Choď na obsah Choď na menu
 


      Každý máme denne toľko vecí v hlave, že nie je divu, že niektoré tam zapadnú a niektoré, zase naopak, sa stratia. Popri tom by bolo ešte ďaleko viac vecí, ktoré by stáli za to, aby sa nad nimi človek zamýšľal. Aby bolo jasné, stáli by za zamyslenie, ale stálo by za to sa s nimi ďalej zaoberať?
     Politika, náboženstvo, voľby, spravodlivosť, korupcia, nezamestnanosť, katastrofy, vojny, nekonečný zoznam. Nad politikou a hlavne politikmi, každý mávne rukou, čo sa tam dá už očakávať. Slušný človek do politiky nepôjde, lebo vie, že medzi tou väčšinou žiadne zmeny nepresadí. Pokiaľ by to bol polo slušný človek, ten keď vidí, že ako politik si môže robiť čo chce, že ho nikto nekontroluje a vidí čo robia kolegovia, tak hneď prepadne na stranu tých, čo sklamali aj tých posledných pár optimistov čo ho volili.
     Pokiaľ sa tam dostane človek čo nemá ešte pubertálne procesy celkom za sebou, (aj keď podľa rokov hej), prejaví sa to tak, že sa potrebuje ukazovať či už ako cyklista, alebo maratónec. Hormóny mu asi nedovolia, aby si uvedomil, že sa môže zvečniť ako politik a nemusí ešte dokazovať, že prebehne aj tých vyše 40 km.
     Pokiaľ sa tam dostane človek, ktorý si uvedomil, že život ide rýchlo, ten sa ešte bude rýchlo snažiť využívať možností z jeho funkcie a chce letieť vo vetroni, alebo pretekať v aute, ako keby nemal čo robiť. Určite by sa o ňom lepšie čítalo, keby ho v médiách spájali s jeho funkciou po pracovnej stránke, ako po športovej.
     Hej, kývnete rukou, politici by mali byť zrelí a bohatí ľudia, aby nepotrebovali kradnúť, ani sa ukazovať ako pubertiaci a tiež sa nesnažiť rýchlo ešte užiť čo sa dá. Ale tiež si poviete, aj oni su ľudia a majú nárok na svoje hobby a zábavu. Určite, veď náš štát nie je jediný, ktorý má prezidenta a politikov. O bývalom nemeckom prezidentovi sa vedelo, že chodil každé ráno skoro plávať. Bez novinárov a televízie. Určite by na svoj vek a výkon mohol chodiť aj na plavecké preteky. Jednoducho, politik by mal byť tak ďaleko, aby si vedel povedať čomu dáva viac prednosť, svojej zábave, alebo  svojej funkcii. Mala by to byť funkcia. Pokiaľ ešte chce byt aktívnym športovcom s cieľom chodiť po súťažiach, tak niekde je chyba.
     Keby politici chceli robiť poctivú prácu, nepotrebovali by imunitu. Veď politik, by mal ísť príkladom a tým príkladom by mal byť či už vo svojej politickej funkcii, alebo aj v civilnom živote. Práve naopak, mali by odsúhlasiť zákon, že politik by mal byť pri každom súdnom procese odsúdený na ten najvyšší trest v rámci možnej sadzby. To značí, keď by bol súdený za niečo, za čo je trest 3 až 9 rokov, tak automaticky na 9 rokov. Že to nie je v súlade s EU? Čo na tom, ani to, že my musíme mať v politike najväčších gaunerov nie je stanovené EU.     Pritom je vo svete aspoň jeden štát, kde bude pre politikov a aj prezidentovi zrušená imunita. A to v štáte, kde sa kupovali poslanecké miesta, aby sa kriminálnici vyhli trestom.
