ROZVOJOVÉ KRAJINY
20. 3. 2009
Rozvojové krajiny, alebo krajiny tretieho sveta? Neviem prečo, ale ten názov rozvojové, sa mi nepáči. Rozvoj? Koľko trvá rozvoj? 100, 200 alebo 500 rokov? A k čomu sa tie rozvojové krajiny majú rozvinúť? Nie, ja zostanem pri názve krajiny tretieho sveta. Neviem síce, ktoré krajiny sú prvého ani druhého sveta, ale všetko aj tak nikdy vedieť nebudem. Hlavne sa tým nechcem zaoberať, lebo by som hneď narazil na kritéria pre posudzovanie a tie sú viac ako otázne, ako všetky kritéria.
Podľa čoho poznať krajiny tretieho sveta? Nie podľa krajiny, teda prírody, tá býva práve v týchto krajinách príjemná, čo je predpoklad k zaostalosti. Nie som rasista, hoci uznávam rasy. Ako u psov, koní aj ľudí. Prečo by nemal byť rozdiel medzi urasteným a štíhlym africkým Masajom a malým, tučným Eskimákom, teda Enuitom, keď sú podobné rozdiely medzi arabským koňom a ponym. U koní je rozdiel, že sú to iné rasy a u ľudí je rozdiel v inom? Teda ľudské rasy z oblastí, kde tá príroda je surovejšia sa museli starať o prežitie, napríklad cez zimu. Museli si na to stavať vhodné obydlia, vytvárať zásoby, viac spolupracovať a tým sa vyvíjali. V tropických a teplých krajinách toto odpadlo a je to aj dodnes vidieť. Preto tam máme aj dnes také zaostalé krajiny. Ale pozor nemýľme si zaostalosť s niečím iným. Dnes v takýchto krajinách nájdete techniku tohto storočia. Či už sa jedná o moderné stroje, počítače, alebo lekárske prístroje. V tom zaostalí nie sú, skôr opačne. Tú zaostalosť je vidieť až keď prídete do styku s obyvateľmi týchto krajín. Uvediem pár príkladov o spôsobe rozmýšľania aj akademicky vzdelaných ľudí, napríklad z jedného štátu v Strednej Amerike.
Keď v novinách kritizovali prezidenta štátu, že z prezidentského fondu dal peniaze svojmu priateľovi, na operáciu a liečenie v USA, prezident odpovedal : ,,to sú moje peniaze a ja o nich rozhodujem.“ Riaditeľ podniku, čo zaisťuje elektrickú energiu, na otázku, prečo svieti poulične osvetlenie aj cez deň odpovie: ,,My sme chudobný štát a nemáme peniaze na kvalitne senzory.“ Že by tam mohli dať na stĺpy vypínače a niekoho poveriť zapínaním a ráno vypínaním, to je na neho veľa. Keď sa ho pýtali, prečo postupuje elektrifikácia tak pomaly a draho, povedal, že musia v uliciach, kde sa elektrifikujú domy, podľa zákona hneď robiť aj pouličné osvetlenie a to je drahé. V televízii informujú, že v hlavnom meste sa zvýši cena za parkovanie a komentátor sa rozčuľoval: ,,zase to postihne len tých chudobných“. V televízii začali ranné správy o 20 minút neskoršie a komentátor sa hneď začal rozčuľovať, že to bolo preto, lebo ten technik, čo mu pripína ráno mikrofón - ukazoval to divákom, zaspal do práce. Kongres schválil milióny na výstavbu nemocnice pre detské popáleniny, lebo každý rok, veľa malých detí je spálených zábavnou pyrotechnikou, čo sa používa na oslavu Vianoc. Taxikári sa obrátili na kongres, aby tento odsúhlasil, že v taxíkoch sa môže viezť päť cestujúcich plus šofér, aby taxikári neprerábali pre drahý benzín. Štát sa obracia stále na iné štáty o podporu pri výstavbe ďalších väzení, kde majú väzni lepšie podmienky ako doma, tak je jasné, že kriminalita stále stúpa a tým zase treba viac väzení. Na zmenu nesprávneho odčítania z elektromeru v počítači sa potrebuje skoro 3 týždne s odôvodnením, že oni sú chudobný štát. Nájde sa pristávacia dráha, kde pristavajú lietadla s drogami a nezisťuje sa, kto je majiteľ pozemku, kto nechal dráhu vybudovať, ale sa urobí jedna diera na pristávacej ploche, aby aspoň deň, nemohli lietadla pristavať. Celý štát, včítane politikov a televízia apelujú na USA, aby tam nepopravili vraha z ich štátu, ktorý bol v USA odsúdený za vraždu. Nad letiskom v hlavnom meste musí krúžiť lietadlo, lebo nemôže pristáť z dôvodu, že v kontrolnej veži nikto nie je, pretože všetci naraz odišli na obed. V inom prípade sa na tom istom letisku ráno našiel prúdový jet, ktorý niekedy v noci pristál s drogami a nikto o ničom nevedel. Alebo bol zadržaný študent práva, čo prevážal vo svojom aute ilegálov, čo smerovali do USA. Nevedel pochopiť, že by to nemal robiť. Alebo sa postavilo cele mesto a potom zistili, že keby bolo obývané, kontaminovalo by to vodu v priehrade, skade ide voda pre hlavné mesto a toto nové mesto zostalo neobývané.
S takýmito príkladmi som chcel len ukázať, že nie je problém ,,rozvojových zemi“ v ich chudobe, ale v ich myslení. Celá ich chudoba je zapríčinená mozgovou chudobou. Takýmto štátom sa dáva veľmi veľa peňazí, samozrejme, že na tom štáty, čo prispievajú pôžičkami zarábajú, ale keď sa z pôžičiek financujú napríklad lieky, ktoré sa potom v tonách vyhadzujú, že boli zle skladované, alebo sa na ne zabudlo a potom boli po záruke, nie je sa čomu čudovať. Podobne, ako keď malému decku dáš tisíc korún, nemôžeš čakať, že z toho niečo rozumne nakúpi. Horšie je, že tieto štáty si tak zvykli na peniaze od druhých, že nemajú ani snahu niečo zlepšiť, lebo by o tieto peniaze prišli. Z Afriky sa už ozývajú černosi so vzdelaním a žiadajú bohaté štáty, aby nepodporovali krajiny tretieho sveta. Tým už došlo, že si budú musieť poradiť sami a hlavne zmeniť myslenie. Pokiaľ to ide, ale neverím ani tomu.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.