Choď na obsah Choď na menu
 


CENA ĽUDSKÉHO ŽIVOTA

     Často spomínam na článok v honduraských novinách, kde zistili, že tam má ľudský život cenu pár dolárov. Teda toľko, čo stojí mobilný telefón, lebo tam vás pre taký telefón kľudne na ulici zabijú. Podľa takéhoto kritéria je ľudský život na Slovensku veľmi drahý. Totiž tu sa zabíjalo a zabíja pre oveľa vyššie ceny. Spomeňme si na zabitých mafiánov, na takzvané biele kone, tam sa zabíjalo pre ťažké milióny. Alebo taký Valko. Ale nebuďme zase hrdí, že sme lepší, či vzácnejší ako v banánovej republike. Aj tu vás zabije Cigán pre pár drobných, čo nám kazí priemer. Vlastne tu stačí, aby ste boli starý a môžete sa báť o život. Je to o tom, že za „totality“ sme boli policajným štátom
- podľa kritérií Západu - a nevraždilo sa tu a dnes, keď máme nepomerne viac policajtov s autami, vyzbrojených a mobilných, je vraždenie na bežnom poriadku. A ešte sa vrahovia púšťajú, aby sa mohli opakovať. Z tohto by vyplynulo, že v kapitalistickom zriadení cena života padá.
     Ale ako som písal, že život mafiána je drahý, tak ako to vlastne je? Máte pravdu v tom, že ide o to, ako sa na to pozeráme. Ako všetko aj toto má aspoň dve strany. Jednu z hľadiska toho, kto má zo smrti človeka výhodu a iné je hľadisko obete. Poďme na to od jednoduchého prípadu. Keď u nás Cigán zabije dôchodcu, pre neho je to výnosný kšeft. Nejde pritom o sumu, pre ktorú zabíja, ale o to, že sa dostane aspoň na krátku chvíľu do väzenia, kde má skutočný prepych, proti pomerom u neho v chatrči. Že ročne stojí jeden väzeň náš štát okolo 13 tisíc Euro, Cigána nezaujíma. Jemu je dobre a je hneď príkladom pre ďalších Cigánov. Pre štát je takto smrť človeka u nás drahá a snaží sa to kompenzovať čo najnižšími trestami pre vrahov. Na druhej strane by sme mali odpočítať, že každá smrť je práca pre ľudí v pohrebnom ústave a tých, čo ich práca súvisí s posmrtným kšeftom. Tiež nezabudnime, že štát ušetrí na vyplácaní dôchodku, čo tiež niečo zaváži a dokonca vyzerá že justícia u nás je tiež toho názoru, že treba šetriť na dôchodku. Podľa toho, ako to u nás funguje, štát nemá nič proti vraždeniu zo strany Cigánov. Je na zváženie, či by náš štát nemal radšej vydať bielym zbrane, aby sa bránili proti Cigánom. Veď keď môže dať Izrael zbrane izraelskému obyvateľstvu, aby sa bránili proti nimi okradnutým Palestínčanom, máme na zbrane nárok aj my. Veď u nás zabijú Cigáni ročne oveľa viac  gadžov, ako Palestínčania Židov.
     No ale poďme na to ináč .V skutočnosti má život Slováka u nás veľkú cenu. Nie v celku, ale poskladanú a ako príklad uvediem: Zamestnávateľ sa na vás díva sumou, o akú vás bude mesačne menej platiť, ako by mal. Zoberie vás za minimálny plat, lebo počíta s tým, že máte deti, hypotéku, dlžobu a zoberiete hocijako platenú prácu. Pri príchode do banky máte cenu hypotéky, či kreditu, na ktorý vás presvedčia. Nezabúdajme na to, že ani banky a ani poisťovne sa ku nám nenahrnuli zo zahraničia preto, aby nám rozdávali peniaze. Podľa toho, ako ich máme veľa, dobre na  nás zarábajú a preto náš život má pre nich vysokú cenu. V poisťovni máte cenu poistného, na ktoré vás nahovoria v zmysle: „veď váš malý pes môže vybehnúť na ulicu, keď pôjde auto cisterna s benzínom. Šofér nabúra, benzín vybuchne a zhorí blízka cigánska dedina a štát Cigánom bude musieť postaviť nové mesto a to všetko musíte zaplatiť za psa vy!“ Nezabudnime na lekára, ktorý vás hneď vo dverách ošacuje, aký drahý liek vám môže ešte predpísať, len preto, aby mal väčšiu províziu od výrobcu lieku, alebo zadarmo dovolenku. Svoju nemalú hodnotu máte aj u právnika, keď máte smolu a musíte sa tu vzhľadom na pomery v justícii roky súdiť a on roky na vás zarába, jedno či vyhrá a či prehrá spor. Nezabudnite ani na zahraničné firmy, ktorým platíte stále viac a viac za slovenskú vodu v slovenskom potrubí, ktoré vo veľa prípadoch bolo budované svojpomocne. To isté platí o elektrike, o plyne, čo prichádza už v dávno zaplatenom plynovode. Rozumiem, že firmy mali náklady na podplácanie a aj na zakúpenie jestvujúcich zariadení, lenže keby sa tie sumy na nákup aspoň niekedy objavili v štátnom rozpočte ako zisky z predaja. Z toho, že ste o tom nepočuli, je nám jasné, že sumy na úplatky boli asi vyššie, ako ceny za nákup. Veď z normálnej predajnej ceny za atómky, Slovnaftu,  rozvodných sieti, plynovodov atd., by sme mali ako štát dokázať vzdorovať ešte 20 rokov ekonomickej kríze. Veľkú cenu mate aj pre zahraničné predajné firmy, čo sa tu nasáčkovali, aby vás presvedčili, že sú tu len preto, aby vám dávali zľavy a predávali najzdravšie potraviny, či   najlepšie veci. Veď podľa toho koľko dávajú na reklamu, vám to musí byť jasné, že majú jediný cieľ a to len vaše výhody. To, že musia mať velikánske zisky, teda prehnané ceny, keď dávajú toľko na reklamy napadne len zarytého komunistu alebo zdravého sedliaka, či človeka so zdravým sedliackym rozumom. Z posledného vidíte, že je rozdiel čo sa ako napíše a povie. Preto je aj v EU iná subvencia pre poľnohospodárov na Západe a iné u nás. Samozrejme majú vyššie subvencie, veď si tým chránia svoje domáce pracovné miesta a ničia tým svoju konkurenciu. Ktovie, koľko dostali „naši politici“ za to, že s takýmito podmienkami vstupu do EU súhlasili, veď im mohlo byť jasné, že zničia naše poľnohospodárstvo. Ale mám dojem, že im to dodnes nedošlo, keď proti tomu nič nerobia.
