Choď na obsah Choď na menu
 


PÁN BOH ZAPLAŤ

 

     Keď sa tak pozerám okolo, niečo mi nesedí. Počúvam všade o kríze, ale denne počúvam aj to, že síce dnes už nie, ale od zajtra, najneskôr od budúceho mesiaca začne znovu konjunktúra. Problém je len v tom, že tuto jasnú budúcnosť nám predpovedajú všelijakí bankoví hovorcovia, či rýchlo kvasení ekonómovia, či politológovia, čo prešli spoločne školením, či výcvikom, ktorý je organizovaný „odborníkmi“, ktorí sú zase školení na jednom školení a to človekom, čo nič nevytvoril, ale vie rozprávať Takže výsledok je, že nám to tu nefunguje, lebo sme školení ako zarábať bez práce, špekuláciami, sme školení neodborníkmi a tí čo robia politiku, nie sú morálne tak na výške, aby mohli byť vzorom, čo by sa malo o vedúcich osobnostiach štátu predpokladať. Ale prečo toto všetko, keď na Slovensku máme aj jednoduchšiu cestu.
     Náš štát vydáva mesačne, ročne neuveriteľné peniaze na cirkev. Cirkev sa nám prezentuje v rádiu, v televízii, ako by to bola záchrana slovenského ľudu. Doslova otravujú s ich vysielaním na hlavných staniciach rádia, so svojimi omšami, informáciami z Vatikánu a podobne. Predpokladal by som, že Slovensko, ako slobodná cirkevná provincia, by mala mať aspoň to právo sa slobodne rozhodnúť, či to všetko musíme trpieť. Ako slobodná provincia teoreticky by sme to trpieť nemuseli, veď sloboda je sloboda, ale ako provincia, čo je riadená „inými! ako vlastnými, zase áno. Mám dojem, že sme slobodnými, ale len keď sa nehýbeme a tým pádom neštrngajú naše okovy. Keďže všade je kríza a má sa šetriť, cirkev u nás zrazu ako by ani neexistovala, pokiaľ sa týka šetrenia. Nikto z pohlavárov cirkvi u nás nevystúpil s tým, že nechcú peniaze a budú žiť z „našporeného“ za roky rokúce. Ani s tým, že idú zo svojich príjmov platiť dane a tam  nám ich uteká nemalé množstvo. Určite porovnateľné s tým, čo nám zmizne nevydávaním pokladničných účtov. Alebo aspoň s tým, že si zoberú na starosť všetkých bezdomovcov, ktorí sú na tom horšie, ako tých pár farárov, čo pracovalo  krátko v Jáchymove, a len vďaka tomu ešte dnes žijú, lebo by už dávno umreli na pretučnelosť. Veď cirkev ma na to priestory, kláštory, fary a iné nevyužité objekty. A má na opateru chorých a bezdomovcov dosť štátom plateného personálu, od farárov po mníšky. Cirkev v tejto veci sporenia, zaliezla, ako voš pod chrastu. Keď sa hráme na kresťanský štát, kresťanskejší ako Vatikán, tak treba šetriť ináč, ale aj to by na Slovensku mohlo ísť.
     Čo takto zrušiť všetky inštitúcie, od vlády až po políciu, banky. Jednoducho vsadiť na Pána Boha, keď už do neho cez cirkev strkáme toľko peňazí. Načo má Slovensko viesť vláda, načo majú súdiť súdy, načo? Keď to aj tak nefunguje a cirkev sa mieša do všetkého. Všetko prenechať na pána Boha. On vie všetko, je všade a to už niečo hovorí. Načo si komplikovať situáciu na Slovensku s pochybnými Eurami, keď by sa mohla zaviesť cirkevná mena - „Pán Boh zaplať“-  také jednoduché. A malo by to fungovať. Viem, nájdu sa pokrytci, čo sa modlia k Bohu o všelijaké výhody, čo teda môže Boha urážať, že ho niekto robí takým sprostým, ako keby on sám nevedel, čo má robiť. Dokonca niektoré štáty si vynucujú božskú náklonnosť v zmysle „Boh ochraňuj“, napríklad USA. Takú drzosť by Boh nemal trpieť. Osobne si myslí, že si to zľahčuje tým, že si hovorí, keď ste ľudkovia sprostí a vytvárate si svoje vlastné zákony, čo nefungujú, vlastnú spravodlivosť, viď slovenskú justíciu, a iné pravidlá, čo aj tak nedodržujú, nechám vás, nech vás čert berie. 
     Chceme, aby nás vzal čert do pekla? Keď by sme sa všetkého vzdali a nechali to na Boha, určite by začal na Slovensku úradovať a všetko by bolo zachránene. Voľakedy to mala cirkev jasné. Napríklad v stredoveku, keď v Ríme vypukol mor a tí, čo neverili v božskú záchranu a chceli utiecť z Ríma, boli odsúdení ako kacíri. Malo to niečo do seba. Dnes, keďže chodia ľudia po doktoroch, neveria, že ich Boh vylieči. Načo potom vynakladať toľko peňazí na zdravotníctvo a aj na cirkev. Prečo by na chorých mali zarábať zahraničné poisťovne? Nechať to na Boha. Tak isto tých, čo sa tvária ako kresťania a robia viac zla ako bezbožníci, sudy neodsudzujú. Keď sme cirkevný štát, tak buďme ním, ale tak, ako sa patrí, so všetkými následkami. Keď chceme byť pokrokový štát, čo by sa v tomto storočí malo považovať za normálne, tak povedať cirkvi u nás jasne: “Pán Boh zaplať za vaše služby a starajte sa o seba. Je kapitalizmus, keď ste dobrými, prežijete, keď nie, máme tu konkurenciu, napríklad Islam.“ Treba sa len rozhodnúť, lebo takýto guláš, to nejde, a stojí veľa peňazí, ako vidieť. A čo je dôležitejšie, v tomto stave nám ináč ani Pán Boh nepomôže.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.