Choď na obsah Choď na menu
 


       Začni a dostaneš silu. Neviem, niečo také by malo byť aj v Biblii. Tam tú silu  dostaneš od Boha. V konečnom efekte to nehrá rolu, ale skutočne to funguje. Silu na dokončenie toho, čo robíš dostaneš. Pozor, tu je ale malý háčik, ktorý sa nikde nespomína. Ten si tam dovolím doplniť ja. Preto by to malo vyzerať takto: ,,Začni a dostaneš silu na dokončenie začatého, pokiaľ nestratíš motiváciu.“ Bodka. Tá motivácia sa nikde nespomína a tá je tam veľmi dôležitá. Mám dojem, že aj týmto nás chceli tvorcovia Biblie oklamať. Ale mysleli to možno aj tak dobre.

      Motivácia, motivácia. Ono sa to povie, ale aká motivácia a ako sa motivovať, alebo ako sa nechať motivovať? Poznáš ten príbeh o tom zajacovi, čo ho naháňal pes? Nevadí, bolo to tak, že pes naháňal na poli zajaca, ale nechytil ho. Ostatní psy sa začali tomuto psovi vysmievať, že zajaca nevedel chytiť, aj keď o sebe tvrdil, že je najrýchlejší pes. Pes im na to odpovedal:

„V tomto prípade, bol zajac viac motivovaný ako ja. Mne išlo o zábavu a jemu o život. Preto som ho nemohol chytiť. Veľmi múdry príbeh. Ale vyplýva z neho, že strach o život je dobrá motivácia. Je?

      Zoberme si druhý príklad. Noe a jeho loď. Noe začal stavať loď, lebo to dostal nariadené z hora. Aj ostatní ľudia to vedeli, videli čo robí Noe a nemotivovalo ich to. Možno ich odradilo to, ako sa chudák  Noe asi desiatky rokov trápil so stavbou lode a ja ho dodnes ľutujem, lebo si neviem predstaviť, ako si obstarával a transportoval materiál a ako opracovával tie obrovské kusy dreva bez motorovej píly a žeriavov. Pravdepodobne, podobné pocity viedli ostatných ľudí k tomu, že si povedali, radšej si užijem tie zostávajúce roky pohodlne a bez práce a nech sa potom stane, čo sa má stať. Takže ich blízkosť smrti nemotivovalo k tomu, aby prežili aj keď by to s drinou asi išlo. Možno to bolo tým, že sa smiali Noemovi, že keď už tak ten hore chcel jeho záchranu a tých zvierat, mohol tú loď pre neho objednať niekde v lodenici. Ktovie? Veď aj na Titaniku, keď sa už potápal, ešte ľudia nechceli veriť, že už je zle.

      Podobne sa to zdá aj teraz, ale s našou celou Zemou. Keď už tu rozpravám o Titaniku, tak ma napadlo, kam človeka môže zaviesť zlá motivácia. Jeden psychiater sa chválil kolegom, ako úspešne vyliečil jedného svojho pacienta, čo trpel strachom z vody. Vyliečil ho tak dobre, že ho motivoval ísť na plavbu loďou  a pacient to skutočne dokázal, ako to stálo v telegrame, čo ukazoval psychiater. Telegram bol odoslaný z paluby Titaniku.

      Takže motivácia. Ono to bude asi tak, že každého motivuje niečo iné. Asi v tom zmysle. „Někdo ma rád vdolky, jiný holky.“ Viem si predstaviť toho druhého, že pre vdolky sa ani nezdvihne ku stolu.

      Teda to, čo jedného motivuje, druhého nechá chladným. Niekto chce vidieť svoje meno a fotografie v novinách a ide do politiky. Je to dlhodobá všelijaká činnosť, ale niekedy to vyjde. Druhý, radšej vyhodí do vzduchu budovu a píše sa o ňom tiež. Čo môže z toho vyplývať? Asi nič. Kto chce byť v novinách, vždy nejaké svinstvo dokáže urobiť, aby sa mu to splnilo. Jediné, čo je isté, že ich motivovalo to isté. Byť v novinách. Snáď z toho vyplýva jedno, že zo zlým skutkom, myslená je tým aj politika,  sa skôr dostaneš do novín a na dlhší čas, ako s nejakým dobrým skutkom.

      Takže ďalej. Je taký zaujímavý príklad, kde akoby pravidlo motivácie nefungovalo. Kde? V škole. Zoberme si, že máme jednu triedu, kde je pár (doslovne dvaja, ako vždy) jednotkárov a ostatní, sú tí ostatní. Tu by malo platiť, že tí s tými horšími známkami, by mali mať väčšiu motiváciu, získať lepšie známky, ako tí jednotkári. Veď lepšie ako jednotka aj tak nie je. Ale nie je to tak, tí horší zostanú vždy tými horšími. To je jedna kuriozita.