     Zostaňme pri potravinách, aj keď to ide trochu od témy. Niekde som sa stretol s názorom, že manipulovaná  ľudská výživa je niečo také  účinné, ako atómové bomby. Nielen preto, že to vynáša pri výrobe a predaji, ale je to rovnako účinné pri zabíjaní. Okrem toho sa potravinami zaisťuje regulácia  populácie pri nedostatku financií na dôchodky, zaručuje sa práca lekárom, ale hlavne zisky farmaceutickému priemyslu, čo je najziskovejšia oblasť po zbrojárskom priemysle, keď už banky nestoja za nič. Teda keď máme potraviny zo zahraničia, týmto nám diktuje niekto z vonku veľa a nielen do ekonomiky. Minule som niekde čítal, že na Slovensku pribúda ročne okolo 26 tisíc nových pacientov s rakovinou. Z toho 5,5 muža denne s rakovinou prostaty. Ja to viem nedávno, ale niekto to u nás musel už vedieť dávno a nič sa nedeje. Keď vypukla vtáčia chrípka pred pár rokmi, umrelo vo svete pár ľudí a bola u nás panika, čo stála milióny na vakcíny, teda ochranu. Pritom s tou rakovinou máme už epidémiu tu. A obrovskú epidémiu. Prečo sa nerobia registrácie so štatistikou, aby sa zistili najväčšie oblasti výskytu rakoviny, u koho a druh. Nezabudnem, že v Čine v niektorej oblasti sa enormne vyskytovala rakovina hrtana. Vyslali tam lekárov na prieskum a rýchlo zistili, že dôvodom rakoviny tam bol jednoduchý zvyk, že ľudia jedli ešte vriacu stravu. Keď to ľuďom vysvetlili, rakovinu potlačili. Netreba vždy robiť veľké výskumy, príčina môže byť jednoducho zistiteľná, len sa tým musí niekto zaoberať. Ale tu je zase vidieť, že život Slováka má vysokú cenu, ale len ako pacienta, čo si kupuje drahé protirakovinové lieky. Minule mi známy rozprával, že v Čechách už mali vyvinutú vakcínu, proti herpesu. Rakúsku firmu, ktorá ešte chcela dokončiť pokusy s účinnosťou a začať s výrobou, kúpila hneď veľká farmaceutická firma, čo vyrába aj masti proti herpesu a s vakcínou sa skončilo. To aby neprišli o predaj svojej masti, je jasné a zase je vidieť, že vyššiu cenu má chorý pacient s veľkou spotrebou liekov. Pre politikov je život Slováka nezaujímavý, teda bezcenný pokiaľ nejako nezahynie, aby z toho politici profitovali. Napríklad zabitie pri stavbe mosta. Hneď majú politici dôvod sa tváriť, že niečo robia už sa o nich píše, môžu sa obviňovať a sú to oni, čo sú už potom bezcenní a nepotrební. Pri vraždách, samovraždách ich nenapadne zamyslieť sa, či to s nimi nemá niečo do činenia. Jaj, pred voľbami a po voľbách si každého človeka zvlášť vážia, lebo za každý hlas dostanú zadarmo peniaze na obohacovanie. Už na druhý deň po voľbách je život bezcenný, vidiac zo strany politikov. Ale nezvaľujme všetko na politikov, sú to tiež len ľudia a oni majú „špeciálne“ vysokú cenu. Ide tu vlastne o budúcu hodnotu, len nie za  ich života, ale smrti. Oni majú totiž toľko nakradnuté, že dediči počítajú hádam aj ich hodiny, aby sa priblížila ich smrť. Možno by nás toto mohlo utešiť, že v skutočnosti je život politika celkom bezcenný a po smrti už nám žiadne škody nenarobí, čím nám môže byť ukradnutý.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.