O PENIAZOCH
PENIAZE NESLÚŽIA LEN NA VYKORISŤOVANIE PRACOVNÍKA, ALE AJ NA VYKORISŤOVANIE CELÝCH ŠTÁTOV.
Dnes sú nami považované peniaze len obyčajnými bankovkami. Síce uznávanými, ale vždy len bankovky. Na vysvetlenie zoberme dolár. Voľakedy dolár mal presnú hodnotu a bolo to definované v ústave v USA. Dolár bol kúsok striebra, približne 26 gramov. Neskôr bol dolár krytý striebrom a zlatom. Dnes dolár nie je ničím krytý, čo síce neznamená, že si zaň nemôžete kúpiť zlato, alebo striebro, ale to len vtedy, keď vám to banka urobí. Nemáte na to nárok. Prečo nie je krytý ničím? To preto, aby sa mohli dolárové bankovky tlačiť v neobmedzenom množstve, teda oveľa viac, ako má USA rezervy zlata, alebo striebra, povedzme ako tapety, čo sa aj skutočne deje. V Nemecku bolo na bankovke 1000 ríšskych Mariek napísané: „Tisíc mariek vyplatí Ríšska hlavná pokladňa v Berlíne bez preverovania legitimácie na doručiteľa tejto bankovky“. Bolo jasne definované, že je to akýsi úložný lístok - bankovka, ale peniazmi boli ušľachtilé kovy. Mimochodom, za 1000 RM ste mohli vtedy kúpiť
(v roku 1913) až 55 uncí zlata. Keď niekto to zlato zakopal a dnes ste ho našli, tak máte malý poklad v prepočítaní cez terajšiu cenu zlata. Pokiaľ by ste našli tú bankovku dnes v nejakej starej knihe, tak ju cez internet možno predáte za 30-40 centov. To je dobrý príklad na pochopenie rozdielu medzi zlatom a bankovkou.Na Eure už nie je napísane vôbec nič. Eurá sú oficiálne falošné papiere. Nikto za ne nenesie zodpovednosť a keď padnú, nie je koho stíhať. Niekto nám možno povie, nevyšlo to, ale nebude to myslené čestne. Tí čo vedia, vedia dobre, ale nám cez média servírujú veci, čo im hrajú do karát. Toľko sa rozpráva o kríze a šetrení, až tá nimi želaná a pripravovaná kríza s kolapsom príde a my budeme múdro konštatovať, že mali pravdu. Oni to vedia, nepotrebujú naše prikývnutie. Z chaosu budú ťažiť, ako sa ťaží z každej meny peňazí, revolúcii, či vojne. Samozrejme vždy len niektorí a o to tu ide. Im.
Zostaňme ale pri zaužívanom výraze - peniaze. Vysokému finančníctvu nejde celkove o peniaze. Prostredníctvom peňazí ale dochádza k systematickému prerozdelenie majetku od chudobných k bohatým čo je úloha moderných finančných služieb. Ako pochopiť pojem peniaze? Je to takmer najpoužívateľnejší produkt, preto produkt, lebo neboli vytvorené Bohom. Peniaze sú človekom vymyslený princíp, lenže človek ho už dokázal sperverzniť a moc nad našimi peniazmi získali súkromné združenia, čo tlačia peniaze za účelom zisku. Toto je jadro celého problému. Ako vznikajú peniaze? Na základe dlhu!