      Opačný jav je zase tento. V živote sa skôr presadia ľudia pochádzajúci z chudobných pomerov, ako tí z bohatých rodín. Tu je to plne pochopiteľné s motiváciou tých chudobných, ktorí chcú žiť lepšie. U tých rozmaznaných a bohatých zase chýba motivácia, lebo majú už aj tak všetko. U týchto je jasné, že okolie ich zo začiatku akceptuje pre ich meno a bohatstvo, ale neskôr upadnú, práve z dôvodu nedostatku motivácie. Veď sa vži do ich situácie. Milióny už má a načo ďalšie milióny? A koľko ďalších? 5,10,20 miliónov, alebo viac? A načo? Jasný prípad, že ich to väčšinou prestane baviť a miesto dopredu, zastanú a zastaviť sa v obchode, to je už pohyb dozadu. Jasné.

      Niekto povedal, že svet je plný skrachovaných géniov. Byť géniom, jedno v akej oblasti, podľa mňa už niečo znamená. Prečo je teda svet plný takýchto skrachovaných ľudí, čo majú otvorené dvere do sveta? Nezvládli svoje postavenie, zľakli sa budúcnosti, spohodlneli, precenili sa, podcenili sa, nedokázali sa ničím viac nadchnúť, nedokázali sa motivovať? Neviem, asi tam bude zo všetkého trochu.

      Niekde som čítal o takom malom teste. Ide test u malých deti. Či sa dá použiť na to, aby sa zistilo, ako sa dajú neskôr motivovať a či budú mať výdrž a pevnú vôľu? Možno. Vyskúšaj, ak máš možnosť.

      Jedná sa o test s deckom okolo 3 rokov. Koho to bude veľmi zaujímať, určite si to zistí všetko presne. V princípe, ide o to. Dieťa sa nechá na chvíľu v izbe s tým, že sa mu tam položí cukrík, čo už pozná. Vysvetlí sa mu, že keď ho nezje a počká, kým sa vrátite, tak potom dostane 3 také cukríky. Má ísť o to, či dieťa vydrží počkať na viac cukríkov, alebo sa rozhodne zjesť radšej ten jeden.

( podotýkam, že test nie je na overenie, či si dieťa myslí, že  sa ti dá veriť ). No a výsledok, keď dieťa vydrží počkať na tvoj návrat a teda 3 cukríky, má predpoklad, že bude mať pevnú vôľu, lepšie vyhliadky v živote. Ja si myslím, že aj lepšiu schopnosť sa motivovať.

      Teda mal by to byť typ úspešného človeka. Pokiaľ to nevzdá a o tom test nič nehovorí.

Takže  motivácia, motivácia je ten kľuč k úspechu.

 

   

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Odkaz pre Mira

(Pozdrav od Juraja, 7. 4. 2010 10:57)

Juraj sa ozve, až keď bude pri počítači, našiel nad B.Bystricou zhod od 18-násťstoráka, ale len jeden paroh. Niesol Ti ho, ale mal by sa Ti ohľadne toho ozvať poľovník, policajt z BB, dal mu Tvoju mailovu adresu, aby ste sa dohodli čo a ako s parohom.

Motivácia

(Tomáš Hatala, 11. 3. 2010 14:05)

Zdravím, tento článok má čosi do seba.Inak sme sa stretli 9.3.2010 v lesoch nad Kováčovou som šiel s kamarátom z polovačky a vy ste opekali s polovníkmi, vtedy som povedal ze si pozrem vašu stránku a stálo to za to. S pozdravom Tomáš

Cesta je cieľ

(Marián Rajňačok, 6. 3. 2010 20:28)

Motivácia je podľa mňa motorom ľudstva. Pomáha človeku dostať sa z aktuálnej situácie do inej, ktorú považuje za lepšiu. Je vidinou cieľa, ku ktorému vedie viacero ciest. A tie sú legálne aj nelegálne, rýchle aj pomalšie, morálne a naopak neetické. Tu už hrá úlohu charakter. Množstvo motivačnej literatúry, najme v poslednej dobe sa orientuje len na konečnú fázu, na cieľ motivácie a propaguje prostriedky, ktoré nie sú práve ľudské. Účel nesvätí prostriedky. Ak je cesta aj cieľ posvätná a prospešná a dokonca s duchovnou podstatou, tak je motivácia veľkým darom.