Choď na obsah Choď na menu
 


......IZMUS, ......IZMUS

 Kapitalizmus, komunizmus, demokratizmus a iné .....izmusy. Všetko výmysel múdrych ľudí. Len jedno je nedomyslené, že to má platiť pre spoločnosť ľudí, ktorých v zmysloch hociktorého .....izmu vedú zase len ľudia. A práve človek je ten nevypočítateľný prvok, ktorý či je na strane vodcu, či je na strane „riadených“ pokazí každú, aj tu najlepšiu ideu pre ľudskú spoločnosť. Ale bez veľkého odborného mudrovania, či poučiek skúsim sedliackym rozumom porovnať voľakedajší náš socializmus a terajším kapitalizmom.
      Na prvý pohľad jasné, za socializmu bolo všetko štátne, za kapitalizmu, aspoň u toho degenerovaného – nášho, štátu nepatrí u nás už skoro nič. Inde sú múdrejší a štát si zárobkové podniky drží, veď je jasné, že štát potrebuje peniaze tak, či tak.
      Socializmus plánoval. Bolo to plánované hospodárstvo. Vedelo sa presne, čo bude o 5 rokov, ale nevedelo sa, čo bude o rok. V kapitalizme sa nič neplánuje, vie sa ale odborne odhadnúť, čo bude o rok(odhady sa znižujú každým mesiacom), ale nevie sa, čo bude zajtra. Za socializmu sa hovorilo, že štát je zlým vlastníkom, ale videli ste, že aj v USA, keď bankrotovali banky, musel do nich vstúpiť štát, aby ich zachránil. Takže celkom to neplatí. Skúsim dokázať, len tak nepodložene, že kapitalizmus nie je ani toľko životaschopný, ako socializmus. Začnem takto.
      V USA od roku 1789, keď bol rozpočtový schodok 75 miliónov dolárov, čo bolo vtedy okolo 40% HDP, tam bol len jediný rok a to rok 1835, keď tam mali nulový dlh. Dnes je USA zadlžené (údaj z r. 2009) 184 000 dolárov na každého jedného občana. Od druhej svetovej vojny každý prezident USA predstupoval pred národ s vyhláseniami ako ... sme konfrontovaní ekonomickou krízou obrovských rozmerov, ...USA smeruje ku kríze, ...Postavenie USA nie je dobré, ...Obchodný deficit je obrovský, atď., atď. Boli aj takí ako Clinton, čo sľúbil zlepšovanie na veľa rokov dopredu. Len sľubovali. Dnešná kríza je krízou, čo skoro zničila kapitalizmus koncom 80-tich rokov, ale podplatením politikov socialistických štátov sa im otvorili neočakávané možnosti získať nový kapitál(kradnutím, podvodmi, privatizovaním a pod.), nové trhy a lacné pracovné sily. Nezabudnime na zničenie konkurencie. Veď len ČSSR bolo sebestačné vo všetkom. Dnes nie sme v ničom. Mali sme plnú zamestnanosť, dnes aj keď naši gastarbeitri pracujú na Západe a vylepšujú našu nezamestnanosť o ďalších cca 30%, máme jednu z najvyšších nezamestnaností. Keby sme k tomu pripočítali tých, čo „pracujú“ vonku, máme nedobehnuteľnú nezamestnanosť.
      Problém kapitalizmu je „nenažranosť“ tých silných. Voľakedy automobilový kráľ Ford platil ľudí u seba tak, aby si aj posledný jeho robotník mohol kúpiť jeho auto. Ten múdry pán Ford počítal s minimálnym ziskom na auto, ale množstvom áut zbohatol. Podobne ako u nás pán Baťa. Lenže časy sa zmenili, dnes je situácia iná. Šéfmi sú väčšinou Židia a tí sa riadia ziskom, čím vyšším, čím skôr, tým lepšie.
      Hrali ste niekedy hru Monopoly do konca? Tam sa dalo zistiť, že keď jeden ovládol veľa, bola otázka času, kedy hra končí. Tak aj v ekonomike. Keď sa peniaze sústredia v pár bankách, medzinárodných monopoloch, ktoré budú vždy oberať ostatných(či si sporíte v banke, či si beriete pôžičku, či si niečo kúpite prehnane drahé, alebo na splátky), nemôže systém fungovať.
      Za socializmu štát platil nízke mzdy, ale dával veľa výhod, čo boli fakticky ďalšie peniaze, ako to vidíte dnes. K platu bolo zadarmo školstvo, ešte aj učebné pomôcky, zdravotnícka opatera ešte aj s liekmi, lacná kultúra, dovolenky, škôlky, lacné byty, lacná voda, či elektrina. Bol držaný nedostatok tovaru, povedal by som, že nebol nadbytok, čo viedlo ľudí, že peniaze dávali do bánk, či sporiteľní. S týmito peniazmi okamžite mohol štát pracovať ďalej. Preto sa stavali nemocnice, školy, kultúrne domy. Všimli ste si, koľko sa podobných objektov postavilo u nás za 20 rokov(teda za polovicu času, ako sme mali socializmus) kapitalizmu? Nič! Za socializmu sa nemohlo vycestovať(mohlo sa, nie všetci, rovnako ako zase teraz). Malo to viac ekonomický, ako politický dôvod. Štát si držal „ťažko“ zarobené devízy bolo škoda ich dávať za alkohol, či malinovku v zahraničí.