Každá bankovka vznikla na základe dlhu, ktorý si niekto vzal. Príklad: banka dá úver 100 tisíc € (berme to, že sú to akoby všetky peniaze) na 10 klientov s 5% -ným úrokom. Teda banka vytlačí 100 tisíc €, ale splatiť treba 105 tisíc. Ale tých 5 tisíc nad tých 100 tisíc nikde nie je - neboli vytlačené. Takže dlh sa dá splatiť len ďalším kreditom. Teda príkladne 8 z 10 dlžníkov dokáže pôžičku splatiť, ale dvaja nie, lebo nie sú na to jednoducho peniaze. Na toto banka čaká. Tí dvaja prídu o svoje záruky, čo dali banke, alebo si zoberú ďalší kredit, na čom banka zase zarobí a hra pokračuje ďalej s rovnakým výsledkom. A dlžoby rastú o úroky z úrokov a tak zadlženosť narastá exponenciálne, to je matematicky jasné. Preto aby to nebolo tak okaté pre klientov (to by si klient hneď povedal, to sa mu neoplatí, lebo sa nedoplatí), preto to banka posunie tak, že dáva kredit dlhodobo. Ale dlhodobo pri 5 % sa stane to isté, ale nie prvých 20-30 rokov a to si preto nikto nevšimne a potom to stále narastá, tak má banka ten istý zárobok, len časovo posunutý. No a preto máme takéto finančné katastrofy každých 60-80 rokov, podľa toho, aká bola priemerná výška úrokov. Prečo to tak narafičili ? Lebo po takom dlhom čase sú už aktéri z predošlej krízy mŕtvi a nemôžu vystríhať, že takéto tu už bolo, touto cestou nechoďte.
Peniaze pri kríze vždy zmiznú v hotovosti, teda tam, kde sú vami uložené. Aj keď akcie na burze padnú, fabriky zostanú stať, ľudia čo vedia tvoriť, robiť zostanú a aj keď sa hodnota fabriky cez akcie znížila, zostane. Čo zmizne určite a natrvalo sú vaše peniaze v banke. Napríklad Nemecko má jeden z najväčších majetkov a tieto voľné majetky sú uložené v oblasti, kde majú zmiznúť - v rozličných bankových produktoch, teda z bankových účtov, stavebného sporenia, poistiek atď.. V USA v čase Veľkej svetovej krízy, ktorá začala v 1932-33 zaniklo behom dvoch rokoch v kríze 16 tisíc bánk, samozrejme peniaze u nich uložené nevrátili..Prečo musia peniaze zmiznúť? V zmysle vysokého účtovníctva. V posledných 30 rokoch sa objem produkcie tovaru v priemyselných zemiach zoštvornásobil. V rovnakom čase sa objem peňazí zoštyridsaťnásobil. Peniaze boli vynájdené ako menový prostriedok pre trh. Vo svete každý deň mení svojho majiteľa tovar a to, s čím sa dá reálne obchodovať v hodnote 26 miliárd dolárov. Ale každý deň mení majiteľa viac než 2biliony (2 a 12 núl) dolárov. Je to ďalej obchod s derivátmi – fakticky sa jedná len o špekulácie, čo je skoro ďalších 4 bilióny dolárov denne. To sú finančné nástroje mimo reálny tovar, ktoré sa denne virtuálne presúvajú hore dole. Toto ale znamená, že len O,5 % všetkých peňazí , ktoré denne na svete kolujú sa pohybujú z dôvodu, na čo boli peniaze vymyslené, teda na výmenu za tovar. Inými slovami 99,5% všetkých existujúcich a kolujúcich peňazí denne na svete je z ekonomického hľadiska nepotrebných. Je ich príliš veľa a musia byť odstránené. Vo svete je viac peňazí ako tovaru.
