Choď na obsah Choď na menu
 


 
       Vlastne už ten názov je zlý, vlastne viac nepresný. Nejde mi o upratovanie, v byte či v garáži, ale skôr v hlave.
       Hoci je jasné, že skoro všetkého máme na tele po dvojici, dve ruky, dve nohy, dve oči, samozrejme okrem tých najdôležitejších častí, čo je teda niekedy zle, máme aj jednu hlavu. Nechcem tým ani zďaleka povedať, že u každého je hlava dôležitá, ale vychádzajme z toho, že hej.
      Pomaly prichádzame k problému. O tú hlavu sa skoro všetci starajú. Umývajú si vlasy šampónom, niektorí aj dva krát, maľujú sa, tým myslím hlavne ženy a tých, čo ešte neprišli na to, kam patria. Možno to aj vedia, ale chcú ísť na inú stranu ako sú a tak majú aj s hlavou veľa práce. Myslím tým veľa maľovania.
       Ale medzi nami, toto je presne rovnaké, ako je to s umývaním áut. Tiež sa každý len stará, aby bolo nablýskané, aby sa všetci po ňom pozreli, alebo dokonca otočili. Stále myslím na auto, ale keď tak uvažujem veľa ľudí sa stará o svoju hlavu s rovnakým zámerom. Aby sme boli presní, sú aj takí, čo sa sebakriticky zmierili s tým, že na hlave treba nosiť klobúk, alebo šatku a na iné jednoducho nie je. Tých je ale tak málo, že sa s nimi až toľko zaoberať nemusíme. Demokraticky zostaneme pri väčšine.
      Teraz sa, ako je vám jasné sa dostávame bližšie k veci. Tie krásne nablýskané autá sú ale väčšinou vo vnútri špinavé, zanesené špinou. Je v podstate jedno, odkiaľ tá špina je, či z ulice, či zo vzduchu, je tam. Potom sú tam porozhadzované obaly z cukríkov, žuvačiek a plno dôležitých papierikov, s pripomienkami ešte dôležitejších vecí. Pri pozornom pohľade, by vám neušlo, že na tie dôležité papieriky sa zabudlo presne tak, ako aj na tie dôležité veci, čo tam sú napísane a ktoré sa nemali zabudnúť.. Viem, viem, poviete si, pri tom tempe a pri dnešnom živote..... jednoducho normálne.
      Môžem slabo prikývnuť, lebo sa jedná o auto a tam sa zmestí ešte veľa špiny a odpadkov, kým bude tak plné, že sa tam nebude dať sedieť. Ale tu odbočíme a vrátime sa k hlave. Keď by ste sa pozreli do svojej hlavy, tak by ste žasli. Je to jednoducho skládka väčšinou nepotrebných myšlienok, pocitov, nápadov, starých plánov a predsavzatí. K tomuto som smeroval, to už je jasné určite aj vám. Načo ťahať v hlave toto všetko nepotrebné so sebou? Nestačí už tá nadváha, ktorá vám už sama o sebe robí dosť problémov? A ešte k tomu plnú hlavu zbytočností? „Nie,“ treba si hlasne povedať. Len pozor, aby ste to nepovedali práve vtedy, keď vám šéf navrhne zvýšenie platu. Treba si v hlave upratať, to je to, čo potrebujete.
      Dá sa to aj tak, ako to veľa ľudí robí, že sa nalieva alkoholom, ktorý ako vieme, že je ľahší ako voda, ktorú naše telo vo veľkom množstve obsahuje a preto alkohol stúpa do hlavy a pomaly tam ničí všetko nepotrebné, až tam nič nezostane. Akurát chuť na ďalší alkohol. Táto metóda je dosť nevýhodná, trvá to dlho a je pomerne drahá, keď si spočítame náklady na ten čistiaci prostriedok. Iná Metoda sú drogy. To už ide rýchlejšie, ale o čo rýchlejšie o to drahšie, takže dobrý návrh pre ekonomicky silných jedincov, ale nie pre väčšinu.
      Metóda, ktorú chcem odporučiť ja, je založená na veľmi jednoduchom princípe. Treba odstrániť, dohnať, potlačiť preč všetky zbytočné myšlienky a nápady. Jednoducho urobiť v hlave poriadok. Namiesto pre veľa blbostí a všetkého v hlave, vytvoriť tu veľký priestor pre jednu vec. Pre jednu myšlienku.
