Choď na obsah Choď na menu
 


     Nežijem už v Karibiku, tak ak si niekto myslel, že píšem o polo analfabetoch z banánovej republiky, tak je celkom mimo. Žasnem, ba skôr s hrôzou môžem konštatovať, že naopak, veľa by sme sa podľa pomerov, myslím terajších na Slovensku, mali od tých z banánových republík učiť. Ale než prídem k podstatnému, príklad. V Hondurase týždeň dopredu písali v novinách, vysielaní v médiách, že polícia bude robiť v určitom týždni prísne kontroly v autobusoch, nočných podnikoch a podobne, za účelom zobratia nelegálnych zbraní. Samozrejme, úspech bol minimálny. Určite viete prečo. No a na Slovensku sa začalo uvažovať, vlastne začali hlásiť, kde a kedy robia policajti na cestách kontrolu. Neuveriteľné, čo? Aká to podobnosť. Akurát ten kultúrny a vývojový, či vzdelanostný rozdiel mi tu chýba. Ale nielen v tomto prípade.
     Všetci vieme o streľbe v Bratislave. Keďže išlo o jednotlivca čo strieľal, stálo za to sa zaoberať, čo ho k tomu viedlo. Určite je dôležité si uvedomiť na koho začal strieľať. Aj keď neviem pozadie, ale keby som mal za susedov aj cirkevných hodnostárov, čo by žili v takom malom byte a v takom počte, bola by určite otázka času, kedy by vznikol konflikt. Dobre, ale k výsledku. Ten strelec bol obeťou, obeť nezáujmu úradov, polície, politikov, čo neriešia problémy, ale zaoberajú sa vecami, z čoho im niečo kvapne. Aby som vysvetlil. Keď ako šofér máte nehodu, vždy ste spoluúčastníkom, teda spoluvinníkom, lebo vždy sa dá dokázať, že ste neprispôsobili rýchlosť jazdy okolnostiam. Keď ste išli len 30km/hod a niečo sa stalo, mali ste stáť a nič by sa nestalo, tak to ide pri cestnej premávke.
     Že máme stále viac neprispôsobivých občanov je zrejme aj z médií, ktoré toho síce veľa skresľujú, nehovoriac o tom, že sa stačí pozrieť okolo seba. Zrazu neprispôsobiví sú obeťami a ten, čo sa do stavu beznádeje, zúfalstva dostal zásluhou neprispôsobivých k tomu, že si to začal s nimi vybavovať , je vrahom. Nie je problém v zbraniach. Keby ten pán z Dúbravky nemal zbrane, ktoré použil, mohlo to dopadnúť horšie. Mohlo ho napadnúť zohnať si dynamit, alebo poškodiť v dome plyn a bolo by. Nie, problém je inde a čudujem sa našim politikom, že sú takí tupí a ťahajú celkom falošné uzávery.
     Nechať robiť majiteľom zbraní pravidelné psychologické testy? Nebuďme naivní. Určitý skrat, vyvolaný určitými podmienkami neodhalia žiadne testy. Príde na situáciu a vytvoriť takú hrozivú situáciu, čo by reálne preverila skúšaného by mohlo byť to, aby ho dali bývať ako suseda do cigánskeho domu. No, ale to by sme sa museli zbaviť všetkých zbraní, myslím tým aj odzbrojenie polície a aj našich „žoldnierov“, lebo určite by ani jeden v skúške neobstál. Niektorí by akurát vydržali dlhšie, ako iní, ale nikto určite nie dlho. Preto som si istý, že aj strelec z Bratislavy by testy psychológov zvládol, možno aj deň pred streľbou. Že potom strieľal aj po nevinných to je o tom, že logicky rozmýšľal a vedel, že cesta späť už nie je a potom je už každému všetko jedno. A dávam mu k dobru to, že nepozabíjal viac ľudí, vyzbrojený na to bol. Ale som si istý, že chcel bojovať s políciou, v ktorej videl pomocníkov tých pravých vinníkov, teda naše nefungujúce štátne orgány, čo chránia cigánov, mafiánov a podobných.
