Choď na obsah Choď na menu
 


     Sú banky potrebné? Samozrejme, že sú. Pre tých, čo tam pracujú, myslím tým pracovníkov a nie šéfov. Šéfovia všeobecne málokde pracujú a ako sa ukázalo vo finančnej kríze, aj z tej málo práce za veľa peňazí, vedia narobiť veľké problémy. Ale veď to je aj logické, za veľa peňazí, veľké problémy. Ale banky sú dôležité hlavne pre toho, kto má peniaze, veď tie svoje milióny nemôže mať v ponožke, či pod vankúšom. Keď si vložíte pár miliónov do banky budete váženým človekom a banka sa bude snažiť splniť vám každé vaše želanie, na ktoré sa vás bude snažiť nahovoriť. Budete dostávať novoročné želania vlastnoručne podpísané riaditeľom a všelijaké ponuky od banky, aby ste na nich zarobili, pričom samozrejme banka ešte viacej. Teda presnejšie povedané, banka má väčšiu radosť z vašich peňazí u nich ako vy. Vy by ste sa z nich rovnako tešili aj keby ste ich mali doma, ale banka nie. Tým pádom je jasné, že pre toho, ktorý má veľa peňazí je banka dôležitá len ako miesto, kde má relatívne bezpečne uložené peniaze. Ináč banku nepotrebuje.
     Keď sa vám podarí schudobnieť, nadobudnete dojem, že teraz bude pre vás banka dôležitejšia. Budete od nich chcieť požičať peniaze. Hneď ale zistíte, že banka je vlastne zbytočná, nepotrebná, lebo peniaze z nej nedostanete. Tí, čo sa vám tam klaňali, ako milionárovi, vás zrazu nebudú poznať a nebudú vám chcieť dať kredit. Prídete k názoru, že banka síce je stále na svojom mieste, keď ste ju nepotrebovali, mali oni o vás záujem a keď ju potrebujete, akoby zmizla. Pritom je jasné, že banka zarába na vašich peniazoch vždy, jedno či ich tam máte uložené, alebo máte od nich pôžičku. Akurát je rozdiel, že na vašich tam uložených peniazoch zarába viac, veď si len porovnajte, koľko banka dáva úroky na vklad a koľko percent sa spláca za poskytnutý úver. Okrem toho, pri vašom úvere hneď stúpne aj majetok banky, lebo hneď si váš úver pridá k svojej bilancii.
     Ale v banke sú špekulanti. Nie v každej, to by sme im krivdili, vlastne by sme ich robili múdrejšími ako v skutočnosti sú. Oni totiž popri tom, že sa vzájomne dohovárajú, čo samozrejme nepriznajú, ale je logické, ešte aj preberajú novosti jedna od druhej. Keď sa objaví nejaký ich nový produkt, teda ďalšia možnosť ako na vás zarobiť s tým, že vás presvedčia, že vlastne zarobíte vy, hneď sa objaví aj u druhej banky, samozrejme s iným menom.
     Pamätám si časy, keď sa ešte peniaze vyplácali pracovníkom do rúk, teda v obálkach. Dnes už je toto zvykom, len keď sa robí niečo na čierno a ako povedal verejne pán Rusko, nemusia to byť len obálky, ale on platí s plnými kuframi peňazí. Má to tú nevýhodu, že pri takomto platení banky na tom nezarobia, peniaze idú mimo a tiež sa ušetrí  na daniach, čo ale pri miliónoch už daňový úrad už nezaujíma. Škoda. Takže s tými výplatami je to jednoduché pre banku. Z účtu firmy sa odpíšu jeden deň a na kontá pracovníkov až o nejaký deň, čo pri tých sumách tiež niečo hodí pre banku na úrokoch. Okrem toho, keď pracovník dostal peniaze na ruku, len malá časť sa dostala do banky na sporenie a ostatné si našli cestu ďalej. Pritom banky platili dobré úroky na sporenie, lebo boli radi, že sa aspoň takto časť peňazí ku nim dostane. Preto niekto prišiel v banke s platením cez kontá. Týmto sa peniaze v banke udržia a teraz ste na rade vy, aby ste platili. Platíte za pohyby na účte, čo je ako vidieť ďalším, dobrým zdrojom peňazí pre banku. Takže oni majú vaše peniaze, zarábajú na nich a vy im za to ešte platíte. Že je to nelogické, vysvetlím na inom príklade, keď dáte k susedovi svoje auto, on bude na ňom jazdiť a vy mu budete platiť za to, že ide s vašim autom niekam z jeho dvora.
     Ale sú aj horšie veci. Osobne mám strach, že tie peniaze, čo sú v banke, nie sú vôbec dobre uložené. Prečo? Stačí, aby vypadla dodávka elektriny, hneď vám povedia, že im nefunguje systém a nemáte nárok na svoje peniaze. Alebo si predstavte tú dennú radu v bankách, aj keď ich narástlo ako húb po daždi a potom si predstavte tú radu, keby vypukla panika. Je to paradox. Voľakedy boli banky pružné a nemali ani počítače. Samozrejme vám dnes povedia, že robia s oveľa väčšími obnosmi a väčším počtom klientov a preto to tak dlho trvá. Lenže nikto sa ich neprosil, aby ponúkali to, na čo nestačia.
     Mám dojem, že by bankám pomohlo, keby začali zase niektoré firmy vyplácať peniaze svojim pracovníkom do obálok. Prišli by rýchlo na to, že dokážu aj rýchlejšie a presnejšie pracovať. Okrem toho ma mrzí jedno. Voľakedy banky čo zarobili a nezarábajú málo, išlo štátu. Dnes zarábajú viac a ide to do zahraničia. Bolo by zaujímavé sa dozvedieť, koľko tak u nás dostáva štát zo ziskov bank u nás, keď určite zahraniční majitelia vedia tak so ziskom manipulovať, že väčšina zmizne za hranicami, ešte predtým, než sa ako zisk objavia. Ale to nie sú len banky čo to takto dokážu, ale tu by to bolo zaujímavé vedieť, veď sa tu robí priamo s peniazmi.
     Takže sú banky dôležité? Banky sa urobili sami dôležitými. Nečestne, ale dnes to už tak chodí. Aj na drogy sa zháňajú klienti tak, že sa im prvé dávky dajú zadarmo a potom sa už platí. Banky postupovali rovnako. Najprv poskytli služby zadarmo, dnes chcú poplatky za všetko. Určite sa taktika nebude meniť. A potom, nezabudnime, že banky v nedávnej minulosti mali veľké straty aj keď len pre neschopnosť svojich manažérov. No a straty si budú chcieť nahradiť, takže zlacnenie ich služieb je asi v nedohľadne. Ale to je už medzi nimi dohodnuté.
6/9
 
 
 
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.