Choď na obsah Choď na menu
 


      Všetko sa mení a ide dopredu. .Najlepšie je to vidieť snáď na tom, že dnes si kúpite hoci aj malú vec, napríklad mobil a dostanete k nemu výrazne väčší návod ako je telefón.. Neviem, možno by sa dalo povedať, že ľudia sú hlúpejší a potrebujú návod, čo voľakedy nebolo treba, lebo vtedy sa učilo jeden od druhého. Alebo sa návodmi snažia dnes ľudia vyhnúť chybe, čo sa stala už dávno a má katastrofálne následky? Prečo? Zdá sa vám svet v poriadku? Ste spokojný so sebou? No a ja si dovolím tvrdiť, že viem dopredu aj vašu odpoveď a aj prečo sa to stalo. Nie ste spokojný, svet nie je v poriadku. A prečo? Preto, lebo Stvoriteľ síce všetko stihol porobiť za šesť dní, ale v nedeľu ešte odpočívať nemal.
      Nechcem ho kritizovať a vyhadzovať mu na oči všelijaké jeho chyby a poukázať na to, že keby si na tú svoju prácu zobral viac času, bolo by to lepšie. Nie, v nedeľu sa mal venovať síce menej namáhavej práci, ale o to dôležitejšej. Mal vypracovať návod na používanie pre Adama a Evu. Myslím tým, dať im niečo do ruky, keď ich už vyhodil z Raja. Bolo to nezodpovedné a za túto chybu trpíme dodnes. Prekvapuje ma, že to Stvoriteľ dopredu nevedel, ale …Je síce pravdou, že keď sa neskôr pozrel po svete, tak dal, predpokladám tým najhorším, (veď dobrí by to nepotrebovali), teda Mojžišovi pre jeho židovský národ aspoň desatoro tých základných pravidiel, ako by sa mali správať, aby boli hodní mena človek, ale zase to dopadlo zle. Tí sa toho nikdy nedržali, ani nedržia a asi ani nebudú. Ostatní sa im prispôsobili, čo mohol ale Stvoriteľ zase dopredu vedieť.. Tak tu máme to, čo máme.
      Ten návod mohol byť pomerne jednoduchý. Stačilo keby tam bolo pár strán, ako zaobchádzať s telom, čo mu dávať, čo mu nedávať a podobne. Hlavne tam malo byť upozornenie, že telo je NÁVYKOVÉ. A že telo nie si ty, to je vlastne len tvoj hardwer. .Softwer, teda ty, by mal ako aj v počítači rozkazovať a nie opačne. Keď tvoje terajšie telo ráno zvykneš na silné raňajky, bude ich chcieť, keď na veľa vody, bude ju potrebovať, na veľa jedla, bude to chcieť. Na veľa spánku, či alkohol, drogy, všetko to telo zoberie, zvykne si a dokonca bude chcieť z toho stále viac a viac. Samozrejme dovtedy, než ho nezvykneš na iné. Hovorí sa, že zvyk je železná košeľa, ale za tri dni sa dá dostať aj zo železnej košele a aj to stačí k zmene zvyku. Funguje to, len treba veriť v softwer, teda sebe.
      Malo tam byť uvedené, že nič neničí telo tak, ako nedostatok pohybu. Pohyb ku chladničke, alebo k autu, nestačí. Tak isto tam malo byť, aby si človek nevyrábal taktiež iných bohov z lekárov. Telo vyzbrojil tak na prežitie, že nebolo treba stvoriť lekárov. Ľudia stále žijú s tými rovnakými chorobami a umierajú na ne, ako pred tisícročiami, ale pozrite sa, koľko ľudí a firiem sa dokáže na tom priživovať. Je síce pravda, že voľakedy ľudia zomierali bez toho, aby vedeli na čo, ale či človek musí vedieť na čo umiera, keď ho aj tak väčšinou len trápia a len predlžia trápenie, je podľa mňa otázne.
      Veľký dôraz tam mal byť, aby človek nepodľahol reklame. Skúste zubnou kefkou s pastou, ktorá je najviac vychvaľovaná v reklame, aspoň 20 minút behať krúživo na jednom mieste po kapote vášho nového auta. Lepšie po susedovom. A to je len približná doba umývania zubov za týždeň a čo to spraví rokmi? Auto máte na dva-tri roky, ale zuby by mali vydržať celý život. A to je len slabý príklad.
      Taktiež by tam malo   byť, že jednoduché veci riešiť jednoducho. Napríklad na pálenie záhy netreba sa napchať škodlivými chemikáliami, aj keď majú formu tabletiek, ale stačí zjesť surovú mrkvu alebo kukuričné pukance, samozrejme bez masla. Trápiť sa len s vecami, čo budú dôležité aj o päťdesiat rokov, ostatné problémy za to nestoja. Hlavne tam malo byť, čo má byť cieľom života, tak ako je to v pravidlách pri hrách. Lebo takto   je život ako nevydarená hra bez akýchkoľvek pravidiel. Ako keby na futbalové ihrisko bez bránok prišla stovka hráčov a každý s vlastnou loptou v rovnakých dresoch.. A to bez rozhodcu.
      Dôležité, čo by tam malo byť je aj to, že človek sa nesmie ľutovať. Ľutovať sám seba a ešte snívať o pomste, to zničí spoľahlivo každého a to velmi rýchlo. Malo by tam stáť, že človek je nadstranícky a strany sú len na rozbíjanie vzťahov medzi ľuďmi. Že človek musí veriť v seba a keď na to nemá, tak až potom cirkvi.
Neviem, či záverom alebo hneď v úvode by malo byť napísané, že sa nedáva žiadna záruka, ani na prežitie, ani na zdravie, ani na bohatstvo ani na lásku, jednoducho na nič.. Ušetri sa sklamanie a škrípanie zubami.
      Aby to ale nebola až taká smutná záležitosť, mohlo by tam byť napísané, že aj tomu s najväčšou smolou v živote nebude zobraté nič viac, ako mu bolo dané. Môže to byť od konkrétnych   veci a končiť takou normálnou vecou ako je život, čo je tiež len dar.
 A dôležité, nesmelo by toho byť veľa, lebo obsiahly návod sa málokedy číta. Dôkazom toho je, že už vlastne bolo napísane všetko múdre, čo sa týka života, ale nikto sa toho nedrží. Možno aj preto, že v živote nejde o život, aj tak každý zomrie, ale o to ako svoj život prežiješ.
      Väčšinou by návod nebol zlý, lebo skoro každý v starobe tvrdí, že keby vedel, žil by ináč.....
HN 5 O9
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.