     Psychologické testy? Áno, hlavne politikom a to veľmi prísne. Veď oni nielenže majú autá, zbrane, ale „vedú“ aj štát a to je už niečo. Veď nikdy by nemohol obstáť v jednoduchých psychických testoch človek, čo sa ako politik nechá zobraziť na plagátoch ako superman. Na to je niečo veľmi, ale veľmi choré. Videl som obraz Hitlera odetého v pancieri stredovekého rytiera s mečom. A na Hitlera si ešte dokážeme spomenúť a to on chcel len naviazať tým obrazom na históriu, ale niekto ako superman? Nielen choré, ale ani fantáziu nemá. Keby sa nechal zobraziť ako Jánošík, by som ešte bral, veď by vlastne ukázal, čo chce vlastne robiť – zbíjať pre seba, či už hmotne, alebo morálne.
     V Hondurase, pri hlavnom meste na súkromnom pozemku objavili tajné letisko s pristávacou dráhou. Politici rozhodli, aby vojaci na tej dráhe vyhodili do vzduchu dve diery. Majiteľ pozemku, firma, čo robila dráhu ako keby neboli. Diery v noci zasypali a letisko funguje asi aj dodnes. Samozrejme tam nepristávajú v noci lietadlá s cestujúcimi, ale s tonami kokaínu. Podobné rozhodnutie ako so zbraňami u nás, nie?
     Alebo sa u nás majú nakúpiť za milión EUR prostriedky na boj proti korupcii. Na jednej strane je to dobré, nakúpia sa nové autá, nové kamery, všelijaké zakázané odpočúvacie a nahrávacie zariadenia. Obchodníci sa potešia, niekto zhrabne províziu, ale nič sa nevyrieši. Keď sa aj chytí nejaké vysoké zviera pri preberaní, jeho právnik pred súdom dokáže, že dôkazy boli získané nelegálnou formou a bude voľný. Naopak, bude sa to riešiť lobovaním, že si to veľké zviera nájde „dôveryhodného“ priateľa, teda lobistu a ten to bude všetko vybavovať „legálne“.  Zase ukázali politici svoju obmedzenosť. Tresty a to príkladné pre korupčných. Zobratie funkcie, doživotný zákaz vedúceho miesta, zhabanie majetku aj jeho širokej rodine. Dalo by sa to riešiť aj tak, ako Castro, že nechal pre obchodovanie s drogami zastreliť vysokého generála, ale to by sme potom nemali asi politikov. Takže nevadí, že sa u nás robí ako u sprostých, pokiaľ sa aj my správame ako sprostí a akceptujeme to tým hore.
25. 12. 2010
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Lipsic

(Amen, 26. 4. 2021 21:56)

Lipsic je zid,pokial viem. Bez charakteru,chrbtice a pokial nie je zid,chova sa tak, Co zid chyti,uz to nepusti. Pozrite aj vedla na Babisa, ci Kalinaka a aj Ukrajinskeho umelca,co tam hra rolu prezidenta,,

Pán Lipšic, ako poctivý veriaci ...

(Omen, 17. 11. 2018 22:48)

... dostal od najvyššieho príučku o ktorú si koledoval.
Možno jeden z najlepších dôkazov, že Boh predsa len existuje,
lebo taký trest by smrteľník nevymysel (ja úprimne verím, že
pána Lipšica jeho nehoda skutočne vnútorne trápi a rozožiera). Ale to, že namiesto riešenia koreňa problému vyzbrojil policajtov samopalmi si bohužiaľ proste nutne žiadalo trest - to nemohol prehliadnuť ani Najvyšší - lebo to bolo rúhanie proti všetkým známym telogickým, justičným aj spoločesnkým systémom :( Ale to už pán Lipšic iste pochopil, lebo on v jadre nie je zlý, len ho exorbitantné egomaniactvo zviedlo na zlé politické chodníčky ...