Napadlo ma, ako my, hrdí homo sapiens obstojíme v porovnaní s takými neandertálcami. Samozrejme, nemám v záujme napísať vedecké porovnanie, nie, len zamyslenie z hľadiska normálneho človeka a skúsiť zistiť, čo nám z toho porovnania vyplynie.
Z histórie vieme, že ľudia neandertálski, boli naši predchodcovia a dokonca sa zistilo, že tieto dva druhy ľudí, žili aj chvíľu súčasne. Ako môžeme podľa seba usudzovať, presadil sa viac človek rozumný a neandertálci po 200.000 rokoch pôsobenia v časti Európy celkovo vyhynuli. Zaujímavé je to, že títo primitívni ľudia dokázali prežiť tie tisícky rokov v nepomerne horších klimatických podmienkach, aké sú dnes v Európe. Žili, ako sa zdá, veľmi jednoducho a s ochranou prírody si veľké starosti nerobili. Nebolo ich totiž až tak veľa. Jedno ale títo ľudia pochopili, že ich v skupine môže byť len toľko, koľko skupina dokáže uživiť. Ich skupiny boli malé, čo nasvedčuje, že s tým prežitím a hlavne so stravou to nemali až tak jednoduché. Našli sa detské kostry, medzi odpadkami, teda kosťami zvierat, ktoré títo jaskynní ľudia pojedli. Možno si poviete, dieťa zomrelo a hodili ho tam. Nie, oni si mŕtvych pochovávali. To dieťa tam skôr hodili, lebo ho nepotrebovali. Bolo navyše. Nemali k tomu podmienky, aby aj toto uživili a rozhodli tak. Určite to pre skupinku, či rodinu, nebolo ľahké, ale vedeli natoľko uvažovať, aby vedeli posúdiť svoje možnosti. O tom, že uvažovali správne, dokazuje tých 200 000 rokov ich jestvovania. Tu hneď na porovnanie uvediem, že my ako ich nástupcovia tu existujeme doteraz dohromady len nejakých 30.000 rokov.
Prekvapení? Asi hej, a preto je tu aj ten môj pokus o zamyslenie, či my prežijeme? My rozumní ľudia robíme veci, ktoré by sa velmi často nedalo dať dohromady s rozumom. Dobre, vojny boli a budú. Nejako to patrí už k agresivite ľudí. Akurát ten rozdiel je viac-menej nepochopiteľný. Voľakedy sa viedli vojny o prežitie, potom o územia, neskôr pre bohatstvo. Ale napriek tomu boli vojny aj za niečo také ľudské, ako krásna žena, keď si spomenieme na trojskú vojnu a krásnu Helenu. To bolo ale dávno, v dnešných dobách sa už vedú vojny len pre ľudskú sprostosť a hlavne sprostosť politikov. Je iná doba, poviete si. Lenže aj tie vojny voľakedy mali svoj iný zmysel, že prežívali zdatnejší, lepší muži a rozširovali tak svoje DNA, čím svojím spôsobom vylepšovali ľudskú rasu.
Potom prišla technika a všetko sa zmenilo. Výsledkom dnešných vojen, okrem toho, že sa už nebojuje za záujmy väčšiny, ale malej skupinky, čo manipuluje svoje okolie, je to, že dnes neprežijú tí najlepší. V Európe, v dvoch vojnách najlepší padli. V ostatnom svete vojnami nedotknutom, sa počas vojny smiali tí, čo dnes nielenže tvoria ľudskú spodinu, ale čo je horšie aj väčšinu. Teda negatívna selekcia, čo je už dnes vo svete jednoznačne vidieť. Ľudí v chudobných a rozvojových krajinách je oveľa viac a rozmnožujú sa nekontrolovateľne ďalej. O tejto svetovej katastrofe sa akosi mlčí, hoci preľudnenosť je skutočne najhoršia, doterajšia katastrofa. Ešte horšie je, že dnes nad červeným gombíkom môže sedieť nejaký degenerovaný kretén s veľkou hlavou a krivým nosom a môže rozhodovať o smrti miliónov. A ten vrchol všetkého, že pokiaľ by zničil svet, bude produkovať so zachránenou skupinkou podobných ďalších kreténov, čo nebude pre Zem zase nič moc. Volala by sa tá nová generácia ešte vždy homo sapiens?
Niekde som čítal, že aby zostalo optimálne životné prostredie pre ľudí na Zemi a zároveň, aby sa udržala príroda vo vyváženej rovnováhe, nemalo by na zemi žiť viac ako 500 miliónov ľudí. Pri dnešných viac ako 6 miliárd, je každému jasné, že naša Zem vo vesmíre, čo pláva podobne ako maličký čln v Pacifiku, je nebezpečne preplnená. Je otázka času, kedy príde väčšia vlna.
Politikov to nezaujíma, oni sú zvolení za svoj štát a iné ich netrápi. Keď aj hej, tak veci, čo súvisia s ich osobným prospechom. Oni dnes už nemajú ten rovnaký osud, ako mala hlava skupiny u neandertálcov, čo buď prežil s ostatnými, alebo všetci zahynuli. Nie, politici dnes nie sú v tejto situácii a je to na svete vidieť.
