Choď na obsah Choď na menu
 


ČO MI Z TOHO VYCHÁDZA?

     Skôr, či neskôr si každý položí otázku: „Čo je vlastne zmyslom života?“  Čím je človek starší,  stáva sa otázka zaujímavejšia. Možno je to tým, aby človek aspoň na poslednú chvíľu niečo zmyselné v živote urobil. Lenže, čo je to zmyselné? Ale zaujímavým je jeden fakt. Takúto otázku si kladú ľudia už dlho a to aj ľudia veľmi úspešní. Umelci, nositelia všelijakých cien a nositelia všelijakých medailí. Presne to chcem povedať, že keď ani oni, úspešní, na ktorých sa pozerá svet, sú v mediach, si kladú túto otázku, znamená to, že ani v tom svojom úspechu zmysel života nevidia.

     Ale čo si má myslieť, taký obyčajný človek. Samozrejme, sú ešte celkom neúspešní, teda väčšina obyvateľstva na Zemi a čo si majú myslieť tí? Vlastne, vychádzajme z toho, že tí  si asi ani takú otázku nepoložia. Skôr  to, čo budú jesť, čo budú piť a kde sa dnes vyspia. Teda, tie základné veci, čo riešia zvieratá tiež každý deň.

     Takže, čo je zmyslom života? Najdôležitejšie, čo každého napadne, je že prežiť. Lenže čo prežiť? Prežiť zo dňa na deň? Dobre, možno je to odpoveď. Áno, zmyslom života je prežiť zo dňa na deň. Lenže hneď je tu iná otázka, ale načo prežiť zo dňa na deň? Aby som si zase kládol otázku, čo dnes jesť, čo dnes piť, či kde budem dnes spať ? To asi ťažko, to by veľký zmysel ľudskému žitiu nedalo. Alebo sa ráno zobudiť s tým, že dnes chcem dobre pracovať? A včera si nepracoval dobre? Zajtra nemáš v pláne dobre pracovať? A načo chceš dobre pracovať? Aby si dostal peniaze? Peniaze? Plat? Keď vieš, že o pár kilometrov ďalej, v inom štáte za takú istú prácu platia 5 krát viac? Radšej zabudni, na takú blbú rannú myšlienku. Aby som bol lepším, ako kolega? Potom sú tu ďalší a ďalší lepší kolegovia... to tiež nedáva zmysel. Aby o mne písali v novinách. To je lepšie byť nejakým Hitlerom, či Leninom, o nich sa aj dnes píše, ale mal zmysel ich život? Alebo ich práca? Jeden bol Žid, druhý proti Židom, aj na jedného doplatili milióny, na druhého viac. To nedáva zmysel. Možno by dávalo, keď si oni mysleli, že musia nahradiť v ich dobe niečo podobné ako mor, čo vyničilo v stredoveku milióny ľudí. Ale je zmyslom zabíjať ľudí?  Vylúčiť sa to nedá, lebo ľudia sa vždy zabíjali a tí najúspešnejší v tomto, sa objavujú v učebniciach a ešte aj po veľa rokoch sa o nich rozpráva. Lenže je to zmysel života, aby o vás po smrti niekto rozprával? Blbosť! Alebo nie? Alebo opačne, je zmyslom života, aby o vás v súčasnosti písali v novinách? Alebo aby ste sa objavovali v televízii? Povedzme že hej, ale potom je tu otázka, v akej veci, alebo prečo sa máte objavovať v mediach? Že ste pekná, s pekným poprsím, o ktorom aj neodborník vie, že o pár rokov vám poprsie padne na kolená? Ale pre tú chvíľu, kým sa ešte držia hore? 

