Počul som už veľa ľudí vysloviť názor, že o akej kríze sa stále rozpráva. Jednoducho nejaká kríza je, rozpráva sa o nej, ale nikto o nej nič nevie. Ceny nestúpajú, dokonca klesajú, je veľa výpredajov, zlacnení, tak čo by sme ešte chceli mali mať lepšie? Prečo nie aj takýto názor? Máme slobodu prejavu, dokonca stále ešte aj slobodu rozmýšľania, tak čo. Áno na prvý pohľad to všetko tak vyzerá, ale pozadie je trochu iné. Jedno je isté, že nikto z odborníkov, na slovo vzatých nevie, čo a ako pôjde ďalej. Každý má svoj názor, ktorý obhajuje a poukazuje na podobnosti z histórie, ktoré by mohli podporiť jeho víziu. No a históriu máme bohatú na krízy, obdobia konjunktúr, vojen a tak ďalej. Takže dá sa tam vyhľadať hocičo na podporu hocičoho. V najhoršom prípade to odborníci uzavrú, že s 50 percentným odhadom kríza bude končiť.
Na prvý pohľad je to zaujímavé vedecké stanovisko, či odhad, akurát sedliacky rozum hovorí, veď o čom tu rozprávajú, je aj bez nich jasné, alebo bude, alebo nebude kríza končiť. Lenže sedliacky rozum v našej dobe nie je až tak zaujímavý, ku škode, treba podotknúť. Totiž sedliackym rozumom by sa nemohli narobiť také veľké chyby, čo narobia hoci aj nositelia Nobeloviek, alebo len super menežéri. Ale keby sa aj narobili, sedliacky rozum by prišiel na to, že tých ľudí nie je potrebné za tie zmätky a chyby odmeniť, ale potrestať. Ovšem nielen v ekonomike chýbajú tie sedliacke rozumy, ale aj v politike. Veď aj tu by sedliak povedal, že keď musí nejaký minister odstúpiť, asi je v niečom vinný a keď je vinný, tak ho hneď treba zbaviť imunity a potrestať. A vzorovo potrestať, aby ďalší politici dostali strach a sústredili sa na svoju prácu a nie na svoje záujmy.
Ale naspäť k ekonomike, či kríze. Kto má v rukách peniaze, má v rukách aj moc. Toto je známe, ale dnes k tomu treba dodať, že aj média. No a ľudia sa tvária spokojne, keď čítajú pekné veci a nespokojní, keď sa čítajú zlé správy. Teda tvária sa a robia, ako im to diktujú média. Všimnime si takú maličkosť. Január, začiatok roku. Ľudia cítia, že nový rok asi nebude tak dobrý, ale keď si prečítajú, ako trpia ľudia na Haiti, hneď je im akosi lepšie, že im je oproti obetiam relatívne dobre. Keď vidia zborené domy, sú radi, že oni bývajú v dome a majú strechu nad hlavou, aj keď budú ešte kredit splácať 30 rokov a medzitým hocikedy o dom môžu prísť. Takto uspokojený človek si ani neuvedomí, že na Haiti boli zbúrané domy bohatých, lebo chudákom baraky z dreva nepadli. A keď aj padli domy s 15 cm širokými stenami z betónových tvaroviek, tej strednej vrstvy, tie sa dajú zase rýchlo postaviť. Pritom majú všetci rodiny na dedinách, kde je jednoduché prežitie, aj voda a tam môžu ísť z mesta. Ale to by ste museli poznať latincov. Oni nebudú robiť, ale sa nahrnú do mesta, kde je niečo zadarmo a perspektíva si niečo nakradnúť. Že sa už nedá ľahko dostať k peniazom, dokazuje tento povyk okolo Haiti. Teraz sa musí takouto veľkou propagáciou v médiách získať čo najviac peňazí, aby sa dalo z čoho kradnúť. Jedno či je to taká a či onaká humanitárna organizácia, peniaze nie sú, potrebujú ich všetky a tu je príležitosť nechať si veľa pre seba.
V Hondurase, kde som bol počas hurikánu, a kde podľa oficiálnych čísiel malo zahynúť 70 tisíc ľudí, som videl veľa a podľa mojich poznatkov tam bolo mŕtvych skôr 70 ľudí a nie už 700 alebo 7 tisíc a absolútne nie to, čo udávali. Takže aj teraz tomu neverím. Pozor, súcitím s tými ťažko zranenými. Samozrejme je ťažko matke s malou dcérou, ktorej museli amputovať jednu ruku a jednu nohu. Lenže matka nepoďakuje záchrancom, ani lekárom, ale už hovorí že chce protézy. No a tie asi tak rýchlo pre dieťa nedostane. Ale to je o inom. Títo invalidi a drahé lekárske zákroky zaťažia Haiti na veľa rokov.