Ale ani o politickom dianí tu nechcem písať, to je zvláštna kapitola. Skôr o našich životných podmienkach dnes a možnosti prežitia. Jedno je isté, že k prírode a teda k našej zemi sa chováme oveľa primitívnejšie, hlúpejšie ako neandertálci. Len ich bolo málo. Nielenže sa chováme ako najprimitívnejší paraziti k našej Zemi, nášmu hostiteľovi a tým si samozrejme pílime konár, na ktorom sedíme, ale ešte si zhoršujeme aj sebe podmienky, pre zisky niektorých. Zoberme si len naše potraviny. Chemikálie a zase chemikálie. Dovolené aj nedovolené. S vedľajšími účinkami a s doteraz nezistenými vedľajšími účinkami. Dnes výrobca údenín neje výrobky so svojej fabriky, lebo vie, čo tam je, ale schuti si zaje chleba, čo zase neje pekár preto, že vie čo tam dal on. Lekár predpisuje dôverčivým pacientom lieky, čo by nikdy nedal svojej rodine. A takto dookola, ale nikto nechce chápať, že toto nie je cesta. Všetko pre zisky, čo na mŕtvych a poškodených. Neberie sa tu vôbec ohľad na ľudí a to je to najstrašnejšie.
Voľakedy sa vedelo, že bývať v dome blízko vysokého napätia je nebezpečné.
Dnes je to potvrdené a dokázané na prípadoch rakoviny, či leukémie. Ale odvtedy tu máme aj ďalšie vysielače a žiariče. Zoberme si len taký vysielač. Pamätám si, že v Nemecku pred pár rokmi havarovalo ich moderné lietadlo Tornádo, lebo preletelo blízko rádiového vysielača a to mu zničilo jeho elektroniku. Keď to vysielanie dokáže takto zapôsobiť na neživé prostredie, čo to robí so živými orgánmi? Taký radar. Voľakedy fantastická vec, pokiaľ sa nezistilo, že obsluha na to dopláca zdravím. Dnes máme mobilné telefóny. Niekto tvrdí, že ich používanie je neškodné, iný že nie. Neviem, pracuje to na báze mikrovĺn a čo tie dokážu, to vieme z kuchyne, aj keď rozdiel tu môže byť. Ale už sa niekde objavilo, že bývať v okruhu 500 m od telefónnej veže s anténou je nebezpečné. Zdá sa mi to opodstatnené. Najnovšie je dokázané, že byť bližšie ako 1m od nových, úsporných žiaroviek je tiež škodlivé. Verím tomu. Žijem bokom tak si to môžem všímať. Keď počúvam rádio, na baterky podotýkam a zapne sa v dome táto nová žiarovka, začne rušenie, že stanicu nemôžem počúvať. A to funguje aj na TV, čo mám na normálnu klasickú anténu. Žiarovka ruší niektoré programy, nie všetky podotýkam. A na ukončenie, keď počúvam niektoré stanice na rádiu v izbe, kde je televízor, tak vypína na TV farba a je len čiernobiely obraz. Rádio je len prijímač, rovnako ako TV. Pritom TV ide na elektriku, rádio na baterky. Nevyznám sa v tom, ale jedno je isté, že naše okolie a aj my sme stále viac a viac zaťažovaní mimo iného aj týmto elektronickým smogom. Teda to ešte k tým ostatným známym a neznámym vplyvom, čo nás zaťažujú, kazia životne prostredie a ohrozujú zdravie. Voľakedy, keď tu nebol televízny signál, ani elektrika ani mobily a išiel som do mesta, hocikedy ma niečo napadlo a kúpil som, aj keď som to nemal napísané. Takto fungovala naša telepatia s manželkou, ktorá na tie veci myslela. Dnes to už nefunguje, ale to môže byť aj rokmi, alebo by bola treba novú manželku. :)
Ešte niečo. Sme hluční. Robíme rámus a ešte nám do toho hučia svoje média, opakujúce sa jeden po druhom, ako by to bol jeden verklík, ktorý je len časovo posunutý. Určite by to viedlo k menšiemu hluku, lebo by sme si mali pripomenúť sumérský mýtus, kde sa hovorí o tom, že Annunaki prikázal Delugemu zničiť ľudstvo - teda jednu z predchádzajúcich civilizácii, - lebo robí priveľký hluk. Bohovia pre hluk už nemohli ani odpočívať, tak aby sa to neopakovalo. A to bolo len pre hluk a o čo všetko sme my dnes horší.
Teda je tu ešte jedno nebezpečenstvo. Pokiaľ aj prežijeme to, čo robia naši politici, aj keď prežijeme to čo robíme zle pre zisky, aj keď prežijeme preľudnenie, aj keď sa nám Zem nebude chcieť pomstiť a zbaviť sa nás parazitov, môže sa stať, že raz nejakého Boha prejde trpezlivosť. Potom sa ukáže, že tí neandertálci boli omnoho inteligentnejšími prežili, oveľa dlhšie ako to bude s homo sapiens. Teda prežijeme? Určite nie tak dlho, ako oni, ak vôbec.
HN 9/8
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.