ŠETRENIE
Stále dookola počúvame o kríze. Na Slovensku nie sme na to zvyknutí, ale v západných – stále kapitalistických štátoch – je to normálna, periodicky sa opakujúca situácia. Tak si na to zvykajme aj my. Ako som písal už pred pár rokmi, teraz a ani dodnes ešte nemáme ekonomickú krízu v plnej sile. Vtedy som písal, že ak nepríde vojna, aspoň 10 rokov bude zle, až veľmi zle. Ako spoznáte, že je už zle? Keď sa začnú sociálne nepokoje, nielen neúnosná kriminalita. Ale k šetreniu.
Malo by sa šetriť, počuť stále. Dá sa to aj ináč, jednoducho viac zarábať. Tak ako v rodine, funguje to aj v štáte. Máte malé príjmy, tak ich alebo zväčšiť, alebo šetriť. Teraz chcem rozmýšľať, akoby si náš štát zvýšil príjmy, keď všetko, čo bolo dobré lacno rozpredal, či rozkradol. Kde má štát rezervy?
- Bývalé sprivatizovanie. Niekde na internete som sa stretol s prehľadom, kde boli uvedené bývalé štátne podniky, ich vtedajšia hodnota, potom drobné, za ktoré boli kúpené a čo najviac zarazilo, aj minimálne čiastky, ktoré z tej „kúpnej“ ceny boli reálne zaplatené. Inými slovami, ani tá nízka cena nebola dodnes zaplatená štátu. Určite si uvedomujete, ako sa zarába na úrokoch. Prečo by nemal štát peniaze? Že sú tam iní majitelia? Všetko sa dá zistiť a za tie peniaze by za to stálo.
- Mafiáni, korupční politici. V mnohých štátoch sa takýmto „odborníkom“ pri dokázaní takýchto ilegálnych činností jednoducho zhabe celý majetok a to aj taký, čo vlastní jeho rodina a nevie dokázať pôvod tohto majetku. Máte pravdu, toto by bolo ťažšie, lebo tu by politici išli proti sebe, veď poznáte chudobného politika u nás?
- Náhrada škôd. Za chyby sa platí, ale prečo by mal platiť štát, keď je známy vinník? Odvolať politika je už uznanie viny za niečo, ale ešte treba vymáhať náhradu škody.
- Ušetrenie na TV a Rozhlase. Aké dotácie pre TV. Veď zarábajú na reklame. Načo také prepychové platy pre hlásateľov? Určite by sa našli vhodní, čo by to robili rovnako dobre, či zle aj za desatinu platu.
- Armáda. Predať naše MIGY 29, veď sa nad Slovenskom nevedia v plnej rýchlosti ani otočiť. A keď musia lietať pomaly, stačia aj podzvukové lietadlá. Načo platiť našich vojakov za účasť v bojoch, čo nás netrápia. Viete koľko to stojí a koľko sa platí našim „mladým“ veteránom.
- Maďarské školy na Slovensku. Nemáme ešte stále poriadne slovenské učebnice. Načo platíme maďarské, tiež výučbu v maďarčine, keď sa potom Maďaróni nevedia dohovoriť slovensky, čím vytvárajú bariéru, čo stojí štát ďalšie peniaze a doslova diskriminuje Slovákov. Slovenské deti musia chodiť do maďarských škôl, lebo rodičia nemajú možnosť voziť deti do inej dediny, či mestečka do najbližšej slovenskej školy.
- Zaviesť 90% daň za zisky bánk a firiem z úrokov za nezaplatenie včas, alebo zo ziskov z núteného predaja. Príklad: z nejakej nezaplatenej čiastky po rokoch súdneho sporu sa stane obrovská suma. Z toho by malo štátu pripadnúť 90%. Tak isto aj rovnakú daň za špekulácie. Lacno kúpiš, draho predáš, prečo nie, ale 90% zisku pre štát. Prinieslo by to aj novú kultúru v cenovej politike.
- Väzenia. Miesto väzníc pracovné tábory. Je vyslovene nelogické, aby si kriminálnici ešte lepšie žili za štátne peniaze.
Najdôležitejšie je predovšetkým to, aby peniaze, čo by štát takto získal boli použité na spätný nákup podnikov, čo sa dostali do zahraničných rúk. Zoberte si, aké obrovské zisky majú tieto firmy a miznú v zahraničí.
Investovať peniaze do ťažby nerastných surovín, aj zlata. Vytvorili by sa pracovné miesta a o suroviny bude vždy väčší záujem. Investovať peniaze do nášho poľnohospodárstva. Tam je žiaľbohu na niekoľko ďalších rokov naša budúcnosť.
Takže aj šetriť, ale zvýšiť príjmy. Lenže dbať, aby sa tieto zvýšené príjmy znovu nerozkradli. To je snáď najdôležitejšie zo všetkého. Ináč funkčná daňová polícia, ako majú v Nemecku, by štátu priniesla peňazí, až by sme sa čudovali. Keby sa neplatilo politickým stranám, štát by získal ďalšie milióny. A existujú ďalšie možnosti, len treba chcieť. Lenže u nás sa zatiaľ nechce.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.