcii, lenže ako? No, skúsim rozmýšľať.
      Ako prebiehala privatizácia sa všeobecne vie, ale presne málokto. Verím, že medzi bezcharakternými chrapúňmi boli aj inteligentnejší ľudia, čo si v chaose pripravili chodníčky na neskoršie, možno aj cez tieto akcie. Akcie podnikov, to muselo byť aj priemernému človeku po revolúcii jasné, hore nepôjdu. Firmy sa rozkradnú, skrachujú, zaniknú, budú „sprivatizované“. Kto robil nejaké kúpno – predajné zmluvy na predaj „sprivatizovanej“ firmy, tam iste uviedol za akých podmienok a za akých záväzkov bude štátny podnik predaný súkromníkovi. Bola tam určite aj zmienka o akciách, lebo akcionári boli už „taktiež majitelia“. Zmluvy nikto z akcionárov nevidel a ani nemá. Teda výhoda pre tých, čo „boli pri tom“. Tí, čo boli vtedy pri tom, tam v blízkosti zostali, samozrejme cez nejaké „firmy“, alebo cez Centrálny depozitár cenných papierov. Časom sa ukázalo, že akcie (veľa akcií) zostalo v rukách majiteľov, teda na účte a tvoria „mŕtvy kapitál“. Na ten by bolo dobre sa dostať, ale ako? Treba spoplatniť účet a veľa ľudí to hneď „presvedčí“, že ich radšej nechcú.
      Prvý ťah máme, ale kam s akciami? Nemôžeme ich vykupovať za mikrovlnky, to už tu bolo. Aha, presunieme to na Fond národného majetku, to vyzerá, že to ide v prospech štátu.
Áno, toho štátu, čo nechal rozkradnúť to, čo sa tu 40 rokov po vojne budovalo. Takže keď sa to zase (akcie) do FNM dostane, tam to máme pod kontrolou. Zistíme, čo má šancu sa spoplatniť, zistíme, koľko toho je a kde sa dá, cez zhromaždené akcie vstúpiť ako veľkoakcionár do jestvujúcich podnikov, alebo ich „pokračovateľov“. Výhodu má ešte aj to, že to bude celé hradené cez FNM, lebo to vyzerá, že by to mohlo niečo priniesť pre štát. No a keď si tí „rovnejší“ ľudia cez FNM zistia čo a ako, už zostáva len ďalšia „tichá“ privatizácia a pod hlavičkou „upratovanie“ v „bez“ cenných papieroch. Tieto akcie budú „grátis“ zničené tak, že pôjdu ako zberový papier tým, čo už vedia, čo s nimi. Verejnosť sa ani nedozvie, koľko miliónov sa takto zase dostane z rúk „hlúpych“ do rúk skorumpovaných.
      Pritom by stačilo tak málo. Vytlačiť certifikáty akcií, teda vydať konkrétne papiere na konkrétne akcie (ako iné ceniny—kolky) a zaslať majiteľom. Hneď by sa objavili firmy, čo by vytvorili burzu a ľudia by vedeli čo majú a čo s tými ceninami môžu urobiť. Burza akcií z privatizácie – tak jednoduché a bez podvodu.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Žeby to bol autor tušil?

(Deina, 27. 4. 2012 15:05)

Práve som sa dočítala, že kabinet Roberta Fica dnes schválil programové vyhlásenie vlády a jedným z bodov je že zruší Fond národného majetku
Vláda tak chce urobiť čo najskôr a čo najefektívnejšie. Len toľko tam bolo napísené k tomuto bodu. Som zvedavá, či to nebude naozaj tak, ako je to napísané v tomto článku. Budúcnosť ukáže ... alebo len niektorým?