Choď na obsah Choď na menu
 


     Toto meno americkej základne na území Kuby sa spomína často. V poslednej dobe práve v spojitosti s väzňami, ktorých tam väznia Američania. Viem, pojem Američania je široký, spresnenie by malo byť USA. Ale tým sa nedostaneme ďalej, lebo nie je aj tak jasné či sú to vlastne väzni. Armády USA? Letectvá USA? Námorníctva USA? Alebo iných vojenských zložiek? Alebo ich tam len vojaci strážia a sú to väzni niekoho iného? Neviem, ale s touto nevedomosťou nežijem určite sám. Jedno je isté, že to nie su vojenskí zajatci. Jasné prečo. Lebo USA nevedie v súčasnosti žiadne vojny. Vojenské akcie, vojny sa podľa medzinárodného práva musia vypovedať, teda oficiálne oznámiť druhej strane. V USA sa voľakedy rozčuľovali, že ich Japonci zákerne prepadli na Havaji pár hodín, pred oficiálnym vypovedaním vojny. USA dnes okupuje a bojuje vo viacerých suverénnych štátoch roky bez toho, aby vypovedali týmto štátom vojnu. Logicky sú to teda teroristické prepady, čo sa udialo v Juhoslávii, Iraku, či Afganistane. Preto je záhadou, ako môžu držať USA nejakých pravdepodobných teroristov na Guantaname, keď to nie sú príslušníci ich teroristickej armády USA. Pripúšťam, že keby tých väzňov pochytali niekde na území USA, ako pripravujú atentáty, povedzme že by ich mohli nazvať teroristami, hoci svet by ich mal nazývať bojovníkmi proti svojim okupantom. Aj naši partizáni v SNP by dnes podľa kritérií USA boli obyčajní teroristi. Z toho si teda môžeme urobiť jasnú predstavu o koho sa jedna, keď niekoho USA nazve teroristom.
     Ale ďalej k týmto väzňom, aby sme si ukázali, za ako sprostých považujú Američania celý svet. Na Guantaname je okolo 240 väzňov. Teda aspoň toto číslo sa objavuje verejne. O tom, či je Guantanamo jediné miesto, kde USA protiprávne držia ľudí z celého sveta je viac ako otázne. Raz sa to možno prevalí a budeme žasnúť, že Stalinove gulagy nebolo ešte to najhoršie. No to sa nechajme prekvapiť. Títo väzni v Guantaname nemajú žiadny štatút. Nie sú vojenskými zajatcami, nie sú zločincami, lebo neboli súdení, nie sú nič, len podozriví ľudia, čo boli protiprávne a bez vedomia štátnych úradov unesení z územia svojich štátov, kde si kľudne žili, kým tam nevtrhli americkí vojaci ako teroristi, čo som už spomenul. Tak títo podozriví, miesto toho, aby boli postavení pred súd, samozrejme len vo svojom suverénnom štáte, sedia roky v klietkach na Guantaname. Treba pripomenúť, že USA je ináč za ľudské práva a proti obmedzovanie slobody. Jasne, že len tam, kde potrebujú vyvolať konflikty, čím potom zdôvodnia svoje teroristické zasahovanie. Tu ma napadá jedna spojitosť, že o čo bol Hitler slušnejším a charakterným človekom oproti americkým prezidentom. Ten aspoň normálne vypovedal vojny, aby napadnute štáty vedeli o čo sa jedná.
     Teraz, keď americký prezident chce zrušiť väzenie na Guantaname, ukazuje sa celá trápna skutočnosť s týmito väzňami. Je už celkom jasné, že títo zajatci nie sú teroristi a USA sa musia chtiac nechtiac zosmiešňovať pred celým svetom. Nevedia totiž, čo s tými väzňami. Nechcú ich vrátiť nazad odkiaľ ich uniesli, lebo že vraj by tam mohli byt zabití a preto hľadajú po štátoch, ktoré ovládajú, teda po štátoch NATO, aby si ich rozdelili. Neviem, či mám problémy s chápaním, ale čo trápi Američanov, keď tí ľudia, podľa nich zlí a škaredí teroristi, ktorých protiprávne roky väznili a mučili budú doma zabití? Veď keď sú to  teroristi, aspoň bude o pár teroristov menej. Zrazu taká starostlivosť o týchto bezprávnych ľudí. Nepochopiteľné.
     Ďalším paradoxom je, že niektoré štáty NATO,  sú ochotní prijať pár týchto väzňov. Dokonca sa skúma, aký štatút budú títo väzni v nových štátoch mať. Padli tu už úvahy, že by tam mohli dostať azyl. Ako u sprostých. Normálny človek, aktivista čo nejako bojuje proti vláde vo svojej krajine a je ohrozený na živote, nedostane v EU azyl ale teroristi z Guantanama áno. Azyl pre teroristov! No skôr by som tipoval, že sa jedná o  teroristov vycvičených na Guantaname, čo budú takto rozmiestnení po Európe, aby tu podľa pokynov z USA robili sabotáže a destabilizovali jednotlivé krajiny podľa príkazov z USA. Že to ide poznáme z Ukrajiny, teraz z Iránu. Veď inač to nemá logiku. Ale asi sme takí sprostí a tiež naše vlády, že sa zase ustúpi USA za nejaké pofiderné prísľuby, alebo osobné výhody politikov a týchto ľudí z Guantanama prijmeme. Čo na tom, že to bude stáť kopu peňazí, veď sme všetci bohatí a prečo by sme neurobili aj u nás šťastnými tých podozrivých teroristov, ktorí chudáci tak trpeli. A že trpeli v rukách USA, to je vedľajšie. Teraz zaplatíme za to našimi peniazmi, aby títo ľudia boli spokojní, boli pod dozorom a by nerozprávali, čo zažili. Alebo aby nám v prípade potreby vrazil nôž do chrbta, veď prečo by nemohli zase oni ďalej cvičiť ďalších teroristov, už priamo v štátoch kde budú. Nelogické? Také väzenie a s použitými metódami rokmi muselo zlomiť každého väzňa a ten bude robiť čo sa mu prikáže. O tom netreba ani najmenej pochybovať.
6_9
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.