V USA každú sekundu vydávajú Američania o 45 000 dolárov viac, ako vyrobia. Prečo to ide? Lebo majú monopol na doláre. Oni tlačia doláre a reálne existuje len dolár, lebo spravidla sú všetky meny poistené dolárom. Aj Euro je istené 80% dolárom. Švajčiari si v 1992 nechali vziať krytie ich meny zlatom. Na svete už nie sú peniaze kryté hodnotami. Sú len tlačené papiere nie na záchranu ľudí, ale systému. USA majú problém s deficitom zahraničného obchodu. Viac tovaru dovážajú ako vyvážajú. Nemecko viac vyváža ako dováža. Neuveriteľné, ale väčší problém má Nemecko. Totiž na vyrovnanie deficitu dostáva Nemecko doláre, ktoré sa jednoducho len tlačia. A tento dolár špekuláciami rastie, alebo padá. Celkovo padá. Väčšie problémy má samozrejme Čína, tá má menové rezervy 2 bilióny dolárov. Lenže toto zase udržuje dolár, lebo keby ho Číňania nechali padnúť, prišli by o 2 bilióny a to samozrejme nepotrebujú. Na druhej strane, nikto by tie doláre od Číny nekúpil, keby ich aj predať chcela. Preto Čína začala skupovať pôdu v Austrálii, nerastné bane v Afrike a podobne.
Okrem iného v štáte je niečo medzi 3 až 5 % reálnych, teda vytlačených peňazí a ten veľký „zvyšok“ sú len imaginárne čísla, čo sa objavujú v počítačoch. Tak si predstavte, že by vznikla panika a vy si prídete vybrať do banky svoje peniaze. Možno prvých pár by si mohlo peniaze vyzdvihnúť, ale potom by banka zavrela. Že sú banky poistené? Určite a aj by to fungovalo, keď by jedna banka bola ohrozená, ale určite by to nefungovalo pri viac bankách súčasne. Chcete príklad? Skúste si vybrať v banke svojich povedzme 50 tisíc Euro. Povedia vám, aby ste prišli za deň, dva, až zoženú peniaze. Oni to síce tak nepovedia, ale zmysel je ten istý. Tie peniaze nemajú a budú si ich niekde požičiavať. Budete bežať k bankomatu? Tie budú z technických dôvodov mimo prevádzky. Možno ešte stihnete pozrieť na počítači stav vášho konta, ale už neurobíte žiadny prevod. Takže fakticky máte peniaze, prakticky ich nemáte, lebo moc nad nimi má už niekto iný. Ale možno sa predsa zasmejete, keď si predstavíte, čo si asi tak bude môcť banka urobiť s vašou pôžičkovou dlžobou. Pokiaľ to nie je hypotekárna pôžička! O „váš“ dom s hypotékou sa aj neskôr niekto prihlási, papierové zmluvy zostanú a tam ste dlžníkom. Aj toto tu už bolo v histórii, ale našli sa ľudia, čo dokázali predtým reálne vysokú hypotéku po hyperinflácii zaplatiť z jedného platu. Len sa bojím, že v dnešnej dobe to už také jednoduché nebude. Tiež sa stalo, že za nasporené peniaze na postavenie nového rodinného domu sa po mene peňazí dala kúpiť akurát tak práčka. Nevyriešite to, nad vašimi peniazmi špekulujú takí, čo sa vyznajú, aby poškodení neboli oni a tak :
ĽUDIA, UŽÍVAJTE SI ŽIVOTA, DOKIAĽ EŠTE MÔŽETE. Greenspan / podľa Reuters
Najväčším paradoxom na Slovensku je to, že napriek tomu, že máme ešte baníkov, máme vysokú nezamestnanosť, ale máme aj zlato, čo ťažia súkromníci v baniach, do ktorých investoval štát. Čo nemáme, sú natoľko rozumní politici, aby sa nad tým zamysleli. Mali by sme možnosť pri terajšej cene zlata dostať našu ekonomiku na nohy. Lenže, nám stačia bankovky, ktoré si ani sami netlačíme, ktoré teda fungujú bez nášho ovplyvnenia. Ale máme politikov, ktorých dobre podplácajú súkromníci, ktorí u nás ťažia s pár ľuďmi zlato pri neuveriteľnom zisku. Presne ako u Arabov, tam sa tiež ťaží neuveriteľné bohatstvo v podobe ropy, ale štáty - obyvateľstvo, majú z toho bohatstva málo. Sme sprostý národ, im sa smejeme nad ich sprostosťou a u nás je to tak isto.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.