      Ale k bankám, či sporiteľniam za socializmu. Keď ste si sporili, mali ste vysoké úroky, boli výherné knižky, kde sa vyhrávali pekné percentá z vkladu. Bolo vidieť, že uložené peniaze boli pre štát, ako „majiteľa“ sporiteľní a bánk veľmi zaujímavé. Dnes? Asi máme veľmi sprostých „manažérov“ v týchto inštitúciách, keď si musíme ešte draho platiť pohyby na konte. Alebo si choďte vybrať nejakých 20 – 50 tisíc € zo svojich peňazí u nich. Potrebujú na to pár dní, aby vám tie peniaze(vaše) niekde zohnali a pripravili. A hneď si predstavte, ako by ste dopadli, keby vypukla nejaká „finančná“ panika. Banky by prvý deň zavreli dvere a vyhlásili bankrot. Naše peniaze sú asi niekde v zahraničí u skutočných majiteľov bánk. To sme to dopracovali, čo?
      Za socializmu bola istota. Istota práce. Dokonca aj disidenti mohli umývať okná, či kúriť v kotolni a nesedeli v klietkach, ako sa sedí v Guantanáme. Za socializmu sme tu mali ruské okupačné jednotky, tak ako sú teraz naši okupanti v Afganistane a predsa sa v armáde, teda v najvyššom velení, nejednalo v ruštine, ako sa teraz v „slovenskej, našej“ armáde rozpráva anglicky.
      V tomto vidím, ako má v budúcnosti vyzerať svet, teda kapitalistický. Hlavne USA potrebuje ďalší kapitál, zase niečo ako ekonomickú zahraničnú injekciu na prežitie. Potrebuje vojsko(naše len ako zámienku), hlavne územia, aby sa dostal na Rusko. Určite Američania nezačnú proti Rusku a atómovými zbraňami. Účinnejšie, ako už zistili a natrénovali, je vyvolať vnútorný rozklad štátu, ako to urobili naposledy u Arabov. Lenže musia byť blízko, keby vyprovokovali niečo na Ukrajine, Bielorusku, či Rusku.
      Takže kapitalizmus – Západný, už veľa na výber nemá. Stačí, aby niekto v USA akciu „obsaďme Wall Street“ nazval skutočným menom, teda nie akcia proti nenásytným bankám, ale proti ich nenásytným majiteľom, teda proti nenásytným Židom a v USA nastane nový čas. Zastaviť potom tieto sociálne nepokoje, či pogromy proti Židom, či revolúciu, bude možné len ďalšou vojnou, čo vyprovokuje USA. Určite sú už nejaké pripravené Irán, Sýria ...
      Ako môžeme prežiť my? Plánovaným hospodárstvom, výmenným obchodom a znovu rozvojom nášho poľnohospodárstva. Zvýši sa zamestnanosť a budeme sebestační aspoň v potravinách. Ale hlavne porazením neobmedzenej nadvlády dnešných „našich“ diktátorov. Mafiánov, rýchlozbohatlíkov, a skorumpovaných politikov. Za socíku sa komunisti báli jeden druhého a strážili sa. Aj odstraňovali v zmysle Archimedovho zákona: Súdruh je od koryta odťahovaný silou, ktorá sa rovná sile, ako sa ďalší súdruh ku korytu chce dostať“. Dnes „diktujúci“ nemajú žiadny strach, veď si môžu za nakradnuté peniaze kúpiť všetko. Sudcu, policajtov, politikov, dokonca aj vraha profesionála si dokážu zaplatiť. Toto je veľká nevýhoda kapitalizmu.
      V kapitalistickom „demokratickom“ vzore, podľa ktorého to u nás funguje – teda podľa vzoru USA – odstraňujú nepohodlné osoby odstrelom. J. F. Kennedy nebol jediným zavraždeným prezidentom a aj vypísanie odmeny verejne na hlavu osoby – hlavne nie na Američanovu hlavu sú bežné, teda akceptovateľné, demokratické prostriedky. Mali by sme sa asi viac držať tohto vzoru. Urobiť rezervácie ako pre Indiánov, len pre našich Cigánov. Veď nech sa sebarealizujú, alebo pozabíjajú. Nie je to z mojej strany ako provokácia k zničeniu Cigánov. Veď aj Indiáni dodnes prežili. Zdravotnú opateru, lieky, dôchodky, hlavne pre tých, čo nikdy nepracovali, sociálne podpory – hlavne pre tých, čo nikdy nerobili, vysoká nezamestnanosť, to zničí každý štát. Nielen náš.
      Jednoducho, kapitalizmus to nezvládne, čo sú dôkazy, ekonomické krízy a z toho vojny. Takže, pokiaľ vsadíme na právo džungle, americký kapitalizmus, nemáme šancu. Pokiaľ skombinujeme možnosť plánovania a vsadíme na väčšiu sebestačnosť, potlačíme kriminalitu, nebude asi relatívne tak dobre, ako bolo, ale bude šanca na prežitie.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.