Pritom Haiti ako vieme, nie je Nemecko, kde si všetci platia zdravotné poistenie a aj tam idú napriek tomu od februára zvyšovať mesačné poistné o 8 €. No a keď vieme toto, musí nám byť jasné, že asi v Nemecku nie sú také príjmy pre zdravotné poisťovne, ako sa očakávali. Platia sa totiž podľa platov. Pritom nezabudnime, že v dobe kríz všeobecne klesá chorobnosť, lebo ľudia chodia aj chorí do prace, aby neprišli o miesto. Takže napriek menej chorým, vyššie príspevky. Toto napovie, že je asi menej zamestnaných. A to už niečo hovorí. Keď počujete že v decembri hlásia z USA najnižší predaj nehnuteľností od roku 1968, odkedy vedú štatistiku, je to dosť prekvapujúce, keď média tvrdia že Amerika má krízu za sebou. V Nemecku firma Siemens, vykázala dobré výsledky, stúpa hodnota akcii, ale napriek tomu ide prepúšťať. Tuhá zima v stavebníctve v Nemecku síce pomôže stavebným firmám, lebo pracovníci pre zlé počasie nepracujú a dopláca to firmám štát, jedno akou formou. Ale o to viac roboty nebude. Opel bude zatvárať nejakú fabriku, ale to sa nás netýka.
U nás kríza nie je, ako sa zdá. Myslím aj preto, lebo štát má na to, aby odvážal smetí z cigánskych kolónií, či sídlisk bez toho, aby to cigáni platili. To je už ako vo vysnívanom komunizme. Mať sa dobre bez roboty. Lenže nie všetci u nás žijú v komunizme a ten kapitalizmu sa ukazuje tou horšou stranou. Pozrite sa pozorne po obchodoch. Lepšie povedané, všimnite si, koľko je už voľných priestorov tam, kde boli obchody. Pozrite sa aké zľavy dávajú firmy a obchody. Aj keď sa nám to páči, nie je to preto, že majú také zisky a chcú urobiť radosť aj nám. Je to preto, že majú veľa peňazí v tovare a nemajú na ďalší tovar, alebo na platenie svojich nákladov. Toto je už jasný dokaz, že kríza je už aj u nás, aj keď len v tej ľahšej forme. Zatiaľ sa neprepúšťa vo veľkom, aj keď by človek ľahko zistil, že sa prepúšťa a to hodne. Jasne, že keď začneme za miliardy stavať domy pre cigánov, budú zase nejaké pracovné miesta, lenže čo z toho, keď z tých domov nebudeme mať žiadne výhody, teda pokiaľ nie ste cigáni. Naopak, zase vzniknú náklady za nezaplatenú elektriku, vodu, kúrenie, odvoz smetí a štát môže doplácať. Takto vyhodené peniaze nám neprinesú nič. Prečo sa radšej neinvestuje, myslím tu ale na štát, do ťažby zlata. Máme na to u nás možnosť, veď keď to chcú súkromné firmy, oplatilo by sa to aj pre štát a hlavne preto, lebo zlato je velmi drahé a bude ešte drahšie. Takže kto nechce pre toho kríza nie je, viac je tých čo si to nechcú pripustiť aj keď ich to trápi.
Kríza príde väčšia, pravdepodobne tomu pomôže aj tato zima, lebo podľa prognóz bude aj celý február silná a to zanechá stopy v rodinných rozpočtoch za kúrenie, na nákladoch firiem, na dopravnom a na veľa iných faktoroch. Problémom bude, že sa to nepodarí dať ďalej do cien výrobkov, ktoré by sa nekupovali a tak bude hroziť znižovanie výroby, no a z toho vyplýva veľa. Netreba panikáriť, ale popremýšľať, koľko z plánov je ešte reálnych a ako si vytvoriť rezervu. Žiaľbohu, nemáme krajinu, kde by sa žilo ako na Haiti, a ani toľko pomoci (hoci určite viac ako polovica tam nepríde), nám nikto nedá. U nás by sa nedalo prežiť pri 60 % nezamestnanosti, ako tam. A tiež nie s O,44 Dolára na deň, ako tam žije okolo 55 % Haiťanov. Takže pre nich je táto katastrofa nádejou, u nás bude kríza katastrofou. Nezostane nám teda nič iného, len rozmýšľať zdravým sedliackym rozumom, pripraviť sa na nepríjemnú budúcnosť a správať sa podľa toho.
A ešte jedno, na čo sa bude treba dobre pripraviť to je rastúca kriminalita pri rastúcej chudobe. A keď som spomínal Haiti, môžem uviesť, že v hlavnom meste Port au Prince a okolí bolo od februára 2004 do mája 2006 zavraždených 8000 ľudí a znásilnených okolo 35 000 žien z toho polovica neplnoletých dievčat. Takže myslieť si, že terajšia kriminalita tam je dôsledok zemetrasenia, je omyl. Je to v tých ľuďoch a mám obavy, že sa to isté ukáže aj v našich cigánoch, keď prestanú žiť v terajšom komunizme, lebo náš štát im ďalej ich blahobyt financovať nebude môcť. . Takže takéto dianie je ďalší dôsledok krízy a najmenej rovnako nepríjemný, len nezrovnateľnejšie nebezpečnejším.
Komentáre
Prehľad komentárov
len tak som bola zvedava a chcela som vediet kto ma este este kolibrika prihlaseneho ale ma velmi zaujal vas komentar s ktorim suhlasim a davam za pravdu uz som dlho necitala tak cistu pravdu ja som si dala toho kolibrika preto ze ma volali ako malu a narodila som sa v roku 55tak asi preto
premyslam
(emilia vasakovava , 5. 7. 2010 22:20)