Choď na obsah Choď na menu
 


CHCEŠ SI PREČÍTAŤ DOBRÚ KNIHU?

 

     Kto by nechcel? To skutočne nie je jednoduché prečítať si dobrú knihu. Kniha, ktorá ťa zaujme v určitom období života, sa ti keď sa k nej po rokoch vrátiš, už páčiť nemusí. To isté je aj s autorom a tvojimi rokmi. To, čo sa ti páčilo za mlada, ťa neskôr vôbec, ale vôbec neosloví. A potom aj autori prechádzajú vývojom a ich diela majú tiež inú výpovednú hodnotu. Niekedy sa stane, že sa jednoducho  autor opakuje a každá jeho  ďalšia  kniha, aj keď sú zmenené mená, prostredie v knihe, je ako predošlá. A to sa nechcem vyjadrovať k súčasným knihám, prekladom, lebo tie by som už ani nenazval literatúrou, len knihami, lebo majú tvar knihy a aj strany, ako je u kníh bežné. Dobre, ale aby som veľa nekritizoval, lebo napísať knihu nie je určite jednoduché a dobrú, je veľmi ťažké. No a tak teda k tej dobrej knihe.
     Minule v zime bolo dosť času, tak som zobral do rúk knihu, čo mám už pár rokov doma. Najprv som to začal čítať skôr z nudy, lebo som si knihu ešte pamätal. Ale začítal som sa, neskôr som si otvoril aj víno a mal som dovolenku. Vlastne aj dobrodružstvo, spomienky, poučenie a dokonca spomenuté aj politické zápletky tej doby. Všetko postupne, či poprepletané a to skoro dva, či tri týždne, než som po večeroch prečítal všetky tri diely. Keď som dočítal, bol som zase nazad z iného života. Jednoducho, už som bol len tu. Všetci s ktorými som bol počas troch týždňoch zostali v skutočnosti a ja som tvrdo skončil v realite. Čo budem klamať, páčilo sa mi to. Bolo to niečo také, čo mám rád. Určitý postupný dej, určitý program, veľa práce, dobrý kolektív, pekné a rozumné ženy, jednoducho presne, čo ma oslovilo. Keď som dočítal, skutočne mi bolo ..., akosi smutno. Ako keď sa vrátite z nejakej dobrej dovolenky so svojou partiou.
     Asi by som mal napísať o akú knihu sa jedná, ale práve to je na tom zaujímavé, že názov je v tomto prípade nezaujímavý a to celkom nezaujímavý. Prečo? To už som uviedol v nadpise. Pýtam sa v ňom teba, či si chceš prečítať dobrú knihu. Táto, teda všetky diely, bola dobrá pre mňa. Nemôžem ti doporučiť knihu keď sa páčila mne. Neviem, čo čítaš, akú literatúru uprednostňuješ, toto čo som ja čítal oslovilo mňa. Tebe chcem len poradiť, ako si prečítať dobrú knihu. A to začnem asi vysvetlením, ako som sa k tej knihe dostal ja.
     Bolo to tak. Raz som sedel v trópoch a ako vieš, tam sa stmieva skoro, či v zime či v lete. Tak som si sadol a začal písať. Hneď som si vymyslel nadpis. To som nevedel, o čom to bude. Potom som si vybral miesto a to na Slovensku. A pokračoval som. Písal som to tak, že som si to po sebe neprečítal, neopravoval a nerobil zmeny. Nikdy som sa nevrátil nazad niečo opraviť, či zmeniť. Potom som to poslal priateľke a čítala aj ona. Potom to už zaväzovalo, boli sme predsa dvaja zvedaví, ako to pôjde v knihe ďalej. Tak som pokračoval. Opakujem, neopravoval som a to ani gramatické chyby. A to som vedel, že aj môj slovosled, vzhľadom na používanie nemčiny, už nebol v poriadku. Nebavilo ma to sa s tým zaoberať išlo mi o dej. Písal som len dopredu, aby som sa dozvedel ako to bude pokračovať. Priateľka to začala opravovať. Nehovorila, ale mám dojem, že jej to nedalo čítať v takom stave. Bolo toho veľa. Dokonca úvod ku knihe som napísal až v druhom dieli, lebo pri prvom som nevedel, že by to k tomu patrilo. Kniha to nebola, ani to nebolo tak myslené. Len som písal, akoby som niekomu sedel na kolenách a on mi premietal film a ja som to opisoval slovami. Skončil som a napísal koniec. Po nejakej dobe som si sadol a napísal ďalšie strany a keď toho bolo dosť, napísal som dole „ koniec“. Koniec druhého dielu. Po čase som zase začal písať, akoby som vedel, že mám napísať na konci ďalších veľa strán „koniec tretieho dielu“.
     Potom som prišiel na Slovensko a k narodeninám mi priateľka doniesla odborne, ako z tlačiarne zviazané všetky tri diely. To robila sama. Tak ich mám ako knihy, napísala do jednej veľmi pekné slová: „Keď chceš niekomu splniť jeho sen, musíš snívať s ním.“ Ďakujem jej za to ešte raz. Ale doniesla mi aj zviazanú ďalšiu moju knihu, ale tú už len tenkú. No a konečne som dospel k tomu, aby som odpovedal na ten nadpis.
 

 

Chceš si prečítať dobrú knihu?     Tak si ju najprv napíš!

 

P.s.   Pýtaš sa, či to skutočne funguje?  Úprimne odpoviem, že presne neviem. Asi ako u koho, ale ja už mám skoro hotový štvrtý diel.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.