Samozrejme sme sa učili v škole o mesačnom cykle. Aj o ročných obdobiach. Tie sa mi zdali všednejšie a jasnejšie ako tie fázy mesiaca. Učili sme sa aj o časovom posune na Zemeguli, ale to bolo nezaujímavé, tak ako ten mesiac. Dokonca aj o rozličných klimatických pásmach sme sa učili, ale aj to bolo akosi vzdialené, tak ako obeh Zeme, okolo Slnka. Až keď som zažil Vianoce v trópoch a telefonoval cez deň do Európy a tam už bola noc, si to človek jasne uvedomí. A to s tým mesiacom tiež.
Najprv otázka, čo je dôležitejšie Slnko, alebo Mesiac?
Uhádli ste, gratulujem. Samozrejme, že mesiac, lebo Slnko svieti zbytočne, veď vo dne je aj tak vidno.
Takto som si tiež mesačný svit dával dohromady so svetlom v noci. Niekedy je tmavá noc, inokedy nie. Keď je spln a je napadnutý sneh, tak sa môžete pozrieť aj na hodinky a budete vidieť koľko je hodín. Jasné, treba upresniť, že pokiaľ máte hodinky a na druhej strane to istejšie funguje pod pouličnou lampou. Zase keď je nov, tak je tma ako vo vreci. Samozrejme, keď nestojíte pod lampou. Ale aj tam býva niekedy najväčšia tma. Pozoruhodné je, že aj keď je nov, tak mesiac je tam, kde aj inokedy. Vlastne to neviem potvrdiť, ale hovorí sa.
Ale k tomu splnu. Ten som si jasne uvedomil vtedy, keď som zistil, že vždy, keď mám problémy s autom, tak je spln. Auto je robustné, spoľahlivé, ale nov si s ním poradí. Začalo to nenápadne. Auto nechcelo hneď naštartovať, inokedy som dostal defekt, dokonca som musel viackrát kupovať nové pneumatiky na spln, lebo som zostal na ceste so zničenou pneumatikou. Potom to začalo byť stále viac a viac pestrejšie. Raz prišla manželka z mesta, cez deň ale na spln a autu sa nedali vypnúť svetlá, stierače sa nedali zastaviť, smerovky blikali všetky a mám dojem, že aj spätné svetlá svietili. Odpojil som batériu a na druhý deň som sa vybral do mesta, už po splne a nechal som prehliadnuť elektriku na aute, ale všetko bolo v najlepšom poriadku. Inokedy mi nenabíjalo batériu a všelijaké podobné nepríjemnosti, až sme zistili, že to súvisí so splnom Mesiaca. Potom sme už v deň splnu nejazdili a v princípe ani nejazdíme. Ale minule som potreboval ísť deň po splne a svietili mi všetky svetielka na palubnej doske. Celkom posledný prípad sa stal manželke deň po splne, že sa jej nedal vypnúť motor. Máme diesel, musím podotknúť. motor bežal aj keď sa vypol s kľúčom a kľúč vytiahol. Pritom mi blikalo, že sa nenabíja batéria. Ale na druhý deň bolo všetko v poriadku. Keby sa to niekomu stalo, stačí dať 4 rýchlosť a pustiť spojku. Motor zdochne, ale nezabudnite vypnúť aj kľúčom.
A to ma viedlo k zamysleniu, čo už môže ten mesiac urobiť s nami, keď tak vytočí naše auto. No a keď som pozeral v múdrych knihách, zistil som toto.
Ľudské telo obsahuje veľa vody, teda aby sme boli presnejší tekutín. Keď mesiac dokáže pohnúť tou vodou v oceánoch, určite pohne aj tými tekutinami v nás. Nielen to, ale aj v iných oblastiach je mesiac dôležitý. Napríklad u rastlín. Keď chcete niečo vysádzať, čo ma ,,plody“ v zemi, treba vysádzať za splnu. Zo siatím treba začať okolo novu. Stromčeky treba sadiť pri nove. Nielen to, ale pri nove sa môžu drasticky skrátiť hlavne konáre stromov, alebo koruna, aby sa spamätal a rástol lepšie a do šírky. Keď to isté urobíte za splnu, tak sa nespamätá vôbec. Tak isto je to s pílením stromov. Mali by sa píliť na nov, aby dlho vydržalo. Spln, ako sa hovorí vráti všetko Zemi. Seno kosené okolo splnu zhnije, ako aj drevo stromov zoťatých na spln. No potom je tu ešte rozdielny vplyv aj na vlasy, choroby, a pod. Vie sa, že chorobám, ktoré zapríčiňujú baktérie sa obzvlášť dobre darí pri splne. Vírovým ochoreniam zase vyhovuje nov. Ale veď sa vie, že kto sa narodí dobe novu, bude odolný, životaschopný a veľa výdrží. Pred novom sa tiež zbierali liečivé rastliny. A pri splne sa zhoršujú choroby ako reumatizmus, bolesti nervov, ischias a migrény. Ale zaujímavosť, v období splnu sa zvyšuje aj sexuálna príťažlivosť žien a narastá aj pravdepodobnosť ich otehotnenia. Ale niečo praktické, staré Rimanky, vlastne pardon, Rimanky v starom Ríme odnepamäti praktizovali ,,mesačnú stimuláciu" k zväčšeniu pŕs. Nechali si hruď ,,opaľovať" mesačným svitom. Zaujímavé je, že pri splne je väčšinou dobre počasie.
A teraz k vysvetleniu. Laboratórnymi výskumami sa dokázalo, že mesačné žiarenie, rovnako ako polarizované svetlo ovplyvňuje činnosť bacilov cholery a týfusu, klíčivosť semien a chovanie živočíchov. Teda mesačné svetlo je polarizované. Presne polarizáciou prechádza slnečné svetlo odrazené od povrchu mesiaca. Toto naši predkovia nevedeli, ale vedeli veľa iných vecí v spojitosti s mesačnými fázami, čo sa už zabudli. K našej škode. Ale na druhej strane, kto z vás má prehľad v akej fáze sa nachádza mesiac dnes? Asi nikto. Jedine, že by ste si to pozreli v kalendári, pokiaľ to tam je uvedené. Určite, v dnešnom tempe a v noci osvetlenom meste už nie je možnosť sa zaoberať a pozorovať Mesiac. Trochu k našej škode. Keď pre nič iné, aspoň pre tu romantiku. A veľa podobných vecí s mesiacom...
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.