Choď na obsah Choď na menu
 


     Pre veľa ľudí je to novinka, ale je už veľa rokov skutočnosťou. V Strednej Amerike je štát Costa Rica (Kostarika), čo žije už dlhé roky ako štát, ktorý nemá armádu. Pritom sa v tejto oblasti všade dookola veľa a dlho bojovalo. Pripomeňme si hneď susedný štát Nikaraguu, kde sa bojovalo veľmi dlho a tvrdo a neďaleký štát Kolumbia, kde sa bojuje stále. Dokonca aj druhy sused, Panama, hoci mala armádu a dokonca vyzbrojenú zbraňami z USA, vycvičenú expertmi z USA, bola nakoniec štátom USA prepadnutá. Costa Rica nie. Nemá armádu, ale nemá problémy. Nemám internet, aby som zistil, od kedy tam nemajú armádu, ale je to už pár desiatok rokov. Naposledy mali akýsi konflikt s Nikaraguou v roku 1985. Nie, nemýľme sa nie je to neutrálny štát, ktorého neutralita musela byť inými štátmi akceptovaná. Vôbec nie, jednoducho si zrušili armádu. Idea na Nobelovu cenu. Lenže nie je asi v zmysle demokratických veľmoci, ktoré by tam radi predávali zbrane a vyvolávali vojny.
     Odbočme k neutrálnemu Švajčiarsku. Určite by ste povedali, že tam armádu nemajú, lebo ako uznaný neutrálny štát ju nepotrebujú. Omyl. Švajčiarsko je po zuby vyzbrojené a veľmi moderne. Akurát nepočíta s agresiou, ale sústreďuje sa na svoju obranu. Švajčiari sami hovoria, že majú primnoho zlata a to treba vždy chrániť. Nielen to. Počul som reláciu v rádiu / DW/, kde rozprával švajčiarsky dôstojník, že sú pripravení sa brániť príchodu utečencov, v prípade konfliktu v Európe. Dokonca popisoval, že majú špeciálne vybratých vojakov na motorové člny, čo by potápali guľometnou paľbou lode a člny, čo by chceli priplávať cez Bodensee (Bodamské jazero) do Švajčiarska. Lode a člny naložené deťmi a ženami, preto ten špeciálny výber vojakov, čo by to dokázali. No pri tom pomyslení mám dojem, že mi aj švajčiarska čokoláda prestáva chutiť. Odôvodnenie Švajčiarska je také, že môžu prijať len obmedzený počet utečencov, lebo ich štát je malý. Zdôvodniť sa dá všetko, ako sa zdá. Teda oni majú silnú armádu a vydávajú na ňu veľa peňazí, čo si na druhej strane môžu hravo dovoliť. Veď určite by pri nejakom európskom konflikte na tom zase zarobili tým, že po vojne by si zase veľa mŕtvych neprišlo vybrať svoje peniaze a tie potom zostanú u nich, ako po Židoch v poslednej vojne.
     Československo pred rozpadom a odzbrojením malo dobrú armádu Dokonca aj najmodernejšie ruské raketové systémy. Ale viac naspäť, pred druhou svetovou vojnou, si Hitler veľmi pomohol  s československou výzbrojou získanou bez boja. V 1968 podpísal ruský dôstojník prevzatie jedného muničného skladu s miliónovými a miliónovými hodnotami v Čechách na jednu malú stranu poznámkového bloku. Vytrhol stránku s 3 riadkami a dal československému dôstojníkovi. A muničák bol v ruských rukách. Našťastie to vrátili. Preto sa zdá, že armáda u nás je zbytočná.
     Ale teraz sme sa odzbrojili sami, tak aspoň na to môžme byť hrdí, že tie miliardy sme znehodnotili sami. Sami sme si našetrili, sami zničili. Akurát sme si nechali radiť. Nemôžem povedať, akoby sme boli sprostí, lebo sme boli sprostí. Ale sprostosť nás neopustila ani dnes. Dnes naša bojov neschopná armáda, za naše peniaze robí prácu za druhých. Nám stačí počuť, že naši vojaci su dobrí, spoľahliví a pustia sa ďalšie milióny na podporu agresívnych vojen, čo sa nás netykajú. Keby sme mali tu múdrosť tých latinov v Costa Rice. Keby, keby.