      Musíte to brať obrazne ten priestor, lebo ani ja nemyslím na dieru v hlave po guľke. Nie, ja myslím o uzavretý priestor pre jednu, najlepšie aj krásnu myšlienku. Mohla by to byť aj myšlienka na milióny, ale to je komplikované, lebo by ste museli zase rozmýšľať čo s nimi, ako ich zabezpečiť, aby tam zostali a podobne. To je až pre tých, čo nadobudnú v mojom systéme upratovania hlavy vynikajúce výsledky. Zatiaľ teda k ľahšiemu návodu. Začíname. Treba sa uvoľniť, môžte sa pohodlne natiahnuť doma na posteli, alebo válende, ale v najhoršom prípade na zem. Pár krát sa zhlboka nadýchnete a zafixujete pohľad na strop.
      Odbočím k tým, čo majú viac času v úrade ako doma, aby si to urobili takto. Sadnú si do kresla, celkom pohodlne a uvoľnene. Nohy si vyložia, podotýkam že môžu byt aj s topánkami, keby niečo... na stôl. Zavrátia hlavu v kresle dozadu a tiež pozerajú na strop. Pozerajú len tak zľahka, nie nasilu, aj tak tam nič neuvidia. Pozerať sa na strop asi tak, ako sa pozeráte do novín, kde viete, že aj tak tam nič pravdivé nepíšu, pokiaľ samozrejme nepíšu akurát o včerajšom počasí. Lebo to počasie určite bolo, ako o tom píšu, niekde.. Takto ste sa dostali to rovnakého stavu, jedno či doma, alebo v práci. A teraz príde to zaujímavé. To zaháňanie tých blbostí v hlave do strán, do zabudnutia, do nenávratna jednoducho všade preč, kde len môžu zmiznúť. Vieme, čo chceme, vytvoriť prázdny priestor pre jednu myšlienku. Ďalším krokom je aby ste mali pri tom partnerku, či partnera. Teda nechcem diktovať, podľa potreby a orientácie každého. Partnera si pozvete k sebe na dosah, samozrejme, čím bližšie, tým efektívnejšie a rýchlejšie, ale na to prídete po pár opakovaniach tejto metódy aj sami. Hlavne by som doporučoval začať v úrade so sekretárkou, aby ste rýchlo prišli k pozitívnemu výsledku, čo vám dodá chuť aj do neskorších upratovaní. Čistota sa nedá vytvoriť na jeden krát, ale usilovným upratovaním, o čistotu sa treba starať. Toto sa musí stať vašim heslom.
      Tak pokračujeme s nácvikom. Sedíte v kresle, nohy na stole a s nezáujmom pozeráte na strop. Sekretárku ste si pritiahli bližšie a pár krát ste sa zhlboka nadýchli. Potom zdvihnete ruku a položíte na sekretárku. Samozrejme na miesto, ktoré uznáte za vhodné, aby vás netrápilo, že všetko nepokryjete s jednou rukou. To vás ale ani nesmie napadnúť. Ona vie sama, že by sa to nedalo a nebude vám nič vyčítať. Zase sa pár krát nadýchnete zhlboka a už začnete cítiť, že hlava sa začína vyprázdňovať. Tie blbé porady, tie problémy, tie starosti, všetko pomaly, ale iste z hlavy mizne. Zrazu žiadne dôležité termíny, žiadne dôležité správy a vyhodnotenia, žiadne ťažkosti z pred chvíľky. Všetko to uteká preč a v hlava je hneď akosi ľahšia. Nadýchnete sa ešte viac a pohnete rukou, podľa toho ako treba. A teraz už jasne vidíte, ako sa do vytvoreného miesta v hlave natíska jedna, jediná myšlienka. Táto, najprv malá myšlienka vytlačí zbytok tých zbytočností a príjemne sa roztiahne do celého priestoru. Cítite, ako sa vám ľahšie dýcha a ako sa tešíte, že máte už v hlave len tú jednu myšlienku. Krásnu, veľkú myšlienku, s ktorou sa musíte zaoberať ďalej. No a tejto myšlienke, veď je len jedna, sa treba plne ďalej venovať a poriadok je urobený. Dôležité upozornenie na záver:
„Raz urobiť poriadok nestačí. Nezabúdať, že poriadok sa udržiava stálym upratovaním.“
HN 1-9
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.