Choď na obsah Choď na menu
 


      Krása, krása. Často používame toto slovo a ani si neuvedomíme, že krása je veľmi zvláštna  jedným spôsobom. Tu sa musím vrátiť veľa rokov naspäť, keď som sa o takomto niečom bavil s otcom a on mi povedal niečo zaujímavé. ,,Zatiaľ ešte nikto nevymyslel jednotku krásy.“

       Áno, to je zvláštnosťou krásy. Nemá svoju jednotku. Nevieme povedať to je krása 17, alebo 2345 jednotiek. Zatiaľ to nikto neurobil. Zdá sa to akési nezmyselné, ale zamysli sa nad tým. Krása je individuálna a každý ju vníma ináč. Presne, plne súhlasím. Ale veď podobne je to aj s teplotou. Teplo tiež vníma každý ináč. Čo je jednému už horúce, druhému môže byť ešte len teplé a niekomu aj studené. Napriek tomu, máme stupne Celzia, ktorými teplo meriame. Dobre, sú aj iné jednotky, ale tie sa dajú prepočítať, takže má to náväznosť. Podobne je to s váhou. Čo je niekomu ťažké - jeho individuálny pocit - je druhému ľahké. Tiež je to individuálne. Predsa ale poznáme kilogram a iné miery na váhu. A čo takto čas? To je ešte viac individuálne. Keď si predstavím voľakedy letné prázdniny, tak tie dva mesiace sa mi zdajú dlhšie, ako celý život. Ale boli to dva mesiace, tak ako sú aj teraz a teraz je mi to ako dva týždne. A poznáme kalendáre, hodiny, roky. A ako je čas individuálny? Postav sa ešte s niekým vedľa seba napríklad na dve minúty a ten druhý, nech si obuje na tie dve minúty aspoň o tri čísla menšie topánky. Rozdiel bude jasný.

       No a pri kráse je tiež individuálne, čo sa jednému zdá pekné, druhému nemusí. Ale napriek tomu, by mala byť nejaká objektívna jednotka na meranie krásy. Určite by sa zjednodušil život. Človek by sa išiel pozrieť len na auto, čo by bolo nad 250 jednotiek krásy, alebo na film, čo je nad 750. Nemuseli byť súťaže krásy u žien, akurát by sa napísalo, tam v Hornej Dolnej je Anča 438. A všetci by vedeli o čo sa jedná, ako keď je jasné, že zajtra bude  +15 stupňov C. Nemuseli by sa dávať fotografie na inzeráty, akurát by sa napísalo:

 ,,Ona 234 hľadá jeho do 102 s poznámkou + 102 a nie 102 J. Viete si predstaviť, koľko by sa ušetrilo miesta v novinách a v časopisoch? Napríklad Pápež 32 v Ríme 52. Pohľad do parlamentu 3. A netreba fotku. Podobne, ako sa napíše, našiel sa diamant 234 karátov a tiež nikto neočakáva fotku. Netreba, každému je všetko jasné. Podobne by sa napísalo ten a ten maliar namaľoval obrazy 321, 132 a 435 jednotiek krásy. No a je to. Už obrazy netreba ani vidieť. Podobne, ako keď sa napíše, že niekomu padol na nohu  5 kilogramový kameň. Je to tak jasné, že nikoho nenapadne, bežať sa na ten kameň pozrieť. Takže ušetrilo by sa na výstavách a ľudia by nemuseli diskutovať a hádať sa, či je niečo pekné, alebo nie. Nemuselo by sa cestovať do zahraničia, lebo by ste boli informovaní, že ten pohľad z Mont Everestu je 435 jednotiek. Načo by tam niekto na to liezol, keby si mohol pozrieť tú Anču, čo má 438.

       No a takýchto príkladov na ušetrenie, by som mohol uvádzať veľa, ale načo. Dúfam, že je to pochopené. Teda rezultát: ešte sme ďaleko od času, keď nás prestanú klamať so všelijakými misskami s tým, že sú krásne. Ako komu. Kým sa to nedá vyjadriť číslom, dá sa o tom hádať. Číslo je už  iné. Takže, keď  ešte nemáš Nobelovu cenu, potráp sa trochu. (Nobelova cena 3, šek s odmenou 687.) Jasné?

 

HN/21/1/07 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.