     Alebo, že ste dobrým a z toho nakradnutého dávate dary chudobným? Alebo naopak, že ste zlým a hovoríte, že aj Židom sa prepieklo zabitie božieho syna, prečo by nemalo v menšom prejsť aj niečo mne? Ľudia sú zlí, vždy ich zaujíma viac zlo, ako je dobro, tak načo byť potom dobrým? A pre koho dobrým? Aby som nemal hriechy? Hriechy, ktorých má ten farár oveľa viac ako ja, či ty? A čo je zmysel života, byť bez hriechov? Asi nie, keď sa vymýšľajú stále ďalšie a ďalšie zákony na obmedzovanie zla, hoci paradoxom je, že sa nepíše o tých, čo zákony dodržujú, ale o tých, čo po nich šliapu. Je zmyslom byť bohatým?  A čo je to byť bohatým? Mať milióny, keď existuje ešte nepomerne, nepomerne viac peňazí? A načo byť bohatým, aby si robil zle, či dobre, alebo len preto, aby si si robil čo ty chceš? Keď budeš robiť zle, veľa iným to bude robiť dobre, keď budeš robiť dobre, veľa iným to bude robiť zle. A keď si budeš robiť čo chceš, to môže robiť dobre tebe, teda momentálne, ale neskôr sa to ukáže ako zle pre teba. Keď si nebudeš robiť čo chceš, tak to zase všetko nemá význam, ani peniaze, ani tvoj život. A robiť iným dobre? To už je v praxi vyskúšané a zhrnuté v porekadle: „Pre dobrotu na žobrotu,“ ako hovoria Maďari a asi preto nie sú dobrými. Alebo mať veľa úspechu u žien, či mužov? Bože, koľko miliónov zaujímavých ich ešte behá po svete  a všetkých nestihneš, takže skúšať aj tu rekordy je nezmyslom.

     Každý deň niečo dobré zjesť? Vypiť? To je podobný problém ako s tými mužmi, či ženami, všetko aj tak nezvládneš, tak načo sa snažiť. Vzdelávať sa, veľa čítať, byť múdrym? Že by to bolo zmyslom života? Byť múdrym, znamená byť pre väčšinu hlúpym, lebo väčšina nechápe, o čom rozprávate. Takže, kde je ten zmysel života? Rozmnožovať sa a nechávať svoje gény putovať svetom ďalej? Možno bolo zaujímavým voľakedy, keď vojaci bojovali proti sebe v osobnom súboji, prežil lepší a ten šíril svoje gény ďalej. Dnes? Nejaký kretén od počítača, čo zničí s bez pilotným lietadlom na druhom konci sveta  za poobedie desiatky lepších, ako je on, sa večer v bare ožerie ako prasa a šíri svoje gény so ženami, čo síce niečo stoja, ale určite nie za to.. To má byť zmyslom života?

     Postarať sa o rodinu? No, to by možno stálo za to, ale nezabúdajme, že sme každý originálom - indivíduom, čo prišlo na tento svet s nejakou úlohou na poučenie sa. Čo keď oni majú svoj život pretrpieť ako alkoholici a váš majetok im to umožní.... Pomáhať druhým? Druhým môžeš pomôcť len keď si oni chcú nechať pomôcť. Keď si nenechá, bude ťa využívať, ale nepomôžeš, skôr možno naopak. Poznáš tú hranicu? Keď nie, asi ani toto tým zmyslom života nebude. Možno aj preto okrádala tá svätá Matka Tereza svojich pacientov a radšej strkala peniaze do Vatikánu. Mohlo by byť dobrým zmyslom života, byť dobrým ako Pápež? A je ten dobrý? Ten nemôže predsa žiť kľudne s tými podvodmi a klamstvami. Tým čo sa deje s cirkvou ako firmou, jedine, že by bol neveriaci.  A čí život bol zmyselnejší, nejakého talianskeho mafiána v USA, čo finančne umožnil byť J.F. Kennedymu americkým prezidentom, alebo toho poľského svätého  pápeža čo platil milióny pre Solidarnosť do Poľska, na pád komunizmu, čím Vatikán získal zase svoje majetky, ale na úkor miliónov  ľudí? Takže, podľa čoho posudzovať zmysel života? Inými slovami: „Takže v čom je zmysel života? Asi v jeho nezmysle. Lebo život zmysel nedáva.“