Povieme si, také všedné, hudba. Ale zamyslime sa. Určite si spomeniete na určitú situáciu v živote, ktorú vám pripomenie nejaká skladba, alebo zase pri spomienke na nejaký dej sa vám hneď ozve v spomienkach určitá melódia, spojená s týmto dejom. Hudba má celkove veľký vplyv na jednotlivca, či celú skupinu.
Podľa hudby si vieme predstaviť aj život v tej dobe. Pri viedenských valčíkoch máme hneď pred očami veľké plesy, ženy krásne vyobliekané a mužov, ktorí boli skutočnými gentlemanmi. Nevadí, že to všetko až tak presne nebolo, ani nevadí, že všetci sa na tých tancovačkách nemohli zúčastniť. Ale predstavu máme a tá sa nám objaví hneď, keď sa započúvame do takého valčíka.
Keď začne hrať pekná polka, tak si hneď predstavíme veselú dedinskú mládež, pri veselých zábavách. Že to nebolo každý deň, je nám jasné, ale aj tak sa nám zdá, že to musela byť dobrá doba a ľudia museli byt oveľa lepší ako teraz. To už hovorí sama tá hudba. Jemná hudba robí ľudí jemnými a veselá zase veselými.
Minule som niekde čítal, že nejaký Maďar po rozchode s dievčaťom napísal skladbu, ktorá asi bola natoľko deprimujúca, že sa spája so smrťou. Veľa ľudí pri nej spáchalo samovraždy. Pri takej „Škoda lásky“, ktorá je obsahovo tiež svojim spôsobom smutná, to ale nikoho nenapadne, skôr ho privádza k tomu, aby to všetko nebral vážne, čo vážne je. Ide tu o tú melódiu. Veď slova pesničky sa dajú zmeniť, ako si to urobili Angličania a už tu bolo „vyvalte sudy“, čo už je veselšie.
Sú ľudia, ktorí nepočúvajú hudbu a verte, že je to na nich aj vidieť. Síce povedia, že počúvajú celý deň rádio, ale to je o inom. V rádiu máte veľa hovoreného slova, čo mení náladu, podáva síce informácie, ale málokedy pozitívne. Medzi tým bľabotom tá hudba zapadne a človek sa cíti viac vystresovaný, ako keby robil nadčasy. Hudba musí hrať tak, aby vám dávala ten pocit, ktorý potrebujete. Aby vám dodala energiu, keď ju chcete a robí sa vám dobre. Pustiť si dobrý dixilend, tak vám robota pôjde, že sa budete diviť. Samozrejme, keď nemusíte pri tom niekomu niečo vysvetľovať, alebo sa nemotá niekto okolo vás, čo ho tá hudba bude vyrušovať. Alebo nejaké šansóny, keď máte chuť sa uvoľniť a započúvať sa do skladieb, čo vám majú niečo povedať.
Melódie považujem za energiu s určitým kmitočtom, čo nás dokáže príjemne masírovať, keď je v tom kmitočte, čo potrebujeme, ale tiež nás vie úplne rozladiť, ba priviesť do agresivity, keď je presne opačná. Preto považujem za celkom samozrejme, že niekedy mám rád ľudovky, inokedy staré známe melódie a niekedy zase nejakú vážnu hudbu. Nálady sa nám menia, situácia za deň sa mení a preto máme rôzne nálady a k tomu nám pasuje rôzna hudba.
Kľudne si vypočujem skladby v cudzích jazykoch, aj keď slovám nerozumiem, melódia mi vyhovuje a to je postačujúce. Niekde som spomínal, že najveselšie pijanské pesničky majú Nemci. Poviete si a čo Česi? České pesničky „k pivu“ sú pekné, ale skôr clivé, ale nie tak humorné a veselé ako majú Nemci. Nielen to, ale spomínam si, že Nemci majú aj skladby, ktoré sú v celom národe spojene s konjunktúrou, teda ktoré „vyviedli „Nemecko z krízy. Nie také socialistické budovateľské, ale.... Napríklad v jenom období mali skladbu: „Poďte aj vy s konjunktúrou“ a začiatkom 80-tich rokov to bolo: „Popľujme si do dlaní.... a zaujímavé, že to boli obdobia, keď sa to skutočne po krízach rozbehlo. Viem, poviete si „oni sa rozbehli aj za Hitlera, za bubnovania“, ale to len hovorí o tom, čo chcem povedať.
Hudba, dobrá hudba, dokáže mobilizovať nielen jedinca, ale aj celý národ. Práve z tohto dôvodu by malo byť veľmi prihliadané na to, čo sa hrá v médiách. Nie, nemyslím na nejakú cenzúru. Naposledy ma prekvapili vianočné pesničky a skladby, ktoré boli síce vysielané, ale poslucháči chceli viac vianočných melódií a piesni, lebo im tie anglické nič nehovorili. O tom to je. Dnes máme toľko staníc, čo denne vysielajú, že by teoreticky bolo možné, aby si každý vybral čo sa mu páči. Ale nie je to tak. Hrá sa viac menej všade rovnako.
Nechcem povedať, že ako národ sme prestárly a mali by sa vysielať len staré pesničky, to nie. Ale chcem pripomenúť, že nie sme až takým mladým národom, aby hučali len anglické pesničky. Nie, ani tie by mi nevadili, keby boli dobré, ale mám dojem že tie anglicky spievané sa vysielajú pre to, že majú velmi jednoduchý a primitívny text, čo sa páči moderátorom vo vysielaní, lebo sú schopní ho pochopiť. Lenže problém vidím v tom, že táto moderná hudba, ktorá spočíva v rámuse a nie melodičnosti čo všade hučí, nepridáva nič pozitívne ľuďom, skôr sú z nej chorí, bez toho aby si to uvedomovali.. Znervózňuje pri nákupoch, vadí pri komunikácii, ruší deti a celkove vyvoláva nepríjemnú atmosféru. Všimnite si, ako sa vám niekedy uľaví, keď vyjdete z niekadiaľ, kde hrá hudba, čo vám síce priamo nevadí, ale uľaví sa vám, keď ste už vonku. Osobne sa veľa krát otočím a vyjdem z obchodu, kde je takáto hudba. Na druhej strane by som si vedel zase vo veľa obchodoch predstaviť v pozadí príjemnú hudbu, ktorá by navodzovala príjemnú atmosféru. Možno by sa mali zamyslieť odborníci, či by nemala hrať lahodná príjemná hudba v čakárňach, hoci aj u lekárov. Hudba má veľký účinok na človeka, ale zdá sa mi, že sa to využíva len pre tie negatívne účinky. Na oblbovanie, na presadzovanie angličtiny a tým aj ich nekultúry, myslené viac na USA.
Prečo by sa to nedalo skúsiť aj opačne. Vysielať hudbu, čo by ukľudňovala, čo by dodávala silu a chuť, čo by jednoducho motivovala a spríjemňovala život. Máte pravdu, na to sa nedá spoliehať. Preto si nájdite trochu času, sadnite si pohodlne, najlepšie ešte s niekým, s kým ste na rovnakej vlne a pustite si hudbu na ktorú máte chuť a ktorá vám niečo dá. Hneď sa vám bude zdať všetko jednoduchšie, dostanete silu a nebudete veriť, neskôr vám tá hudba bude pripomínať tie pekné chvíle.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.