     Boli by sme predali našu vojenskú techniku do Iraku, veď by ju tam USA hneď zničili. Rozpustili by sme armádu a založili organizácie pre výcvik na protiteroristické boje. Boli by sme cvičili, ako arabov, tak židov, bielych, čiernych, teda každého, kto by zaplatil. Za tie peniaze sme popri „proti teroristoch“ mohli vycvičiť na terorizmus naše obyvateľstvo a tých, čo by si to zase zaplatili. Veď to isté robí USA, vycvičí irackú armádu a potom ju napadne. Vycvičí Taliban a potom proti nim bojuje atď. atď. Akurát my sme s USA mohli dohodnúť províziu a USA by nám platilo, pri porážke nami vycvičených teroristov. USA na vojnách zarába, tak by sa podelil. Síce takto zarába ešte viac, keď bojujú za neho druhí so zbraňami, na ktorých zarába USA.
     Boli by sme aj my bezarmádny štát. Hrdo by sme to nadniesli na OSN, a všade, kde by to radi videli. Samozrejme, že by sme zároveň požiadali celý svet, aby podporil tuto myšlienku a nech sa pridajú. Nikto by sa nepridal, ale to by vôbec nevadilo. Nezabudli by sme tiež požiadať všetky štáty a inštitúcie, aby nám pomohli v prípade, že by sa našiel nejaký agresor a napadol nás. Samozrejme by nás nikto nenapadol, lebo by sa za takéto niečo hanbili, napadnúť bezbranný štát. Fuj, aká hanba. Nie nikto by to neurobil okrem Maďarska, to oni budú robiť stále. Ale prepočítali by sa, lebo naše vycvičené obyvateľstvo by v Maďarsku urobilo taký teror, že by si išli naspäť ochraňovať Budapešť. Určite by sa na našu stranu pridali aj u nás vyškolení zahraniční teroristi a proti teroristi. Z vďačnosti a z možnosti si precvičiť naučené. Ani NATO by sme na svoju ochranu nepotrebovali. Hlavne nie také NATO, kde máme aj nášho jediného  nepriateľa.
     Jaj, keby sme len mali niekoho takého múdreho, ako mali v tej rozvojovej krajine. Ušetrené peniaze na armádu, by sme rozflákali ako celý ten majetok štátu, čo sa roky budoval za socializmu a teraz je v rukách podvodníkov. Len si predstavte o koľko milionárov, podvodníkov by sme mohli ročne mať. A to len tak, bokom, za ušetrene peniaze na armádu. Ďalších milionárov by sme mohli mať z tých peňazí, čo teraz vyhadzujeme na Irak, Afganistan, na židov a podobne. Veď takto sú to skutočne vyhodené peniaze a keby sa u nás rozkradli, presa by len zostali doma. Taká škoda.     Síce by sme museli odpočítať par milionárov, čo získali peniaze ako províziu na nákup predraženej starej techniky so Západu pre terajšiu armádu, ale to by stále stalo za to. No nemali sme také múdre hlavy. Možno sme mali, ale boli tak zabratí do podvodov a tunelovania, že sme o tuto možnosť prišli.
     Tak teraz musíme s nebojaschopnou armádou trčať v spolku s najagresívnejším štátom na svete, s USA. Nejde len o to, ale ešte nám padne na krk, druhý najagresívnejší štát, ako partner, aby sme za neho ťahali gaštany či míny z ohňa. Izrael. A ten vyprovokuje určite niečo, na čo sa bude dlhšie spomínať, ako na to, že oni zapríčinili smrť Ježiša. Toto sa im akosi rýchlo zabudlo. Ale keď zatiahnu USA do vojny proti Iránu a Sýrii, to už len bude show. A my blbečkovia, prídeme ku vstupenke, ani nevieme ako. Keď nič iné, vstupné budeme platiť, to je isté. Ale bude za to odmena. Budeme môcť do USA bez víz, hoci neviem koho to trápi. Ísť do USA je niečo ako pornofilm pre malé decko. Chce ho vidieť, lebo sa o tom rozpráva, ale potom nechápe, prečo sa o tom rozpráva. Ale budeme môcť ísť a to sa počíta. Že to nestojí za to a že za to draho zaplatíme, to nechceme vidieť. Vyzerá to, akoby sa na tejto veci s vízom angažovali naši neschopní politici, čo si nevedia nájsť niečo také múdre, ako zrušiť našu armádu a vystúpiť z NATO.
     Dôvod by sa našiel jednoducho. Terajšie NATO je agresívny spolok teroristov, ktorí bojujú agresívne vojny a mimo štátov NATO, čo je už v rozpore s jeho zakladajúcim protokolom. Okrem toho NATO stále viac a viac obkľučuje Rusko, ktoré sa už nenechá  prekvapiť. A čo je najviac zarážajúce,  USA dnes bojujú za záujmy Izraelu, ktoré nie je v NATO. Takže dôvodov na vystúpenie je dosť, len našim politikom chýba sedliacky rozum a asi aj znalosti z histórie o tom, že sme sa málokedy ponáhľali angažovať sa do niečoho a keď sme to urobili, dopadlo to zle.
HN12-7  
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.