Každého hneď napadne otázka pred čím? Preto by bolo asi dobre otázku zmeniť na to, ako sa USA ochránia pred sebazničením, teda sami pred sebou.
USA aj keď vedie agresívne a dobyvačné vojny, v súčasnosti nemá nepriateľa, ktorý by mal v záujme USA zničiť. Prečo asi? Komu a načo by bolo územie USA a hlavne s tými hroziacimi sociálnymi problémami.
Rusi majú svoje veľké územie a získať s USA kopu černochov, latinov, aziatov, to je to posledné, čo chýba ruskej duši. Nejaké fabriky, zlato, newyorskú burzu? Ani to nepotrebujú ku šťastiu. Rusku by stačilo, aby ich USA neprovokovali a neohrozovali, aby si mohli budovať a zlepšovať životnú úroveň.
Čína? Tá by mohla mať záujem o USA ako územie, kde by vytvorili druhú Čínu. Obyvateľov majú na to dosť, ale čínska tradícia je vracať sa naspäť do Číny, aj keď už len v truhle. Pre nich je Čína neporovnateľne viac zaujímavá, ako ďaleké USA.
Nie, USA nebudú zničené z vonku, na to nestačia ani Arabi, či mohamedáni, aj keď chuť by tu bola. Už iné je, keď sa USA bude rozpadať, že to bude mať podobný priebeh, ako to bolo v Sovietskom zväze. Veľa z ich štátov sa bude chcieť osamostatniť a aj napríklad také Mexiko sa pokúsi dostať naspäť svoje územia, hlavne, keď je tam už viacej Mexičanov, ako bielych. No a černosi si určite bude vedieť vybojovať juh. Ale toto bude až v prípade, keď USA začne kolabovať.
Problémy sú tu veľké, či už ide o prasknuté bubliny s hypotékami, realitami, alebo teraz už dokonca s veľkými bankami. S tými bankami je to skutočne zaujímavý paradox. USA, vzorový kapitalistický štát, a teraz tam musí štát, teda vláda zoštátňovať banky, aby ich zachránila pred krachom. Uvedomujete si to, o čo ide?
Socializmus podľa ich ekonómov nemohol prežiť, lebo plánované hospodárstvo a štát ako majiteľ, sú dva faktory, ktoré sú kontraproduktívne pri ponuke a dopyte. Zrazu v USA štát zaskočí za vrcholových manažérov, čo doviedli zlou stratégiou banky do krachu. Štát vydáva miliardy na program, ktorý má za úlohu napumpovať medzi ľudí peniaze s tým, že to bude použité na nákup, čím by sa oživila výroba a teda ekonomika. Toto obracia všetko na hlavu, ale v podstate ide o záchranu pred ekonomickým kolapsom. To ešte nie je všetko, lebo ešte sú tu investori zo zahraničia, čo si teraz s týmto problémom s bankami v USA uvedomili, že tam môžu rýchlo prísť o svoje peniaze, jedno akou formou investované. Keď sa Čína začne zbavovať amerických cenných papierov a dolárov a keby sa pridalo Japonsko a Rusko, tak USA su zničené. To by znamenalo ale hneď svetovú ekonomickú krízu a to nie je v záujme zatiaľ nikoho, tak ešte USA prežijú. Dokedy, je otázne. Ale v čom spočívajú tieto problémy v USA? Poďme trochu do histórie.
USA zarobilo na prvej svetovej vojne a potom stiahlo svojich vojakov domov. Následky sa prejavili rýchlo a hoci nikdy neboli USA angažované za mier vo svete ako vtedy, ekonomicky to nezvládlo a vypukla známa kríza.
V druhej svetovej vojne zase USA zarobilo, nepomerne sa zvýšila ich životná úroveň. Priemysel bežal naplno, dobre sa platilo, boli nadčasy a dokonca vojaci dostávali vyšší žold, ako mali plat, keď pracovali pred vojnou. USA sa poučili a svojich vojakov po vojne z veľkej časti nechali v zahraničí na základniach, aby svojím masívnym návratom zase nevyvolali nezamestnanosť. Okrem toho ponúkli veľkodušnú pomoc a kredity vojnou zničenej Európe, kde bol dodávaný tovar z USA, čím sa zaručilo, že sa nemusela po vojne drasticky znížiť produkcia. To su všetko známe veci a bolo vidieť, že v USA su schopní sa učiť z vlastných chýb.
