Keď som pracoval v Nemecku koncom 80-tych a začiatkom 90-.tych rokov, boli súčasťou mojich stavieb aj protiatómové kryty. Aby som to upresnil Nemecký štát dotoval v tej dobe a možno stále aj dodnes výstavbu týchto krytov investorom, ktorí tieto kryty zaplánovali do svojich stavieb. Bola to lukratívna záležitosť a oplatila sa, tá dotácia bola výhodná a tak boli kryty stavané či už pod obytnými domami, alebo aj v podzemí bánk. To bolo len na okraj, dôležité bolo, že sa stavali a štát to podporoval. Dobre, situácia vo svete bola ešte neistá, ale už bolo po studenej vojne. Nikto teraz možno nepočíta s atómovou vojnou okrem Izraela a USA, teroristi zase budú odplácať Američanom ich „mierové„ snaženia a tak na prvý pohľad výstavba krytov v Európe nie je potrebná. Ale človek nikdy nevie a teda keď dnes máme zase vojnu proti terorizmu, čím sa dá zdôvodniť všetko, tak verím, že stavanie krytov v Nemecku pokračuje. Nemecko určite nechce, aby ho niekto upodozrieval z príprav na vojnu a že výstavba krytov patrí k tomu, ale kryty sa zídu vždy no a ako píšem pod hlavičku vojny proti teroristom sa zmestí všetko a celkom nenápadne. Či je to bombardovanie suverénnych štátov, cez kontrolu súkromných účtov a pošty až po kontrolu odtlačkov prstov od obyvateľstva, čo má k teroristom ďaleko.
Dobre, nechajme Nemecko Nemeckom. Teraz k tomu, čo chcem písať. Aj my sme v Európe a ani nie tak ďaleko od Nemecka. Predtým sa u nás stavali tiež protiatómové kryty a to sme mali nepriateľa pomerne ďaleko, beriem tým len USA a ich rakety, hoci v Nemecku nepredstavovali podľa mňa také nebezpečenstvo, lebo by mali letieť nad nami. Dnes sa situácia zmenila podstatne v tom, že dnes máme jedného nepriateľa u nás a na okolí, myslím tým NATO a druhý je Rusko. Týmto pádom sme sa stali až priveľmi ohrozenými. Už tým, že na nad hlavou lietajú americké lietadlá, o ktorých nevieme čo nesú a lietadla padajú vždy smerom dole. No a potom tým, že sme sa stali terčom pre ruské rakety, sa to len zhoršilo. A Rusi su štedrí, prajní, určite by nám poslali radšej 4 rakety na hlavu ako len dve. A to ešte nepočítam s ruskými raketami, ktorým sa nebude chcieť nad nami letieť k plánovanému cieľu ďalej na západ a skrátia si svojvoľne cestu. Takže dôvodov byť opatrnými a mať dosť krytov je opodstatnená. Keď k tomu pripočítame, ako si našim plným
“mierovým!“ nasadením našich žoldnierov po svete, vyrábame nepriateľov a to nebezpečných, tak by bolo trestuhodné, keby sme aj my nebudovali kryty ďalej. A moja otázka je asi taká. Stavia sa niečo? V akom stave sú naše staré kryty? Jasné, že smernice EU o tomto asi nehovoria a keď, aj tak by nám to servírovali takou formou, že sme povinní stavať kryty pre cigánov a maďarónov. Takže to zostava len na nás a mám dojem, že u nás to nikoho netrápi. Vlastne načo aj, veď národ nevymiera, akurát sa nám mení farebne a jazykovo.
Ale žarty bokom. Tie kryty sa dajú využívať aj na iné ciele, ako len počas vojen, jedno, či tam vzniknú podzemné garáže, ale za pár minút sa dajú zmeniť na kryt. No a potom ďalšia vec, ako to stojí s nejakými zásobami, v prípade nejakej katastrofy. Nám by nešlo toľko pomoci ako pre Haiti, lebo tu by sa toľko rozkradnúť nedalo a keď niečo bude u nás, bude určite aj v okolitých štátoch a z Haiti nám pomoc nepošlú. Pamätám si, ako sa v Nemecku objavovali v obchodoch mäsové konzervy štvrť, či pol kilové, čo boli jednoznačne zo zásob, ktoré sa tam pravidelne kontrolovali a menili a tie staršie, pred vypršaním lehoty sa dali za rozumnú cenu do predaja. Na Slovensku som si to nevšimol, takže mám dojem, že nejako sa u nás na takéto veci nemyslí. Viem, že v muničných skladoch boli aj zásoby alkoholu, čo by veľká väčšina nás privítala s radosťou, ale najesť sa z toho nedá. Takže záverom asi toľko, že nejako sa mi zdá, že všetky okolité štáty sa starajú o seba, len my sa nestaráme o nás. Aby sme na to nedoplatili. Už v kríze je vidieť, že nie je ochota pomáhať a keby prišla katastrofa, bolo by to ešte markantnejšie.
Ale nielen civilná ochrana v bunkroch je zaujímavá. Ono ochranu treba aj inú. Totiž civilov treba aj chrániť. Zoberme si najdemokratickejší, najmierumilovnejší ale pritom aj najsilnejší štát USA, ako to majú oni. Že majú veľkú armádu, to vieme, čoho je armáda schopná, to vieme už od Hirošimy a Juhoslávia, Irak Afganistan nám to len potvrdili. No ale napriek tomu majú ešte iné zložky, čo sú schopné chrániť obyvateľstvo. Je to národná garda, vybudovaná na spôsob armády a určite tiež všetkého schopná, potom majú všelijaké domobrany a všelijaké spolky, čo chránia svoje ulice, dediny, dokonca aj hranice. Okrem toho sú obyvatelia organizovaní v streleckých spolkoch a v nemalej miere aj tie milióny zbraní v rukách civilov je určitá sila. Jednoducho v USA nielen že dokážu stále udržať Indiánov v rezerváciách, čo je už akosi celkom normálne, hoci v dnešnej dobe by sa nad tým mal niekto zamyslieť a miesto ochraňovať biele kože tuleních mláďat, by mohli založiť spolok na ochranu červenej kože Indiánov v USA, dokázali by sa brániť aj ako partizáni, teda ako teroristi, keď by to bolo potrebné.
No a u nás? Zbrane sú v rukách mafiánov, trochu, ale málo má polícia, kde však nie je isté či tá nie je v rukách mafie. Pár poľovníkov, čo vedia lepšie piť ako strieľať, by veľa neubránili. Naša žoldnierska armáda by sa dala na stranu, kde by viac zaplatili a ako je dnes vidieť, nosí síce našu uniformu, lebo je platená nami, ale pracuje pre iných. Tá by nám asi tiež veľa nepomohla. Neviem si predstaviť, ako by sme dopadli, keby v sobotu poobede vtrhlo na Južné Slovensko pár teroristov z Maďarska, na spôsob Kosova. Myslím, že by sme dopadli rovnako.
No a toto ma napadlo. Nejako sme sa zabudli, že sme tu a pozeráme čo nám kto nadiktuje z EU, alebo NATO. Či máme spoločné záujmy s EU a NATO, akosi nechceme rozoberať .A položiť si otázku, či to myslia s nami dobre, alebo myslia len na svoje dobro, si ani neodvážime položiť. Škoda. Ale zdravý sedliacky rozum nám dá odpoveď. Potom už treba len robiť opatrenia.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.