     Ale odbočme od politiky. Kriminalita je tam, kde nefunguje súdnictvo. Platí aj opačne. Ťažko povedať, čo ide vpredu, ale myslím si, že najprv nefunguje justícia a to podporuje kriminalitu. Prečo nefunguje justícia? To nie je jednoduchá vec. Aj medzi tými, čo študujú právo sú vynikajúci, dobrí   a beznádejní študenti. Ako všade. Keď sa ten najšikovnejší stane obhajcom mafiána, nemá jeho hlúpejší kolega šancu aj keď by sa snažil akokoľvek dostať mafiána za mreže. Tiež aj preto, že mafián má čo ponúknuť aj sudcovi. A medzi nami, nikto nejde študovať právo s tým úmyslom, že mu bude stačiť v živote jazdiť vlastným trabantom. Veď právnik má peniaze vždy isté, natoľko vie s právom zaobchádzať a to aj ten najsprostejší.
     Aj tak je veľmi primitívne, aby klient musel platiť svojmu právnikovi za prehratý proces. Už vás počujem, aha veď právnik na to potrebuje čas, preštudovať si materiály, pripraviť sa a pod. To sa dá očakávať ,ale zaplatili by ste nejakému inžinierovi, čo vám postaví dom čo spadne? Aj tento má vzdelanie, aj tento sa snažil, stalo ho to ešte viac času atď. Prečo potom platiť právnikovi, čo bol možno najsprostejší pri štúdiu a prehrá, hoci vás doslovne podviedol tým, že povedal, že proces vyhrá? Platiť by sa malo len za vyhratý proces. Aspoň by si právnici brali jasné prípady a nezaťažovali sa zbytočne súdy s vecami, čo sa nedajú vyhrať. Dá  sa povedať, že si môžte právnika vybrať, hej môžete. Lenže kde máte záruku, že sa právnik skutočne bude zaoberať dostatočne s vašim prípadom, keď mu nehrozí žiadne riziko. Peniaze zinkasuje či vyhrá, alebo prehrá. Keby vedel, že peniaze dostane len keď vyhrá, tak by si rozmyslel či má čas a či môže vyhrať.
     Kde inde by sa ešte platilo za snahu? Azda len u lekára. Každý z nás vie, aký benzín potrebuje motor jeho auta a po inom sa ani na benzínke nepozrie. Všetci sme sa už stretli s tým, čo je pre naše telo škodlivé. Pritom auto kupujeme a používame pár rokov (keď sa začne kaziť, treba ho predať), ale naše telo máme pokiaľ žijeme. Ale fajčíme, pijeme nad mieru, prežierame sa, preháňame to so športom a pod. Veď keď bude zle, pôjdeme k lekárovi. Omyl. Dnešná medicína je vynikajúca v akútnych prípadoch. Zápal slepého čreva, operácia po úraze a pod. Pokiaľ sa tyká liečenia chorôb, tam je to otázka skúšky. Zaberie toto, alebo ono. To sme pri liekoch. A keď vám niečo zaberie, nemôžte ani odhadnúť, tiež väčšinou ani lekár, čo sa vám iné v tele poškodí. Čítali ste si o vedľajších účinkoch len pri takom obyčajnom aspiríne? A to je to najmenej. A to ešte veríte, že lekár vám chce pomôcť.
     V rámci možnosti hej, ale čo môžete očakávať od človeka vo veci vášho zdravia, keď vy si ho sami ničíte všelijakými zásahmi, o ktorých viete, že škodia. Lekár má svoje problémy, má dobré i zlé dni, ako každý iný. On je v práci, rovnako ako inštalatér, čo vám príde opraviť napríklad vodovod. V prvom rade, musíte mať vy záujem na vašom zdraví, ide o vaše zdravie. Lekárovi ide len o jeho prácu. Môžete mať šťastie, že narazíte na snaživého doktora, napriek tomu, ide o vaše zdravie, nie o jeho. Našťastie pre všetkých sa nedá zistiť, kedy zlé liečenie prechádza do iných zdravotných problémov. Je to aj pochopiteľné, každé telo reaguje ináč.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.