Jedna vec je ale vo veľkom protiklade s tradičnými vojnami. Väčšinou, pokiaľ to neboli lúpežné vojny, bývalo zničené územie oboch, alebo viacerých štátov, ktoré sa zúčastňovali vojny. USA sa tomuto zničeniu doma vyhlo v oboch vojnách. A toto je až dodnes tým problémom. Napríklad v Nemecku, alebo v Rusku po vojne, bolo práce nad hlavu. Vojnou sa všetko vrátilo dozadu a zastavil sa rozvoj. Bolo treba obnovovať poškodené, nahradiť zničené a nejaká kríza z nezamestnanosti tu nehrozila, aj keď životné podmienky boli katastrofálne. Ale bol mier, národ sa dal znovu dohromady, zaťal zuby a išlo sa dopredu.
V USA nie, tam nebolo treba pracovníkov na obnovu, nebolo nič zničené a jediné, čo bolo treba bolo zaistiť, bola stále ďalšia produkcia zbrani, čo bol ten zaručený zárobok pre vojenský priemysel USA a tých bohatých, čo sa ním stoja. Tak USA vyrábalo ďalšie vojny ako na bežiacom páse. Všetko vyprovokované, agresívne vojny, ale zase len mimo USA. Ten nie zanedbateľný efekt vojny, teda spájanie národa v povojnovej dobe a obnova tu zase chýba. Dobre, nepriateľ sa našiel vždy, to trochu národ spojilo. Vlastnou, vyprovokovanou akciou v septembri v NY sa uvoľnilo zaujímavé stavenisko pre nový areál, ale to je nič. To je kvapka v mori, z toho čo USA potrebuje. Ešte tak hurikán Katrina, teraz Ike, to už je zaujímavejšie. Tu bude čo opravovať, tu budú pracovné príležitosti. Tam bude treba výrobné kapacity a bude zaistený odbyt aj výroba. Pokiaľ a tu je to dôležité, vláda USA bude toto finančne podporovať. Mohla by, keby v súčasnosti nemusela financovať vojny čo vedú vo svete a ďalšie, ktoré su naplánované.
To že USA bude stavať nove základne, ako to vyzerá aj teraz v Gruzínsku, nepomôžu veľa v USA. Časť investovaných peňazí sa stratí v Gruzínsku a len menšia časť bude na dodávky priamo z USA. Nie, vonku stavať základne a rozťahovať sa to nie je pre USA záchrana. Či si to priznajú, alebo nie, skôr či neskôr na to prídu, že sa bude musieť začať investovať u nich doma .
Je do čoho, veď majú najviac zdevastovanú prírodu a svojou činnosťou najviac zaťažujú svetové životné podmienky. Keď to pochopia skôr, budú búrať, opravovať a stavať nové. Pokiaľ budú viest takúto lúpežnú vojnovú politiku a viesť vojny mimo svoje územie, budú musieť doma stavať, čo im tam niekto s raketami zničí. A potom toho bude veľa, ale tak to v živote chodí, keď je niekto „vychcaný“.
V živote sa všetko spočíta, to čo zarobili na vojnách a ušetrili, že nemuseli nič opravovať sa im stratí. Dúfajme, že to budú len hurikány, zemetrasenia, povodne, požiare a podobné veci, ktoré im zo srdca želám. To preto, aby sa USA zachránilo. V opačnom prípade bude priebeh asi taký, že akonáhle vypukne ekonomická kríza, vypuknú v USA sociálne nepokoje, občianska vojna. Potom bude musieť vláda USA zareagovať, alebo vyvolaním veľkej vojny vo svete a vyhlásiť aj u nich vojnový stav, alebo posťahovať vojská z Iraku a Afganistanu. To by ale Izrael nepripustil a vyvolal by konflikt s Iránom a USA. To by síce hneď bolo aj po občianskej vojne v USA a bolo by veľa na stavanie, ale nebude mať kto. Takto jednoducho.
HN 9.08
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.