Choď na obsah Choď na menu
 


NAČO ZNOVU VYMÝŠĽAŤ VYMYSLENÉ

 

     Keď si človek prečíta niektoré výroky starých Grékov, alebo Rimanov, môže konštatovať len jedno. Svet sa poriadne od vtedy zmenil, ale ľudia nie. Tým pádom je jasné, že nejaký vývoj od nedokonalého k dokonalému, od horšieho k lepšiemu, niečo ako hlásal pán Darwin, môže niekde a u niečoho fungovať, ale u ľudí nie. Teda je hlúposť počítať s tým, že raz budú ľudia, čo sa budú môcť s hrdosťou pýšiť, že sú tým  najlepším v prírode. Pokiaľ niekedy v historii aj padol nejaký podobný výrok v tom zmysle, že človek je najdokonalejším tvorom na Zemi, bola to len utešujúca poznámka neúspešného stvoriteľa. Chudák, sakramentsky sa pri stvorení človeka sekol a to mu muselo byť jasné. Snažil sa to vylepšiť nejakým návodom na správanie, tým známym desatorom, lenže tým jeho nepodareným výtvorom, sa hlavne Židia nedržali nikdy a ani nebudú a čo je horšie, nedržia sa toho ani tí prispôsobilejší ľudia..
     Dobre, napriek tomu všetkému si z času na čas ľudská spoločnosť uvedomila, že aj keď sú, akými sú, niektorí sú ešte horšími. Pokiaľ sa žilo v skupinách, rodoch, aj kráľovstvách, snažili sa to riešiť jednoducho a rýchlo v zmysle, čo sa prieči zvyklostiam, je zlé. Nepotrebovali zákony. Zákony vznikli až neskôr, aby sa bohatí mohli vyhnúť trestu. Dnes už platí, čím horšia spoločnosť, či štát, tým viac zákonov. Taktiež platí, kde nefunguje justícia, prekvitá kriminalita. Keď si zoberieme koľko máme dnes príživníkov typu právnikov, sudcov, prokurátorov, policajtov, čo to stojí štát peňazí a je to stále horšie a horšie, či s kriminalitou, či s právom, stojí za zamyslenie, či by sa to nedalo riešiť jednoduchšie a rýchlejšie, ako voľakedy.
     Pozrime sa na prípady, že nejaký sudca povedzme, že z „preťaženosti“ nestačí na papierovú prácu, urobí chyby, za ktoré sa vrah, či mafián dostane legálne na slobodu. Dostane nejaké pokarhanie, možno strhnutie z platu, čo je mu ale na zasmiatie, proti tomu čo za to dostal, od  teraz už slobodného vraha. Pokiaľ by niekto povedal, že je to ináč, tak sa ohradím, že máme asi najsprostejších sudcov a právnikov na svete. Lebo aj po absolvovaní práva u nás, si absolventi vedia spočítať, aj keď len na prstoch, čo je pre nich viac. Mimochodom, rozprával som s bratom nejakého právnika z Bratislavy, čo zarobil za rok 30 slovom tridsať miliónov Eur a že už nevie, koľko si má pýtať za svoje „služby“. To potvrdzuje moju teóriu, že aj keď sa naši právnici  na rôznych postoch ukazujú verejnosti ako posledný tupci, matematiku ovládajú. Korupčný sudca, politik, policajt? Načo dlhé vyšetrovanie, dokazovanie a hranie záležitosti do stratena.
     Teraz poďme k tomu, ako to riešili voľakedy. Na námestí urobiť klietku a nechať tam takéhoto podozrivého tri dni. V košeli a v nohaviciach. V zime, v lete. O suchom chlebe a vode. Nech sa tam poondie, nech smrdí, nech sa hanbí, nech sa mu všetci smejú. Pre exemplárne kusy, tam pripútať ku klietke aj všetkých jeho rodinných príslušníkov. Že  je to nespravodlivé bez vyšetrenia? A veď vyšetrenie je, ako vidíme tiež väčšinou manipulované a teda nespravodlivé. A okrem toho, ten z klietky sa môže po vykonaní tohto základného trestu odvolať a to s vedomím, že keď bude zistené, že klamal, ovplyvňoval svedkov, či niečo podobné, tam pôjde znovu, bude mu zobratý majetok, ale nie len jeho, ale celej jeho rodine a kamarátom. Budete vidieť, že po troch prípadoch takto vybavených, by zase začala fungovať naša justícia a o daľších ani nehovorím. A koľko sa ušetrí! 
     Politici? Žiadny problém, žiadna imunita a za akýkoľvek priestupok maximalný trest, doživotný zákaz vykonávania verejnej činnosti, či práci v štátnych orgánoch. Tvrdé? A tie dopady, čo títo skorumpovaní ľudia robia, nie sú tvrdé pre obyvateľstvo Slovenska? A nikto ich nenúti, aby išli do takých funkcií. V Číne majú porekadlo, že zastrelením jedného zločinca, odradia daľších tisíc. Posledne tam vysokému politikovi, z rozhodnutia súdu za korupciu, zobrali všetok majetok a aj jeho najbližším. Číňania, nie sú takí sprostí, ako naši politici, vedia, že majetok si rozdelil do rodiny. U nás je bývalý, odsúdený poslanec na štátnej podpore, odpustila sa mu pokuta a jeho dcéra má jeho miliónový dom. Ale dajte si starých rodičov do domu dôchodcov a keď nepostačuje ich dôchodok, tak majú povinnosť zaskočiť deti. Slovenská spravodlivosť. Načo meniť zákony, ústavu. Budú to zase robiť právnici, čo sa v tom sami nevyznajú. Preto, lebo to bude robiť niekto z tých lepších žiakov z ročníka, alebo ten sprostejší. Obaja to skomplikujú tým daľším kolegom. A viete, aj medzi automechanikmi sú obrovské rozdiely, nie ešte medzi právnikmi. A majme na zreteli „Človek, čo študoval právo a napriek tomu sa stal právnikom, je rovnako bezcharakterným človekom ako ten, čo študoval teologiu a stal sa kňazom.“ Lebo oni vedia o čo sa jedná, tí ostatní len veria, či už v právo, či v Boha. Politici sú na tom horšie, nevzdelaní na politiku, väčšinou neschopní robiť niečo produktívne, veď keby boli úspešní, do politiky by nešli.
     Myslíte momentálne na nového prezidenta? O jeho úspechoch nepochybujem, len o jeho čestnosti, ako sa k tomu úspechu dostal. Náhodou som čítal o jeho pobyte v USA, keď bol mladý. Naletel na všetko čo sa dalo, ako väčšina mladých a hlavne v USA. Lenže presne toto vyvolá v človeku a hlavne v mladom, reakciu v tom zmysle. „Aha, tak takto to treba“ A ako oklamali druhí jeho, začne on s druhými.
     Ale ďalej. Netvrdím, že zlodejovi treba odseknúť ruku. Netvrdím, že nevernej žene treba odrezať špičku nosa. Ale treba jednoznačne ukázať, že sa dá postupovať aj ináč. A to tak, aby to znemožnilo, urazilo, ponížilo, ochudobnilo toho, čo si robil nároky na veľa naviac. To čo už tu bolo, alebo čo je niekde inde. Podľa jednoduchého pravidla, kto sa chce privysoko dostať a to neseriózne, musí byť z tade zhodený aj keď neseriózne .. A toto by malo byť každému „horolezcovi“ jasné. Voľakedy v Prahe skúšali vyhodiť z okien, ale už sú aj účinnejšie spôsoby.
     Sú len dva druhy ľudí. Prví, či už pre vzdelanie, či uvedomelosť, chápu, že zákony je treba aspoň v hlavných rysoch dodržiavať. Druhí, čo majú strach pred následkami nedodržania zákonov. A tie následky musia byť odstrašujúce a „ušité“ presne na mieru.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

slovensko??

(k20@centrum.sk, 9. 10. 2014 14:33)

dobry den,vase stranky uz citam dost dlho.a teraz pisem po prvy krat.tu na tom akoze nasom slovensku je to horsie ako zle.uz dlhsie uvazujem o odchode do australie.ale mam tu dost zavazkov,aj starych rodicov,o ktorych by sa nemal kto postarat.mam 3 deti,dom na hypoteku,teraz som uz aj bez prace.novu tu tak skoro neziskam.aj vzhladom na svoj vek (44).bez znamosti,protekcie , dobre platenu pracu nenajdete. co cloveku zostava???
dobre pisete,ale nemusite tu zit.
co si mam vybrat ,pracovat za lukrativnu mzdu 600€netto v priemyselnom parku na smeny(nepretrzita montazna prevazka),ale ist niekam ako zoldak bojovat a mat okolo 5000€ mesacne.a este tu je moznost mulkovat do rakuska za cca 1800€.nic ine tu nie je.
aj toto je tazvana demokracia....